Cumartesi , 3 Aralık 2022

iPad’ın Yeni Rakibi 199 Dolarlık Tablet!

Amazon’un yeni tableti Kindle Fire beklenenden bir gün önce kullanıcılarla buluşmaya başladı. Peki, 199 dolarlık tablet, iPad’in rakibi olabilecek mi?

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un elinde yükselen Kindle Fire, 199 dolarlık fiyatıyla piyasaya önemli bir sinyal göndermişti. Şimdi kullanıcılarla buluşmaya başlayan cihazın iPad’in rakibi olup olamayacağı sorgulanıyor.

Öncelikle cihazın fiyatı iPad’e göre oldukça avantajlı. Cihazı kısa süreli deneme şansı bulanların yorumları da Fire’ın kötü olmadığını gösteriyor. Gizmodo’dan Sam Biddle’a göre, Kindle Fire hiçbir diğer Android tablet hissini vermiyor ve bu çok önemli bir durum. Zira piyasada birçok Android işletim sistemine sahip tablet bulunuyor. Bu cihazlar neredeyse birbirinden farksız görünüyor.

Cihazın kullanımının oldukça kolay olduğu ifade edilirken, iPad’teki gibi uygulamalar yerine medya içeriğinin önplanda olduğu görülüyor. Fire’ın iPad kadar yetenekli olmadığı bir gerçek ancak fiyat performans açısından bakıldığında 200 dolara alınan bir ürün için hiç de fena görünmüyor.

New York Times’tan David Pogue ise sayfaların oldukça yavaş döndüğünden şikayet ediyor. Dokunmatik ekranın yeterli tepkimeye sahip olmadığından yakınan Pogue, geçişlerde kullanılan animasyonların da başarısız olduğunu ifade ediyor. Yazar, yeni nesil Kindle’a kadar kullanıcıların beklemesi gerektiğini aktarıyor.

Wired’dan Jon Phillips de Fire’ı umduğu kadar iyi bulmadığını belirtiyor. Ekran boyunun küçük olduğunu düşünen Phillips, tarayıcı performansının “berbat” olduğunun üstünde duruyor. Fire’ın önceki Kindle’lar kadar e-kitap okumaya uygun olmadığını aktaran Phillips, cihazın sadece Android 2.3 bulunan uygun fiyatlı bir tablet olduğuna değiniyor.

Yorumlara bakılırsa iPad’in yaşattığı kullanıcı deneyimi Kindle Fire’da bulunamıyor. Aslında cihaz üreticileri Android yerine kendi yazılımlarını üretmedikçe pek de başarılı olamayacak. Apple’ın yazılım konusundaki başarısı tablet ve akıllı telefon piyasasında zirvede kalmasını sağlıyor.

Evren Gülyaşar /Btnet.com.tr

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir