Perşembe , 28 Eylül 2023

Mahkeme İtü Sözlük’te O Başlığı Engelledi!

İtü Sözlük son zamanlarda hukukla mücadele içerisinde. Bu mücadele sonunda bugün sözlükler tarihine geçecek bir karar İtü Sözlük’ten duyuruldu.

 

Bazı haber ve internet siteleri,  İtü Sözlük’te “Hz. Muhammed” başlığında  peygambere karşı hakaret içerdiği iddiasıyla dava açmıştı. Uzun zamandır sözlükte tartışma konusu olan dava süreci bugün nihayete erdi.

İtü Sözlük yönetimi “hz. muhammed” başlığını mahkeme sonucunda yayından kaldırdı ve şu açıklamada bulundu:

erzurum 3. sulh ceza mahkemesinin vermiş olduğu ve henüz tam metnine ulaşamadığımız 2012/1023 numaralı karar gereği “hz. muhammed” başlığı geçici olarak yayına kapatılmıştır. konuyla ilgili durum netleştiğinde başlık tekrar yayına açılacaktır. bilginize.

Durumun netleşmesinin ardından tekrar açıklama yapan İtü Sözlük admini wondrous yeni açıklamada şu cümlelere yer verdi:

mahkeme konusuyla ilgili detay:
ilgili karar bize bu akşam mesai saati sonunda telekomünikasyon iletişim başkanlığı tarafından engelleme kararı alınmış olan sayfa adresleriyle beraber iletilmiştir. karar metnine ulaşımımız pratik olarak şu aşamada mümkün olmadığı için, mahkeme kararına uymak adına ilgili sayfa adresleri tamamı ile tebliğ anında erişime kapatılmıştır. bilindiği gibi bu karara uymamak, eskiden sıkça uygulandığı gibi, itü sözlük’ün tamamı ile erişime kapatılması müeyyidesini getirmektedir. karar metnine ulaşıldığı anda ise dava konusu olan giriler incelenecek, ilgili başlık davayla ilgili olmayan girilerle beraber tekrar erişime açılacaktır.

İfade özgürlüğünün ve internete karşı sansürün boyutlarının tekrar tartışmaya açıldığı karar, sözlükler tarafından ateşli tartışmalara neden oldu. Birkaç yazarın yazdıkları sebebiyle tüm sözlük ya da ilgili başlığın yayından kaldırılmasının mahkeme tarafından incelenmeye alınması için bildirilmesi, diğer yazarların ifade özgürlüğüne karşı vurulan ket olarak görülürken, ilerleyen süreçte alınacak kararların ne olacağı merakla bekleniyor.

Sözlüklerin formatında anayasaya karşı tüm suçlar sözlük içi özdenetimle, entry’lerin tek tek incelenmesine rağmen hukuki olarak dava süreçlerinde sözlüğe ya da belirli başlıklara erişimin engellenmesi yeni boyutlara neden olacak gibi. Sözlük yazarlarının sözlük içerisindeki tutumunda kendilerinin sorumlu olduğunu unutarak yazdıkları, sözlüklere bu şekilde yansıyor ve maalesef erişim engellemeye kadar ilerliyor…

 

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

One comment

  1. güzel ülkemin demokrasi anlayışı ne kadar güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir