Perşembe , 26 Mayıs 2022

iPhone Satışları Durduruldu

Rusya Merkez Bankası’nın önceki yüksek faiz silahı ters tepince dün ruble ve TL tarihi rekorlarını kırdı. Türkiye’de Merkez Bankası müdahalesi doları tekrar 2.37 TL’ye düşürdü. Rusya’da ise ‘sermaye kontrolü’ ihtimali dile getirilmeye başlandı. Bu ihtimal gerçekleşirse Türkiye de olumsuz etkilenecek. Öte yandan Apple, rublenin tehlikeli dalgalanışı nedeniyle Rusya’daki online satışlarını durdurma kararı aldı.

RUSYA’da merkez bankası’nın 6.5 puanlık artırımla faizi yüzde 17’ye çıkarması rubledeki değer kaybını engelleyemeyince piyasalardaki kasırga Türkiye’ye sıçradı. Önceki gün doların 66 rubleye çıkmasıyla gelen faiz artışı dün öğle saatlerinde başlayan yükseliş hareketini engelleyemedi ve dolar 80 rubleye kadar çıkarak rekor kırdı. Rusya piyasasındaki fırtına, yaklaşan ABD Merkez Bankası kararı ve son günlerde yükselen siyasi tansiyonla birleşince Türkiye’de de rekor getirdi. Dolar dün saat 14:01’de 2.4120 lira ile tarihi zirvesine çıktı.
Bu rekorun hemen ardından Merkez Bankası piyasanın beklemediği bir hamle yaparak enerji ithalatı yapan KİT’lerin döviz ihtiyacını belirlenecek miktarlarda Hazine ile birlikte karşılayacağını açıkladı. Piyasa analistleri KİT’lerin aylık döviz talebinin 1.5 milyar doları bulduğunu ve en büyük blok talebi oluşturduğuna dikkat çekerken bu hamle ile aşırı artan döviz talebinin önüne geçilebileceğini belirtiyor. Uzmanlara göre Merkez Bankası’nın bu hamlesi doğrudan döviz satışa göre daha etkili olacağı için olumlu olacak. Nitekim bu hamlenin hemen ardından dolar tarihi rekordan gerileyerek 2.3630 TL’ye kadar düştü.

 

APPLE ONLINE SATIŞI DURDURDU
Apple, rublenin tehlikeli dalgalanışı nedeniyle Rusya’daki online satışlarını durdurma kararı aldı. Markanın Bloomberg’e konuşan sözcüsü Alan Hely “Fiyatlarımızı gözden geçirdiğimiz bu süreçte Rusya’daki online satışlarımızı durdurduk. Müşterilerimize verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz” açıklamasını yaptı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir