Pazartesi , 27 Haziran 2022

İstanbul Üniversitesi Turkcell ile 7/24 Hasta Takibi Yapacak

beyazıt kampüsü
“İstanbul Üniversitesi ve Turkcell işbirliğiyle doktor-hasta arasında kesintisiz iletişim sağlayacak proje sayesinde kronik hastalar, her an her yerde 7/24 kontrol altında tutulacak.”

İstanbul Üniversitesi ve Turkcell arasında gerçekleştirilecek olan diyabet hastalarını sağlık kontrolü protokol imza töreni, 27 Mart 2012 tarihinde İÜ Rektörlüğü Mavi Salonu’nda yapılacak. YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv‘in imzalayacağı anlaşma ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde diyabet hastalığıyla mücadele eden 500 kronik hastanın önemli tıbbi ölçüm verileri her an her yerden 7/24 uzaktan takip edilecek, kayıt altına alınacak. Sistem sağlık verilerinde bir bozulma gözlemlediğinde hekimlere SMS ile uyarı gönderecek.

Tek Bir Tuşla Hastanın Verileri Doktorun Önünde

Turkcell Sağlık Takip Çözümü, hem insan sağlığını hem de sebep olduğu yüksek maliyet ile ülkemizin sağlık ekonomisini tehdit eden 5 farklı kronik hastalığı (diyabet, aritmi, tansiyon, astım ve KOAH), en son teknoloji ve maksimum kullanım kolaylığı ile takip edebilmeyi sağlıyor.

Turkcell SağlıkMetre cihazı, kronik, her yaştan hastanın zamandan ve mekândan bağımsız olarak yaptıkları ölçümleri tek bir tuşa basarak doktorlarına iletmesine imkân tanıyor. Cihaz, iki ayrı hastanın takip edilebildiği dünyadaki ilk uçtan uca uzaktan sağlık yönetim çözümlerinden biri.

Proje ile hastanın bakım ve yaşam kalitesinin artırılması, doktor ile hasta arasında bakım ve takip sürekliliğinin sağlanması, daha fazla hastaya daha kaliteli hizmet sunulması, komplikasyonların engellenmesi, verimliliğin artırılması ve sağlık sektöründe maliyetlerin azaltılması hedefleniyor.

Diyabet ölçüm cihazı (glukometre) İstanbul Üniversitesi’nin 500 hastasına tek bir kutu içerisinde kullanıma hazır halde verilecek. Yapılan ölçüm verileri cihaz içerisindeki SIM kartı sayesinde tamamen güvenli bir formatta GSM şebekesi üzerinden İstanbul Üniversitesi’ndeki sorumlu hekimlerin görebileceği veritabanına gönderilecek. Hastanın tercih etmesi durumunda bu veriler daha önceden seçmiş olduğu yakınlarına da gönderilebilecek. İstanbul Üniversitesi doktorları, web tabanlı takip sistemini kullanarak ister bilgisiyarları isterse de mobil cihazlarında internet üzerinden hastalarından gelen verileri takip edebilecek. Hastanın yaptığı ölçümlerde, daha önceden doktorunun belirlediği sınırların dışına çıktığında ayrıca hekiminin cep telefonuna, hatta dilerse yakınlarına SMS gönderilecek, hastanın durumundan anında haberdar olması sağlanacak. Hekimler dilerse Sağlık Takip Sistemi aracıılığıyla hastaların cep telefonlarına hastalıkların daha iyi yönetebilmelerini sağlayacak eğitim amaçlı SMS, MMS ve video içeriklerini düzenli olarak gönderip mobil sağlık koçluğu hizmeti verebilecek.

Diyabetin Türkiye’ye maliyeti yılda 13 milyar TL

• Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Kronik Hastalıklar Raporu’na göre Türkiye’de yaklaşık 15 milyon yüksek tansiyon, 6.5 milyon şeker, 3 milyon KOAH ve 2 milyon koroner kalp hastası var. Yani nüfusumuzun yüzde 30’u en az bir kronik hastalıkla yaşıyor.
• Diyabet hastalığı, dünyada yılda yaklaşık 4 milyon insanını yaşamını yitirmesine neden oluyor.
• TURDEP II çalışmasına göre, Türkiye erişkin toplumunda diyabet sıklığı %13,7’e; tansiyon sıklığı %30’a ulaşmış durumda.
• Diyabetin 2010 maliyeti dünyada 500 milyar dolar, Türkiye’de 13 milyar TL

TÖREN PROGRAMI

11.00 Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv Konuşması
11.10 İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in Konuşması
11.20 Proje Sunumu Ethem Eldem (Ürün ve İş Ortakları Yönetimi Bölüm Yöneticisi)
11.30 Proje Sunumu Prof. Dr. İlhan Satman (İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi)
11.40 Protokol imza töreni
11.45 Soru-Cevap

TARİH: 27 Mart 2012/Salı

YER: İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Mavi Salon Beyazıt Yerleşkesi

SAAT: 11.00

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir