Salı , 24 Mayıs 2022

iPhone’u burnunuzla da açabilirsiniz

Apple tarafından mobil piyasalara sürülen cihazların çok fazla tutmasının en büyük sebeplerinden birisi de Touch ID adını verdiği güvenlik sistemini kullanıyor olması. Böylece her seferinde telefonunuzu açarken bir güvenlik kodu girişi yapma işinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Hatta artık Touch ID öyle çok tutuluyor ki ileri modeller olarak önümüzdeki sene içerisinde çıkacak olan yeni nesil iPad cihazlarında bile bu teknolojiyi görebileceğiz. Bugün öyle dolanırken ilginç bir şey dikkatimi çekti ve daha doğrusu denedim, gerçekten de oluyor.

Bildiğiniz gibi Touch ID’nin temel amacı parmak izinizi kullanarak cihazınızı açmak. Fakat genelde alışkanlık olduğu için birçok kişi hala Touch ID’yi her seferinde cihazını açmak için kullanmak yerine parola kodunu giriyor. Biraz daha hayal gücümüzün sınırlarını zorlayalım isterseniz. Peki, ya elleriniz kirliyse o zaman ne yapacaksınız? Cevap gayet basit, Touch ID güvenlik sistemine sahip cihazınızı sadece burnunuzu kullanarak açacaksınız. Evet, yanlış yazmıyorum sadece burnunuzla.

Touch ID yalnıcza bizlerin parmak izini değil daha birçok dokumuzu daha algılayabiliyor. Bunu söylediğimde içiniz fesatsa eğer aklınıza neyin geldiğini biliyorum ve evet. Onda da işe yarıyor fakat halka açık yerlerde bunu uygulamak pek kolay olmayabilir. Eğer sürekli olarak cihazınıza giriş için parolanızı kodluyorsanız, Touch ID sistemini burnunuza tanımlayabilir ve burnunuzla da istediğiniz zaman Touch ID sistemini kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılacağını ve nasıl çalıştığını uzun uzadıya anlatmayacağım fakat yine de aşağıda yer verdiğim basit dilli İngilizce video hem nasıl yapacağınız hem de nasıl çalıştığı konusunda öyle umuyorum ki size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Burun izi ile ıphone kilidini acmak mantikli ama parmak izi daha iyi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir