Pazar , 4 Haziran 2023

İş Dünyasını Etkileyen 9 Farklı Renk

Hiç fark etmiyor olsak dahi renkler iş yaşamımıza yön vermektedir. İş dünyası renkleri bir satış pazarlama taktiği olarak kullanmaya başlamaktalar. Giydiğiniz kıyafetin renklerine göre karşınızdakilerin bilinç altında farklı etkiler bırakmaktasınız. Sektöre göre renkler bazen büyük olumlu etki bıraktığı gibi bazen de faciaya yol açabiliyor. Hangi rengin hangi psikolojik etkiyi bıraktığını inceleyelim.

1- Kahverengi

Kahverengi iş yaşamında pek sevilmeyen bir renktir. Özellikle satışçıların uzak durması gereken bir renktir. Hızlandırıcı etkisi nedeniyle fast food restoranlarının vazgeçilmezidir. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle gazetecilere önerilir.

2- Kırmızı

Kırmızı giyen bir kişi coşkulu, heyecanlı bir kişi olarak etki bırakmaktadır. Gençliğin dinamizmini çağrıştırdığı için yaşı ilerlemiş kişilere önerilebilir. Kırmızı giydiğinizde,   bulunduğunuz yerde en dikkat çekici kişilerden biri olmanız muhtemeldir. İştah açıcı etkisi nedeniyle gıda firmaları ve dinamik, enerjik görünmek isteyen firmaların tercihidir.

3- Lacivert

Otoriteyi, istikrarı, disiplini çağrıştırmaktadır. İş yaşamında karizmatik görünen bir renktir. İş görüşmelerinde en çok tercih edilen renktir. Üst düzey bürokratlar, siyasiler, polislere baktığımızda laciverte rastalaycaksınızdır.

4- Yeşil

Bilinçaltında güven etkisi yarattığı için bankaların genelde kullandığı renktir. Sakinleştirici etkisi nedeniyle doktorlar ameliyathanelerde kullanmaktadır. Yeşil giyenlerin uyumlu, yaratıcı olduğu düşünülmektedir.

5- Sarı

İş görüşmelerinde sarı giymenizi çok önermem geçiciliğin simgesi olan sarı, sizi işinizde fazla uzun çalışmayacak geçici biri olarak düşünebilir. Dikkat çekici ve geçici olması nedeniyle taksilerde ve oto kiralama şirketlerinde kullanılır.

6- Beyaz

Beyaz giydiğinizde güvenilir, devamlılığı olan biri olarak düşünülebilirsiniz. Temizliği ve saflığı çağrıştırmaktadır. Hastaneler ve ilaç firmalarında kullanılmaktadır.

7- Siyah

Gücü, hırsı simgeler. İş görüşmelerinde siyah giyerseniz,  psikolojik olarak yükselmeyi hedefleyen biri olarak düşünebilirsiniz.

8- Pembe

Neşe, mutluluk ve rahatlatıcı etkisi vardır. Mağazalarda ve marketlerde kasiyerler pembe giydiklerinde, pembenin rahatlatıcı etkisi nedeniyle daha kolay ödeme yapılmaktadır. İşvereninizden zam isteyecekseniz pembe giymenizi tavsiye ederim.

9- Gri

Ciddiyeti temsil eder. Genelde devlet dairelerinde kullanılır. Yaratıcılığı öldüren bir renktir.

Hakkında Erdem Meriç

İstanbul Üniversitesi iktisat öğrencisi. Genç girişimci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir