Cumartesi , 28 Mayıs 2022

ipad 2 fiyatları 299 dolardan başlayacak!

ipad 2 fiyatları 299 dolardan başlayacak! [Dedikodu]

Evet, yılın o dönemindeyiz. ipad dedikoduları aldı başını gidiyor. Son söylentilere göre bu yıl ipad 2 fiyatlarında önemli düşüş olacak.

Apple tedarikçilerinin anavatanı Uzakdoğu piyasalarını yakında takip eden Digitimes’a göre Apple ipad 2’yi devam ettirirken biri üst, diğeri de orta sınıfa hitap etmek üzere iki ayrı tablet ürün daha piyasaya sürecek. ipad 2’nin piyasada kalmasıyla Apple tablet piyasasında tüm fiyat aralığındaki cihazlarla rekabet edebilecek. Bu noktada Apple’ın belirleyeceği açılış fiyatı tablet piyasası için büyük önem taşıyor. Gelen bilgilere göre sadece WiFi modellerinde ipad’lerin 299, 349 ve 399 dolardan satılması bekleniyor.

Apple’ın fiyat kırmasının en önemli nedenlerinden biri tabi ki Amazon Kindle Fire’ın satış başarısı. 199 dolara piyasaya çıkarılan ürün ipad’in özelliklerine sahip olmamasına rağmen Aralık ayında haftada 1 milyon adet sattı. Bu da müşterilerin fiyat/performans oranına önem verdiğini gösteriyor.

Apple bugüne kadar ipad’ler için aynı fiyat politikasıyla ilerledi. WiFi ve WiFi+3G modellerini 16GB, 32GB, ve 64GB’lik seçeneklere göre farklı fiyatlarla sundu. 16 GB’lik WiFi modeli 499 dolardan başlıyordu. En yüksek model ise 829 dolardan satılıyordu. (Tabi ki ABD fiyatlarından bahsediyoruz. Türkiye’de ne yazık ki bu fiyatlara ipad almak imkansız.)

Apple için bir başka önemli nokta ise ipad’lerin maliyeti. Geçtiğimiz yıl 32 GB’lik bir ipad 2’nin maliyetinin 333 dolara ulaştığı açıklanmıştı. Bu maliyetin içindeki en büyük kalemin ise 127 dolarlık LCD ekranlar olduğunu biliyoruz. Bu yıl parça maliyetinde düşüşler olacaktır ancak yeni nesil ipad’lerin daha yüksek piksel yoğunluğu içeren ekranlara sahip olması bekleniyor. Bu da ucuz bir şey değil.

Apple çok sık fiyat indirimi yapan bir firma değil. Ancak bu hafta içinde Sony’nin S model tabletlerinde 100 dolar, RIM’in Playbook’larda 200 dolar fiyat kırdığını düşünürsek Apple’ın rekabetçi kalmak için bu yolu tercih etmesi beklenebilir.

Ve biz de buna çok memnun oluruz. (teknogaste)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir