https://juragankomik.com
Cuma , 19 Nisan 2024

İşçi Çağıran Türkü

Bu aralar Özel İstihdam Bürosu işçi kiralamayı ağzına dolamış, amaç,karı %48 arttırmak. Bakın bir de bunun arka planında neler var;

Bu yürekleri dağlayan türkü gerçekleşirse işçilerin mal-meta haline getirilmesi kaçınılmaz. Alınıp satılması yani kısaca ‘kölelik’ demektir. Bu adamlar geleceği çok iyi görebilirler fakat sadece kendi geleceklerini – ki çokta parlaktır-.

Sistem öyle ki toplu sözleşmelerin, kıdem tazminatının, sendikaların ortadan kalkması ve ücretlerin asgari seviyeye inmesi kaçınılmaz. Peki bu ne demek? İşçi arkadaş sözüm sana:

Sakın ha sakın canından bir parçan olmasın, çocuk yapma! Yoksa nasıl okutacaksın onu. Patronlarının çocukları binerken bisikletlere, ellerinde pspler fink atarken sokaklarda senin ki, ancak uzaktan bakar onlara…

Aman evine bir lokma et girmesin zaten giremez de alışkın değil midene oturuverir maazallah. Evine et sokma dedik de hangi ev? Belki kiranı ödeyemeyeceğin için ev sahibin sokağa atar et derdin de kalmaz.

Akıllı ol işçi kardeş akıllı! Unutma işçi kardeş, patron kalleş. Türk halkı olarak bizde sahip çıkalım kardeşlerimize. İÖB nin bu tutumuna izin vermeyelim dostlar.

İnsanın bir damla terinin kıymetini herkese kanıtlamak için bu kutsal canların önemini gösterebilmek için rabbin her kulunun eşit olduğunu yeniden bildirmek için gelin canlar bir olalım.

 

Hakkında Dilan Kara

Köşe Yazarı

One comment

  1. işçinin sömürülmesi, aç susuz bırakılması, emeğinin çalınması kesinlikle kabul edilemez lakin işsizliği azaltmak için başvurulan çarelere de saygı duyulmalu, özel istihdam bürosu da işsiz sayısını azaltmak için çareler düşünüyor, emin olun, milyonlarca insanın parası az dahi olsa bir iş derdi var, iş olsun da ne olursa olsun diyor, sistemi sorgulayalım eyvallah ama küçük parçaya takılıp bütünü görmemek olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir