Perşembe , 7 Temmuz 2022

iPhone 6s Tanıtıldı

Apple yine yaptı yapacağını. Bildiğiniz üzere bugün Apple’ın Amerika’nın Californiya eyaletinde olan San Francisco kentinde Bill Graham Civic Auditorium’da düzenlenen Hey Siri, Give Us a Hint Etkinliği Türkiye saatlerinde saat 20,00 gibi başladı. Bu etkinlikte iPhone 6s ve 6s+ ve iPad Pro gibi Bir sürü muhteşem cihaz tanıtıldı.

3d Touch

İşte Tanıtılan iPhone 6s Özellikleri ;

Ekran: Yeni Tanıtılan iPhone 6S ‘in Kardeşi olan İphone 6 ile aynı ile ekrana sahip ve bu ekranın boyutu 4,7 inç. Bu 4,7 inçlik yeni iPhone da ise 750 x 1334 bir çözünürlünde retina bir ekrana sahip.Bu ekranda Konstrat ise  1400:1 kontrast. Bu Yeni iPhone da İnç başına düşen piksel sayısı yani PPİ  ise 326 ppi Yeni iPhone 6s’te Apple’ın daha önce Yeni Macbook larda ve Apple Watch da bu teknoloji kullanılmıştır fakat  yeni   iPhone da 3D Touch denilen bir teknoloji kullanılmıştır. Bu teknoloji 3 Farklı  dokunma şiddetine duyarlı çalışıyor. Mesela Yeni Gelen 3D Touch teknolojisinde Hafif Bastırılarak yakınlaştırma , orta şiddette dokununca odaklama gibi özellikler iPhone 6s de mevcut.

DONANIM

Donanım: Yeni tanıtılan iPhone da işlemci olarak 2 çekirdekli yapıya sahip olan Apple A9 çip kullanılmıştır. Bu A9 çipe grafik birim olarak PowerVR GXA6850 kullanılmıştır. Konu donanımdan açılmışken birazda yeni Parmak izi okuyucusundan bahsedelim. Yeni Parmak izi okuyucu eskisine göre 2 kat daha hızlı parmak okuma özelliğine sahip. Yeni iPhone 6s te 3 yıldır 1 gb ram inadında olan Apple Yeni İphone 6s te bu rakam 2 GB RAM LPDDR4  çıkmış durumda . 4G LTE Advanced teknolojisine sahip iPhone 6S, 4.5G destekliyor. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth 4.1 bağlantılarına sahip olan iPhone 6s, veri transferi ve şarj için Lightning girişini kullanıyor

kamera

Tasarım: Tasarım olarak Kardeşinden hiçbir farkı yok tek farkı biraz daha kalın çünkü yeni gelen 3D TOUCH özelliği cihazı biraz kalınlaştırıyor Ve bu teknolojiyi koruyacak olan Lon-x korumasından dolayı biraz daha kalın olacak. iPhone 6s138.1 x 67 x 7.1 mm boyutlarına sahip. Yeni iPhone serisinde 7000 serisi alüminyum kullanılması darbelere karşı biraz daha dayanıklı olduğunun göstergesidir.

iPhone

Pil: Yeni iPhone 6s in Bataryası ise 1715mAh gücünde olacak. Hatırlayacağınız üzere iPhone 6’nın bataryası 1810mAh‘tı.  iPhone 6s’in daha az enerji tüketen Apple A9 işlemci sayesinde tam dolu şarj ile rahatlıkla 1-1.5 gün kullanım ömrü sunacağını söyleyebiliriz.

iPhone

Kamera:

Yeni iPhone 6s’te 12 Megapiksellik iSight kamera kullanmış ve bu kamera 4K video kaydı yapabiliyor. bu Kameranın Yanında Retina True Tone adı verilen flash bulunuyor . Apple Yeni İphone da Ön kamerasına gelen eleştirileri baya ciddiye almış Ve ön Kameraya 5 Megapiksellik kamera koymuş bu ön kamera full hd video kaydı yapabiliyor ve yazılımsal olarak bir flaş bulunuyor.

iPhone

Peki Ya bu kadar güzel özelliklerdeki Bir Cihazın fiyatı ne kadar olacak?

iPhone 6s’in iki yıllık kontratlı fiyatı 199 dolar, 6s Plus ise 299 dolar. (bunların Amerikan operatörlü fiyatları) Apple Store’dan 24 aylık taksitlerle de alınabilecek olan iPhone 6s’in fiyatı 650 dolar, 6s Plus’ın fiyatı ise 750 dolar civarında olacak. 12 Eylül’de ön sipariş olarak ve 25 Eylül’de de piyasaya sunulacak olan yeni iPhone’lar, bu yılın sonuna kadar toplam 130 ülkede satışa sunulacak.

Hakkında Berke Dabağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir