Cuma , 2 Haziran 2023

İran’dan Google’a Rakip Geldi!

Dünyada bağımsız ülkeler kendi arama motorlarını ve sosyal ağlarını geliştirmeye devam ediyor, Rusya, çin, kore vb.Arama motoru ülke internet veritabanı ve reklamlar açısından ciddi öneme sahip, Türkiye’nin henüz bir arama motoru bulunmuyor. Batı ile arası bir türlü barışmayan İran yeni cumhurbaşkanı Ruhani’nin talimatı ile kendi arama motorunu geliştirdi ve yayına aldı.

Mehr Haber Ajansı’na göre, proje yöneticisi Mehdi Nakavi, milli arama motoru Yooz‘un Batı ülkeleri tarafından İran’a uygulanan internet kısıtlamalarını etkisiz bırakacağını söyledi.

Nakavi, İran İletişim ve Enformasyon Bakanlığınca geliştirilen arama motorunun, ilk aşamada, “1 milyar Farsça site arama kapasitesine sahip” olduğunu belirterek, “İkinci aşamada Farsça, Arapça ve İngilizce sitelerin de eklenmesiyle Yooz’un kapasitesi 6 milyara yükselecek. Son aşamada ise 24 milyon internet sitesi arama kapasitesine sahip olacak” ifadelerini kullandı.

İran Google kullanımında ilk 7 ülke arasında yer alıyordu.  Bakalım veriler nasıl değişecek ve tabi iran yooz ile yandex gibi Türkiye pazarına girecek mi? hep beraber göreceğiz.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir