Perşembe , 23 Mart 2023

İtü Sözlük’ten Habervaktim’e Cevap

Son dönemlerde  bazı haber sitelerinin İtü Sözlük’e karşı başlattığı linç kampanyasına İtü Sözlük yönetimi sessiz kalmadı.  Sözlükte bazı entry ve başlıklardan ötürü sözlükle ilgili yapılan haberlerin, yazar ve okurlardan tepki görmesi üzerine yönetim basın açıklaması yaptı.

Sözlük yönetiminin sözlüğün giriş sayfasında yer verdiği açıklamada, muhafazakar çizgisi olduğu bilinen ve daha öncede sözlüklerle alakalı çatışmaları bulunan habervaktim.com sitesinin açıkça İtü Sözlük’e linç kampanyası başlattığı ifade ediliyor. Baskı yoluyla servis sağlayıcısından okuruna, reklam ve çalışma arkadaşlarından yazarlarına kadar sindirilme çalışması düzenlendiği dile getiriliyor.

Habervaktim.com’un yaptığı ” itü sözlük’te skandal üstüne skandal ” başlıklı son haber içeriğinde, hukuka uygun olduğu yönetim tarafından söylenen entry, başlık ve görselleri haber okuyucularının şikayet etmesi için örnek dilekçe de sunulmuş.

İtü Sözlük Yönetiminin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“son günlerde habervaktim isimli internet sitesi ve yine aynı eğilimdeki çeşitli sitelerin yayınladıkları haberler vasıtası ile itü sözlük’e yönelik sistematik bir linç kampanyası yürütülmektedir.

bu linç kampanyası doğrultusunda vatandaşlarımız tahrik edilerek itü sözlük ve itü sözlük üzerinden; yazarlarımız, servis sağlayıcı firmamız, reklam verenlerimiz ve çalışma arkadaşlarımız baskı yoluyla sindirilmeye çalışılmaktadır.

şikayete maruz kalan başlık defalarca incelenmesine karşın içeriğinde inceleme tarihinde hukuka aykırı hiçbir içerik görülmemiştir. yine itü sözlük’te yayınlanmakta olan şikayet konusu görseller ise hiçbir hakaret içeriği taşımayıp islam dininin çeşitli mezhepleri ve islam dışı kültürler tarafından üretilen yüceltici sanatsal tasvirlerdir. bu eserlere objektif biçimde yer verilmesi hukuka aykırı değildir.

bilinmesini isteriz ki:

itü sözlük bir internet mecrası olarak hiçbir kesimi ve inancı bir diğerinden üstün veya aşağı görmez, yalnızca ve yalnızca türkiye cumhuriyeti kanunlarına bağlıdır.

itü sözlük dil, din, ırk ayrımı yapılmaksızın her kesimden insanın görüşlerini dile getirebileceği özgür bir platformdur ve bu niteliğinden vazgeçmeksizin yayın hayatına devam edecektir.

itü sözlük olarak mümkün olan tüm bakış açılarıyla entelektüel ve kültürel birikimin korunup aktarılması hususunda gücümüz yettiğince çalışmaya devam edeceğiz.

itü sözlük’ün servis satın aldığı, reklam veren veya herhangi üçüncü parti şirket, kurum ve kuruluş itü sözlük içeriği ile ilgili sorumlu tutulamaz.

tüm istek, fikir ve şikayetleriniz için bizimle bilgi@itusozluk.com üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir