İstenmeyen Web Reklamları

AdBlock

Dolaştığımız web sitelerinde reklamları engellemek,görünmez kılmak için uzun zamandır kullandığım bir Google Chrome uzantısından(extension) bahsetmek istiyorum.Birçok internet kullanıcısının belirteceğim eklenti hakkında bilgisi var.Fakat bu eklentiyi bilmeyen ve hala reklamlardan yakınan kullanıcı sayısı da azımsanamaz.
(Uzantılara gitmek için tarayıcınıza chrome://extensions/ yazınız.)

Dediğim gibi uzun zamandır kullandığımdan YouTube‘un videolara reklamlarla birlikte bekleme süresi koyduğunu da bilmiyordum.Kendi bilgisayarımdan başka bilgisayarda da internete bağlanmadığımdan bunu fark etmemiştim.Ta ki evdeki diğer bilgisayardan YouTube’a bağlanana kadar..

Sabah kalktım diğer bilgisayara geçmiştim.Sandım ki yeni bir uygulamayla birlikte ilgili video sitesi böyle bir yönelime geçmiş.Kendi bilgisayarıma geçince böyle olmadığını anladım ve diğer bilgisayara da aynı uzantıyı kurdum.

Gelelim bahsedeceğimiz uzantımız AdBlock‘a.
AdBlock gezinti yaptığınız web sitelerinde karşınıza çıkabilecek (başta google reklamları olmak üzere) reklamları görünmez hale getirir.Bunu yaparken de sitenin düzeninde,görselliğinde hiçbir şeyi bozmaz.

YouTube‘dan tutun da Facebook reklamlarına kadar birçok reklamı artık görmeyeceksiniz.AdBlock

İsteğe bağlı olarak reklamını gizlemek istemediğiniz sitelerde kullanım dışı(unactive) moda getirebilirsiniz.Otomatik engellemediği reklamları da;uzantı ikonuna tıklayıp “Bu sayfadaki bir reklamı engelleyin” seçeneği ile elle (manuel) engelleyebilirsiniz.

Belli başlı tarayıcılar(Browsers) için AdBlock;

Chrome için AdBlock
Mozilla Firefox için AdBlock
Opera için AdBlock
Safari için AdBlock

!Tek yapmanız gereken belirtilen sitelerden uzantıları kurup tarayıcıyı baştan başlatmaktır.

Web tarayıcısı(browser) olarak genellikle Google Chrome kullanıyorum.Bu uzantı deneyimime göre Google Chrome’da sorunsuz çalışmaktadır.

Alper YILDIZ

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir