Cumartesi , 25 Haziran 2022

İşletme sahipleri için sosyal medya tavsiyeleri

İşletmeniz için sosyal medyayı kullanıyorsanız eğer şimdi oyunu 2015’e taşıma zamanı geldi demektir. Her geçen sene ile birlikte sosyal medya pazarlaması ve işletmeler için sosyal medya kullanımında da önemli değişiklikler meydana geliyor. Bu değişikliklere ayak uyduranlar başarılı sosyal medya pazarlamasından faydalanırken diğerleri sosyal medyadan faydalanamayanlar safında yer alıyor. Siz de sosyal medyadan tam performans ile faydalanmak isteyenlerin arasında yer alanlardansanız o halde işte 2015 yılında işletmenizin sosyal medya pazarlamasını yönetirken bilmeniz gereken adımlar;

İşletmeniz için bilgisayar alırken eğer toplama bilgisayar alacaksanız bu rehber çok işinize yarayacak > Bilgisayar Toplama Rehberi

1.Doğru Dükkan = Daha çok müşteri

Bir dükkan kurarken hepimiz neye dikkat ederiz? Örneğin bir kırtasiyeyi düşünün… Okul olmayan bir yerde bir kırtasiye ne kadar satış yapabilir? Bir de okulun tam karşısındaki kırtasiyeyi düşünün. İkisinin elde ettiği satış hacmi aynı olabilir mi? Elbette olamaz. Sosyal medyada da doğru platformları seçmeniz ve bunlara odaklanmanız doğru yere tezgah açmanız anlamına gelir. Bazı iş alanları için Facebook en iyi seçenekken bazılarında YouTube bazılarında da Instagram en iyi seçenektir. Çevrenizi en doğru şekilde tanıyın ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda sosyal medya çalışmaları gerçekleştirin.

2.Analizi atlamayın

Analiz demek sadece elinizde rakamların olması demek değildir. Doğru şekilde analiz yaptığınız taktirde hangi hareketlerinizin sizi sosyal medya üzerinde başarıya götürüp hangi hareketlerin başarıdan uzaklaştıracağı hakkında tahminde bulunabilirsiniz. Şuanda sosyal medyada size yardımcı olması amacıyla kullanabileceğiniz sayısız ücretli ve ücretsiz sosyal medya analiz aracı bulunuyor. Bunlardan size en yakın olanlarını deneyerek işe başlayın ve aradaki muhteşem farkı görün.

3.Doğru Zamanda Doğru Paylaşım

Her çevrenin kullanıcılarının doğru zamanı farklı olabilir. Kimi iş alanındakiler için en uygun zamanlar sabah 9 ile akşam 6 arasındaki zaman olurken kimi için ise sadece akşam 9’dan 12’ye kadardır. Çevrenizin hangi zamanının en iyi zaman olduğunu bilmek çok daha fazla etkileşimi elde etmek anlamına gelir. Doğru zamanda doğru şeyleri paylaşmayı öğrenmeniz gerekiyor.

4.Sağlam İlişkiler Kurun

Sosyal medyayı kullanırken sadece insanlarla bir şeyler paylaşmayın. Ayrıca onları dinleyin ve onlarla karşılıklı bir iletişim halinde olun. Böylece insanlar sizi bir markadan daha ziyade insan olarak görecek, sizinle iletişime geçme çabasında olacaktır.

5.Görselleri Kullanın

2015’de öğrendiğimiz en kesin bilgilerden biri de sosyal medya üzerinde yapılan görsel paylaşımların yazılı paylaşımlara oranla %40 daha fazla dikkat çekmesi ve %30 oranında daha çok etkileşim almasıdır. Görseller sizin en büyük silahlarınızdan biridir, onları ne kadar etkili ve ne şekilde kullanacağınız ise tamamen size bağlı.

6.İnsanlara neden sunun

İnsanların sadece sizin markanızı sevdiği için sosyal medya da sizi takip edeceğini düşünemezsiniz. Bunu sağlamak için insanlara gerçek manada bir şeyler sunmanız gerekir. Sosyal hesaplarınızdan sürekli çekiliş yapmak, indirim kuponları sunmak gibi etkinlikler yaparak insanlara sizi takip etmesi için önemli bir neden sunabilirsiniz.

7. Yapabileceğiniz kadar kaliteli yapın

Herkes çok fazla paylaşım yapmanın çok iyi bir şey olduğunu düşünüyor olabilir. Oysa en büyük yanılgılardan biri budur. Gerçekten kaliteli paylaşımlar yapmak demek zaman ayırmak demektir. Siz bu zamanı ayıranlardan olun, önemli olan sıklık değil kalitedir.

8. Markanız kişiseliniz değildir

Markanız sizin Facebook hesabınız değildir, dolayısıyla onu kendiniz olduğu kadar kişisel kullanamazsanız. Markanıza gerçek anlamda bir kimlik eklemeli ve markanızın karakteristik özelliklerine balı kalmanız gerekir ancak bu şekilde daha büyük bir başarı elde edeceksiniz.

9.İşin ehli ile çalışın

Sosyal medya işletmeniz için son derece önemli bir departman. Kendi başınıza bu işin içerisinden çıkmanız ise çoğu zaman zorlu olabilir. İşletmenize sosyal medya departmanınızı yönetmesi için bir sosyal medya uzmanı almak kısa sürede mucize gelişmeler yaşamanıza yardımcı olabilir.

10.Nerede bitirmeniz gerektiğini bilin

Nerede bitirmeniz gerektiğini bilmek işin püf noktalarından biridir. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden verilen tepkileri hafife almayın zira bu tepkilere vereceğiniz yanıtlar sizi harika bir marka haline getirirken aynı zamanda rezil de edebilir. Uzayan tartışmalara katılmayın, katılacaksanız da bunu nazikçe ve kişisel telefon görüşmeleri ile bitirmeye çalışın.

11.İş Müttefikleri Oluşturun

Bazı iş alanları birbirini tamamlayan alanlardır. Örneğin bir araç ile benzin gibi bir ilişkiyi düşünün. Yada yıllardır alıştığımız çamaşır makinesi ile deterjanlar gibi düşünün. Şimdi ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Sizi tamamlayan markalar ile müttefik haline gelin. Bunu da sosyal medya üzerinde karşılıklı olarak göstermekten geri durmayın.

12.Trollere karşı alarmda olun

Sosyal medya üzerinde belli bir takipçi kitleye ulaştığınız anda ortaya sosyal medya trolleri çıkacak ve bu troller mutlaka sizi de hedef alacaklardır. Bu duruma karşı sürekli tetikte olmanız ve trolleri takip etmeniz gerekir. Trollerin yorumlarını ve etkileşimini silmeli diğer takipçilere ulaşmamalarını sağlamalısınız.

13.7/24 Online olmak zorunda değilsiniz

Eğer gerçekten de bunu sağlayabilecek kadar iyi değilseniz, sakın telefonunuz ile sosyal medya hesaplarınızı bir birine bağlayarak kullanmayı denemeyin. Kendi yaşantınıza ayırmanız gereken zamanı bu işe ayırırsanız şayet muhtemelen göstermeniz gereken ilgi ve alakayı tam olarak gösteremeyeceksinizdir. Bu da sizin kötü bir sosyal medya kullanım deneyimi elde etmenize neden olacaktır.

14.Sosyal medya sadece bir satış platformu değildir

Sosyal medya kullanımının birçok farklı avantajı mevcuttur. Fakat bu avantajlardan hiçbirinin satış olmadığının altını çizmek gerekiyor. Sosyal medya pazarlamak için vardır, satış yapmak için değil. Sürekli olarak sosyal medyayı satış için kullanmanız ve bu şekilde reklam yapmanız bir süre sonra takipçilerinizin de sıkılması ve takipten vazgeçmesi anlamına gelir.

15.Profiliniz her şeyi anlatır olsun

Profilinizin A’dan Z’ye kaliteli olması değil, aynı zamanda da her şeyi anlatıyor olması gereklidir. Elinizden geldiğince dolgun bir profil ile müşterilerinizin karşısına çıkmaya çalışın. Örneğin günümüzde birçok kişi artık markaların iletişim adresine dahi Facebook sayfasından ulaşabilmek isterler. Böyle ince detayları müşterilere sunmanız profilinizi daha etkili şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

16.Sosyal medyayı iş planınız ile birlikte kullanın

Yeni bir girişim veya yılların işletmesi olabilirsiniz. Önemli olan sosyal medyayı iş planınız ile birlikte kullanmak böylece kısa süre içerisinde büyük bir büyüme sağlayabilirsiniz. Sosyal medya daima en büyük destekçilerinizden biri olacaktır, tabii doğru şekilde kullanmak için adım atmayı başarırsanız.

17.Paylaşımlarınızı görmek isteyen fan’lar yapın!

Düşününce gerçekten kolay gibi görünen bir adım olsa da paylaşımlarınız için sürekli hesabınızı kontrol eden insanları bulmanız sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bunu sağlamanız kesinlikle çok fazla zamana mal olacaktır. Üstelik zamanın yanına kaliteli içerik ve viral olabilecek içerik gibi ekstradan birkaç nitelik daha eklemek gerekir.

18.Paylaşmayı kolay hale getirenlerden olun

Numara 17 içerisinde de bahsetmiş olduğumuz gibi gerçekten paylaşılabilir içerikler yaratmak oldukça zorlu olabilir. Bunu başarmak için insanların paylaşabileceği türden içerikler üretmeniz gerekir. Ayrıca web sayfalarınızda içeriği kolaylıkla sosyal medya üzerinde paylaşmanıza yardımcı olacak sosyal butonlar bulundurmayı ihmal etmeyin.

19.Kişisellik ile Profesyonellik dengesini sağlayın

Her şeyin fazlası zarar! Nasıl ki çok kişisel şekilde yöneteceğiniz bir sosyal medya hesabı size sorunlar getirecekse aynı şekilde çok profesyonel imaj ile yönetmeye kalkacağınız sosyal medya hesapları da başarı getirmeyecektir. Bunun tam ortasını yakalayıp sıkı bir balans ile yola çıktığınızda ise her şey harika olacaktır.

20.Yazım kuralları son derece önemli

Yazı dili sosyal medyanın yükselen bir trend ve medya düzeni haline gelmesi ile birlikte çok daha yaygın bir hale geldi. İnsanlar tam yazı dilinden kopmuşlardı ki, sosyal medya onlara tekrardan yazının önemini anlattı. Çoğu zaman görsel imgelerden de faydalanıyor olsak yazı dilinin değeri sosyal medya üzerinde vazgeçilmezdir. Bu nedenle doğru yazmak gereksiz tepkiler ile karşı karşıya kalmamanız açısından oldukça önemlidir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir