Perşembe , 23 Mart 2023

İÜ Sözlük Büyümeye Devam Ediyor

İnteraktif Sözlükler sosyal medyanın en büyük oyuncularındandır. Tabi birçok kullanıcıya sahip olan sözlükler ise güçlerini genelde üniversite gençliğinden almaktalar. Uludağ Sözlük ve İTÜ sözlük gibi üniversite tabanlı sözlükler bu sektörün öncüleridir. Bunların açtığı yoldan giden ama bunlardan çok farklı bir sözlükten bahsedeceğiz: İÜ Sözlük. İnteraktif sözlükler klasmanına hızlı bir giriş yapan İÜ sözlük, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. 21 Eylül’de açılan İÜ sözlük İnteraktif sözlükler sıralamasında ise ilk 10’dan aşağı düşmüyor. açıldığı ilk ay 9. sıradan listeye giriş yapan İÜ sözlük, istikrarını sürdürmeye devam ediyor. Ekim ayında 7.’liğe yükselen İÜ sözlük, Kasım ayını ise 9. tamamladı.

İÜ sözlük, Sözlükler aleminde ilk defa denenen bir şeyle kendini ön plana çıkarmıştı: En çok başlık açan ve karma puanı en yüksek yazarlarına iPad hediye ediyorlar. İlk iPad bu ayın sonunda sahibini bulacak. 31 Aralık 2012 saat 22:00’a kadar en çok başlık açan ve karma puanı en yüksek olan yazara iPad verilecek.

İÜ sözlük, bunun dışında ilgi çekici başka özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Başka sözlüklerde olmayan bu özelliklerden biri başlıklara oy verebilme. Çoğu sözlükte olmayan ama sözlük yazarları tarafından ısrarla istenen bu özellik İÜ sözlük’ü çekici kılan detaylardan.

387 kayıtlı yazarı, 160 yazar adayı ve 3 ayda girilmiş 37 bin entry’si ile İÜ sözlük, İnteraktif Sözlüklere yeni bir soluk getirdi.

Ekşi Sözlük’ün modlarının komple ayrılması ve prestij kaybı, alem sözlük’ün kapanması, İHL Sözlük’ün yazılımsal problemleri, inci sözlük’ün hukuki olarak geçirdiği zor günler İÜ Sözlük’ün geleceğini daha da sağlamlaştırıyor, eğer interaktif sözlük ruhunu sürdürebilirlerse Türkiye’nin en büyük üniversitesinin sözlüğü ilk 4 sözlük arasında yerini alacaktır diye tahmin ediyoruz.

 

adres: iuusozluk.com

twitter: IU_SOZLUK

r4bia copy

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir