Pazartesi , 6 Şubat 2023

İşe Girerken Torpilim Networküm!

Yeni bir mezunsunuz ve iş arıyorsunuz. Eğer networkünüz yoksa 1-0 geride başlıyorsunuz ve sancılı bir süreç muhtemelen sizi bekliyor olacaktır. Kariyerinizi daha ileri seviyelere taşımak için olmazsa olmazınız networkü oluşturmak için yolun başlarına yani üniversiteye ilk adım attığınız yıllara zamanı geri alalım.

Arkadaş çevrenizi iyi seçin

Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözünden yola çıkarak sosyal çevrenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Çalışma hayatına göz gezdirdiğimizde ekip içinde üniversite arkadaşlarının sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Yeni bir girişim yapıyorsanız, ortağınız üniversite arkadaşınız olabilir.

Öğrenci kulüplerine, dernek ve vakıflara üye olun

İlgili olduğunuz alanlara yönelik okulunuzda öğrenci kulüplerine, dernek ve vakıflara girmelisiniz. Sadece etkinliklere katılmakla kalmayıp aktif rol almanızı öneririm. Aktif görev aldığınız zaman etkinlik düzenleme yetisi, liderlik, özgüven kazanırsınız. Etkinlik organizasyonu sırasında çok sayıda insanla birinci ağızdan konuşma fırsatı bulursunuz. Böylece iyi bir network oluşturmaya çoktan başlamış olursunuz. İş yaşamından normalde görüşme fırsatı bulamadığınız kişilerle bu sayede çok rahat iletişim kurabilir, çok iyi bağlantılar elde edebilirsiniz.

Kuruluşlara üye olurken yönelmek istediğiniz alanla ilgili olsun. Unutmamalıyız; toplumumuza karşı bir sorumluluğumuz var. Bu yüzden Sivil Toplum Kuruluşlarına(STK) katılmalı, sosyal sorumluluk projelerinde yer almalıyız. STK’ların en güzel tarafları hem birine yardım etmiş olmanın manevi hazzını tadıyor aynı zamanda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok insan tanıyorsunuz. Sosyal çevrenizin fazlasıyla genişleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu yerlerde kapılar sizin için açılacaktır. Bu şansı değerlendirmek tabiiki sizin elinizdedir.

Kartvizit Edinin

Söz uçar yazı kalır diye boşuna dememiş atalarımız. Tanıştığınız insanlara bir kartvizit verirseniz hatırlarında kalma ihtimali önemli ölçüde artacaktır. Kartvizitinizde ne işle uğraştığınız ve iletişim bilgileriniz kısa ve öz bir şekilde olsun. Sade bir tasarım ve kaliteli bir kağıttan olsun. Bu şekilde iyi bir etki bırakabilirsiniz.

Konferanslara, Etkinliklere katılın

Alanınızla ilgili konferanslara, etkinliklere gitmeniz size önemli ölçüde artı değer katacaktır. Hem bu etkinlikler sonucu yeni bilgiler öğrenebilir hem de yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Etkinlik aralarında, çekinmeden kişilerle iletişim kurmalısınız. Dışa dönük insanlar bu konuda biraz daha avantajlı olmaktadır. Gittiğiniz etkinliklerde hep aynı kişilerle konuşuyor olmak yerine yeni kişilerle tanışmalısınız. Samimi tavrınız, hoş sohbetiniz olmazsa olmazınız olmalı.

Yeni tanıştığınız kişilere kartvizitinizi vermeyi unutmayın. Etkinliklerde tanıştığınız kişilerle iş yaşamında da karşı karşıya gelebilirsiniz. İyi bir network alanıdır konferanslar ve etkinlikler.

Linkedin Linkedin Linkedin!

Maddi zenginliği paranın oluşturduğu gibi günümüzde iyi bir kariyer de Linkedin sayesinde oluşmaktadır. Şirketler artık eleman seçerken iş ağı olma sebebiyle Linkedin üzerinden seçim yapıyorlar. İyi bir kariyer için hemen bir Linkedin profili oluşturmalısınız.

Profilinizde ciddi ve iş yaşamıyla ilgili paylaşım yapmalısınız. Sonuçta Facebook veya Twitter benzeri bir ortamda değil iş ağı içerisindesiniz. Network için en ideal kanal Linkedin’dir. Kendinize iyi bir iş ağı edinerek, kariyeriniz için büyük avantajlara sahip olabilirsiniz. Bunun için prim almıyorum. Sadece iyiliğiniz için söylüyorum.

Networkünüz sizin sosyal sermayenizdir. Bu sermayeyi işe girerken, bir bilgiye ulaşırken, halletmeniz gereken bir sorun olduğunda kullanabilirsiniz. Unutmayın ki network size kapılar açar ama kapıdan içeri girmek sizin elinizde. Umarım networkünüzde iyi çilingirler olur.

Mutlu bir kariyer ve bol başarılar diliyorum.

Hakkında Erdem Meriç

İstanbul Üniversitesi iktisat öğrencisi. Genç girişimci.

5 comments

  1. Klavyene sağlık Erdem, iyi bir başlangıç yazısı olmuş ;) Bir sonraki yazında yeni başlayanlar için olduğu kadar doyurucu tavsiyeler arayanları da aydınlatırsan sevinirim :)

    • Katılıyorum, başlangıç yazısı olduğu kadar göz ardı edilen bilgileri paylaşmış. Sonraki yazılarda daha iyi bilgiler oalcağına inanıyorum, yazının sadeliği beni çekti. Okurken bildiğin şeyler olmasına rağmen tıkanmadan sonuna kadar geldim. Teşekkürler.

  2. Herkesin bildiği şeyler bunlar. Hepsini yaparsan 1-0 önde başlamazsın. Önemli olan eğitim kalitesi ve yabancı dil bilmek; gerisi hikâye.

  3. Dilaver Tutuş

    Kalemine Sağlık.. Değerli bilgilerin için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir