Pazar , 20 Haziran 2021

İran ABD’nin Sanal Elçiliğine Erişimi Kapattı

Washington’ın Tahran’a sanal ortamda ulaşma çabaları boşa çıktı. İran ile diplomatik ilişkisi olmayan ABD’nin hizmete sunduğu sanal elçilik sitesine İran’dan erişim Tahran yönetimince engellendi

ABD’nin salı günü İran vatandaşlarına yönelik hizmete soktuğu “sanal elçilik” İran tarafından elektronik filtre uygulanarak engellendi. İran halkına İngilizce ve Farsça seslenen sanal elçiliğe ulaşımı engelleyen İran yönetimi, sitenin İran halkını kandırmak üzere düzenlendiğini belirtti.

http://iran.usembassy.gov/

http://persian.iran. usembassy.gov

 internet adreslerinden sitelere İran’dan giriş yapmak isteyen halk Farsça, “Bilgisayar suçları uyarınca bu internet sitesine giriş mümkün değildir” ifadeleriyle karşılaştı. İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Washington’ın İran halkıyla iletişime geçmek istediği şeklinde kandırmaca ve yanlış yönlendirmeyi amaçladığını söyledi. Burucerdi, “Amerika’nın sanal elçilik açması şeytanın yeni oyunu” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın İran halkına seslendiği video kaydının da yer aldığı sanal elçilikte, İranlıların Amerika vizesi almak için izlemeleri gereken adımlar gibi bilgiler yer alıyor. “ABD’nin sanal İran elçiliği” adı altında kurulan ve sosyal medya aracılığıyla da ulaşılması mümkün olan internet sitesinin ilk gününde 150 bin ziyaretçisi oldu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir