Cumartesi , 2 Temmuz 2022

İranlı Tüm Bakanlar Facebook’ta Resmi Hesap Açtı

Reformist lider Ruhani’nin talimatıyla İranlı 22 bakan ve üst düzey yönetici Facebook hesabı açtı. 2009’dan beri halka yasak olan sosyal paylaşım sitelerine Batı basını ilgi gösterdi

İran’da 8 yıl süren Ahmedinecad döneminin ardından reformistlerin adayı Hasan Ruhani’nin seçilmesiyle ülkede yeni bir dönem başladı. Bunun ilk işaretlerinden biri de halka ilişkilerde kendinin gösterdi. Yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kabinesindeki bakanlara “Sosyal paylaşım sitelerinde aktif olun” talimatı verdi. Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre; Ruhani’yi dinleyen 22 bakan ve üst düzey yönetici Facebook hesabı açtı. Fakat 2009’daki Mahmud Ahmedinecad karşıtı gösterilerden beri İran’da Facebook da dahil olmak üzere birçok sosyal paylaşım sitesine erişim devlet tarafından yasaklanmış durumda. Hal böyle olunca Facebook’a giremeyen halk, İranlı bakanların paylaştığı yorumları ancak gazetelerden takip edebiliyor. 

BATI’DAN BÜYÜK İLGİ 
Batı basını güncel konulardaki yorumlarını internetten yayınlayan İranlı bakanların sosyal medya açılımına oldukça ilgi gösterdi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Twitter’dan ‘Başta İranlı Yahudiler olmak üzere tüm Yahudilerin yeni yılını kutlarım’ ve ‘İran asla Yahudi soykırımını inkar etmedi’ mesajı dünya basınında geniş yer bulmuştu. Şimdi de petrol, eğitim, istihbarat ve ekonomi bakanlarının ve birçok üst düzey bürokratın Suriye konusu ve İran’ın nükleer programı gibi birçok güncel konuda yaptıkları yorumlar yakın takibe alındı. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in, Suriye’deki kimyasal saldırıyı kastederek Facebook’tan yaptığı “Katliamı cezalandırmak önemli fakat diplomatik zeminden ayrılmamak lazım” yorumu birkaç saat içinde 10 binden fazla ‘beğeni’ topladı. 

136 BİN TAKİPÇİSİ VAR 
Kabinenin internetteki en popüler ismi olan Zarif’in 10 Ağustos’ta açtığı Facebook sayfasının 136 binden fazla takipçisi bulunuyor. Zarif Facebook sayfasıyla kimi zaman kendisi kimi zaman da çocuklarının ilgilendiğini söylese de ‘Bir bakanın vaktini Facebook başında geçirmesinden’ memnun olmayan İranlılar da bol miktarda yorum paylaşıyor. 

EN POPÜLERİ RUHANİ’NİN 
Cumhurbaşkanı Danışmanı Muhammed Rıza Sadık tarafından yalanlansa da internette en popüler hesaplardan biri de reformist Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ait Facebook sayfası. Arka planında Fars mitolojisinde ve halk hikayelerinde önemli bir yere sahip olan Demavend Dağı’nın resmi, üzerinde de ‘Fars dilini yeniden keşfeden şair’ olarak bilinen Firdevsi’nin dizeleri bulunan Facebook sayfasının İran hükümetinin resmi sitelerinden bile daha çok takipçisi bulunduğu bildirildi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir