Çarşamba , 8 Şubat 2023

iPhone İkinci el fiyatları neden Düşüyor?

iPhone’unuzun İkinci Elde Fiyatını Düşürmeyin!

Akıllı telefon dünyasının ikinci elde en değerli üyelerinden olan iPhone’lar, eğer iyi bakılmadığı takdirde her akıllı telefon gibi değer kaybediyor. Dokunmatik ekranlar başta olmak üzere cihazların üzerinde bulunan çizik ve benzeri darbeye dayalı hasarlar, iPhone’unuzun ikinci eldeki fiyatını 150-200 TL’ye varacak şekilde olumsuz etkileyebiliyor. İkinci el ürün piyasasında bu tür değer kayıplarının önüne geçmek için fiyatları ortalama 20 ile 50 TL arası değişen özel üretim koruyucu filmler ve kılıflar önemli bir çözüm sunuyor.

İkinci eli en hareketli pazarlardan biri olan akıllı telefon pazarı, ürünler tüketicilerce dikkatle incelendiği için satıcılar arasında kıyasıya bir rekabete yol açıyor. Bu pazarın amiral gemilerinden iPhone’lar, ikinci elde değerini korumayı başaran nadir ürünlerden olsa da, ekranda veya arka kapakta çizik ya da hasar olması durumunda, her telefonda olduğu gibi fiyatında 200 TL’yi bulacak seviyelerde değer kaybı yaşayabiliyor.

İkinci el piyasasında ürün alım-satımı yapan işletmeciler, telefonunu satmak isteyen ve ekran filmi, koruyucu kılıf gibi aksesuarlarla cihazlarını kullanmış kişilerin ürünlerini, yıpranmış cihazlara göre daha iyi fiyatlara aldıklarını belirtiyorlar. Konuyla ilgili olarak teknolojik aksesuar pazarının öncü şirketlerinden Elmasepeti A.Ş. Genel Müdürü Tunç Akman da şunları söylüyor: “Yılda yüzbinlerce telefonun ikinci elde alışverişi yapılıyor. Bu akıllı telefonlarda kullanılacak koruyucu filmler ve kılıflar sayesinde, tüketicilerin bütçeleri odağında her 100.000 telefonda 20 milyon TL’yi bulabilecek bir zararın önüne geçilebilir. iPhone, ikinci elde değerini çok yüksekte tutmayı başaran nadir ürünlerden biri. Ekranlarının dokunmatik özellikleri düşünüldüğünde önemli çizikler ve hasarlar yüzünden ürünlerin değer kaybetmesi, toplamda milyonlarca liralık zarar demek oluyor. iPhone’lar başta olmak üzere tüm akıllı telefonların ikinci el piyasasında sahibine zarar ettirmemesi hususunda markalı özel üretim koruyucu film ve kılıfları kullanmak, basit olduğu kadar önemli bir çözüm olacaktır. Bu film ve kılıflara ödenecek ortalama 20 ile 50 TL arası bedele karşın, 200 lirayı bulan bir zararın da önüne geçilecektir”.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir