https://juragankomik.com
Çarşamba , 24 Nisan 2024

İstatistiklerle Kasım Ayının Önemli Olayları ve Medya Gündemi

KASIM AYININ ÖNE ÇIKAN OLAY, KİŞİ, VE KURUMLARI…

Kasım ayında Türkiye gündemine damgasını vuran olay, kişi ve kurumlar belli oldu.  Medya Takip Merkezi’nin (MTM),  her ay düzenli hazırladığı medya gündemi raporuna göre; ayın en fazla öne çıkan başlıkları: Van Depremi, Bedelli askerlik, Dersim olayı ve Deniz otobüsünün kaçırılması oldu…

Medya Takip Merkezi, tüm gazete, dergi, TV kanalları ve haber sitelerinde yayımlanan haberleri inceleyerek, geçtiğimiz ayın en çok haber olan kişi, olay ve kurumlarını belirledi. Hazırlanan rapora göre, ayın en çok konuşulan konu başlığı Van Depremi oldu.

TÜRKİYE VAN’DAKİ 2. DEPREMLE SARSILDI

23 Ekim’de 7.2’lik depremin vurduğu Van, Kasım ayında tekrar depremlerle sarsıldı. Merkez üssü Van’ın Edremit ilçesi olan 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından birçok artçı sarsıntı gerçekleşirken, aralarında  Bayram Oteli’nin de bulunduğu 25 binanın yıkıldığı haberi, tüm ülkeyi üzdü. İki gazetecinin de enkaz altında kalıp yaşamını yitirdiği Bayram Oteli, medyada 6 bin 15 habere konu olurken, Van depreminin 50 bin 712 haberle, geçen ay olduğu gibi bu ay da gündeme oturduğu gözlendi.

BEDELLİ ASKERLİK YASALAŞTI

Bedelli askerlik tasarısı, ayın son günü yasalaşmasına rağmen, daha öncesinde yer aldığı haberlerle kamuoyunun gündeminde yer alan bir başka başlık oldu. Tasarının meclisten geçtiği 30 Kasım tarihi öncesi, bedelli askerlik ile ilgili merak edilen konuların tüm medya kanalları üzerinden tartışılıp, konuşulması, konunun medyada geniş bir yansıma bulmasını sağladı. Kanuna göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle, 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacak ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

DERSİM OLAYI YENİDEN GÜNDEMDE…

Gündeme oturan bir diğer başlık ise Dersim olayları oldu. CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim olaylarından partisini suçlu tuttuğu yönündeki açıklamaları ve ardından Başbakan Erdoğan’ın  özür dilemesi, medyada geniş yer buldu. Daha önce Sabiha Gökçen Havalimanının adının değiştirilmesi için meclise teklif veren AKP’li milletvekili Mehmet Metiner’in, şimdi de Tunceli’nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi ile ilgili bir teklif sunması, medyanın ilgisini çeki. Ayrıca konunun köşke taşınarak, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşme talebinde bulunulması, medyada geniş yansıma buldu.

KARTEPE KORKU SAÇTI…

İzmit-Karamürsel arasında sefer yapan “Kartepe” adlı deniz otobüsünün terör örgütü tarafından kaçırıldığı haberi gündeme bomba gibi düştü. İçindeki 4 mürettebat ve 17 yolcusuyla kaçırılan geminin görüntüleri, video sitelerinde ardı ardına paylaşıldı. Güvenlik görevlilerinin teröristi etkisiz hale getirmesiyle son bulan operasyon, medyada önemli bir yer kapladı.

 

SİYASET GÜNDEMİ

 

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en çok konuşulan siyasi partileri ve siyasetçileri belirlediği aylık medya araştırması sonuçlandı. Rapora göre, ayın en çok konuşulan siyasi partisi Kasım ayında da AKP oldu. 47 bin 337 haber adediyle geçtiğimiz aylardaki liderliğini sürdüren iktidar partisi, 174 saat süreyle ekranlarda yer aldı.

CHP EKRANLARDA LİDER…

Ekim ayına göre haber adetlerinde %15’lik bir artış gözlenen CHP, 299 saat ile ekranlarda en çok yer bulan siyasi parti oldu. Van’da meydana gelen deprem sonrası alınması gereken önlemleri içeren bir kanun teklifi sunan CHP,  özellikle Dersim olaylarıyla ilgili kendi içinde yaşadığı çatışma ile de medyada geniş yansıma buldu. Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in Ankara Oran’daki evini satın alarak basının ilgisini çeken parti, Kasım ayı toplamında 46 bin 64 adet haberde yer aldı.

İŞTE, AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ PARTİLERİ;

 1. AKP (47.337 haber/yazı)
 2. CHP (46.064 haber/yazı)
 3. BDP (19.183 haber/yazı)
 4. MHP (13.733 haber/yazı)
 5. BBP (1.765 haber/yazı)

*MTM Medya Takip Merkezi’nin, Kasım ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

ERDOĞAN TIME’IN KAPAĞINDA…

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, Kasım ayına damgasını vuran siyaset adamı Recep Tayyip Erdoğan oldu. 53 bin 394 haber adediyle Van depreminden bile daha çok konuşulan Erdoğan, ünlü Amerikan dergisi Time’ın kapağında yer alarak, hem ulusal hem de uluslar arası medyada geniş yer buldu. Dersim olayları ile ilgili özür dilemesi, adının Rize Üniversitesine verilmesi ve 29 Kasımda geçirdiği ameliyat ile de basının sıkı takibinde olan başbakan, ay boyunca toplamda 432 saat ekranlarda yer aldı.

KILIÇDAROĞLU BAŞBAKANIN GERİSİNDE KALDI…

Aynı rapora göre, siyaset dünyasının en çok konuşulan bir diğer ismi Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kurban bayramını Van’daki depremzedelerle geçiren Kılıçdaroğlu, başbakanı bir hayli geriden izleyerek 16 bin 595 haberde yer aldı. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş’ı geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede ziyaret eden muhalefet lideri, Dersim olayı ile ilgili olarak devlet arşivlerinin de açılması gerektiğini söyleyerek basında oldukça yer aldı. Ekranlar ise, Kılıçdaroğlu’na 155 saat süreyle yer verdi.

 1. Recep Tayyip Erdoğan (53.394 haber/yazı)
 2. Kemal Kılıçdaroğlu (16.595 haber/yazı)
 3. Abdullah Gül (14.975 haber/yazı)
 4. Ahmet Davutoğlu (8.357 haber/yazı)
 5. Bülent Arınç (6.810 haber/yazı)

*MTM Medya Takip Merkezi’nin, Kasım ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir.

EKONOMİ GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak hazırladığı medya raporunun Kasım ayı sonuçlarına göre, ekonomi dünyasının en çok konuşulan konu başlığı geçen ay olduğu gibi vergi oldu. Ay boyunca 18 bin 701 adet haberle basında yer alan vergiyi, 14 bin 517 haber ile ihracat takip etti.

THY YENİDEN LİDER…

MTM’nin hazırladığı rapora göre, Kasım ayında medyada en çok konuşulan şirket, Türk Hava Yolları oldu. THY’nin genel müdürü Kotil’in, 2011 yılında markanın tanıtımına 100 milyon dolar ayrıldığını belirtmesi, uçak filosuna Boeing 737-800 ile Boeing  737-900’ü katması ve Van’daki depremden sonra bölgeye 318 sefer düzenleyerek toplamda 286 ton yardım malzemesi taşıması ile medyada geniş yer bulan marka, basında 7.216 haberde yer aldı.

AYIN DİKKAT ÇEKEN GELİŞMELERİ;

 • Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Van’da meydana gelen depremlerin ardından Zorunlu Deprem Sigortası olan 4 bin 731 konuttan hasar ihbarı alırken, sigortalılara toplam 5 milyon 732 bin lira hasar ödemesinde bulundu.
 • Rusya Başbakanı Vladimir Putin, önümüzdeki yıl yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine ‘resmen’ aday gösterildi.
 • Doğu Akdeniz’in en büyük yat limanı olan Mersin Yat Limanının açılışı Bakanlar Binali Yıldırım, Zafer Çağlayan ile Mehmet Mehdi Eker tarafından yapıldı.
 • Afganistan’da 10 yıldır El Kaide’ye karşı mücadele eden NATO birliklerinin Pakistan içerisinde yaptığı operasyonlarda bir karakolu hedef alarak 28 Pakistan askerini öldürmesi, medyada geniş yer buldu. Saldırının ardından konuşan Pakistan başbakanı Yusuf Rıza Gilani, sınırlarından Afganistan’a yapılan lojistik desteği durdurduklarını açıkladı.
 • Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Münevver Karabulut’un öldürülmesine ilişkin davada katil zanlısı Cem Garipoğlu’nu 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme baba Nida Garipoğlu’nun beraatına karar verirken, diğer 5 sanık 3’er yıl hapisle cezalandırıldı.
 • İtalya’da, Başbakan Silvio Berlusconi, hükümetiyle istifa etti.

 

 

 

 

 

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir