https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

iPhone İşçilerinin iPhone Alacak Durumu Yok

ABC televizyonu, elektronik üreticisi Foxconn’un fabrikalarında çalışan ve Apple, Amazon ve diğer markalar için sayısız elektronik cihazı bir araya getiren işçilerin gelirlerine yönelik bir araştırma yaptı. Araştırma, 2011 yılında dünyada 93 milyon satan iPhone’lardan bir tane alabilmek için, Foxconn işçilerinin hiçbir harcama yapmadan altı ay boyunca para biriktirmeleri gerektiğini ortaya koydu.
Uluslararası basının ağır baskısına maruz kalan Foxconn fabrikaları, bu ayın başında bağımsız kuruluşlarca denetime tabi tutuldu. Denetimden önce, yeni işe başlayan bir işçinin aylık maaşı sadece 214 dolardı. Bu rakam, bugün 290 dolara çıkmış durumda.
290 doların gelir vergisine verilen kısmı dışında, en önemli miktarı fabrikalarda işçilere verilen oda ve yemek ücretine gidiyor. Bu miktar yaklaşık 72 dolar. İşçiler, ellerinde kalan 200 dolar civarındaki paranın büyük kısmını, çoğu kırsal alanda yaşayan ailelerine gönderiyor.
iPHONE ALMAK İSTERLERSE…
Foxconn fabrikalarında çalışan bir işçinin bir iPhone alması, ailesine maaşından hiçbir katkıda bulunmadan altı ay boyunca para biriktirmesini gerektiriyor. Ancak bu sefer telefon faturası için ödeyecek para kalmıyor.
Ancak tek sorun bu değil. Bir Foxconn işçisinin iPhone almak için tasarrufa gitmesi, dünyanın en zengin şehirlerinde çalışan işçilerin en ufak temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaması demek. Tayvan merkezli Foxconn’un en büyük tesislerinden biri, Hong Kong’dan bir nehirle ayrılan Şenzen’de bulunuyor. Dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Şenzen’de, cebinde iPhone faturası bulunan bir işçinin büfeden selpak alabilmesi bile çok zor. Öyle ki, Foxconn çalışanları hapsoldukları fabrikalardan dışarı çıkamıyor, tüm ihtiyaçlarını burada karşılamak zorunda kalıyor.
Tüm bu faktörlere rağmen, Foxconn’un çok düşük ücret karşılığında uzun saatler çalışmayı zorunlu kılan işine başvurular sona ermiyor, her iş ilanına binler başvuruyor. Foxconn fabrikaları, Çin’in çok zengin olan doğu yakasıyla, fakir iç kesimlerinde yaşayan insanlar arasındaki farklı gözler önüne sermeye devam ediyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir