Cumartesi , 30 Eylül 2023

Jupiter Türkiye’nin ilk yerli profesyonel web tarayıcısı

Üniversite öğrencileri Yerli web tarayıcı üretti !

Evet bir gün yine internet ortamında gezinirken ilgimi çeken bir tarayıcı ile karşılaştım ve biraz araştırdıktan sonra henüz yeni sayılmasına rağmen gayet güzel ilgi görmüş “Türkiye’nin ilk yerli web tarayıcısı” ünvanına sahip yerli tarayıcı olduğunu öğrendim. En başta da söylediğim gibi gayet makul bir tarayıcı hem de yerli yazılımcılarımız tarafından üretilmiş olması ayrı bir artısı. Tarayıcının resmi web adresine buradan ulaşabilirsiniz. Birazda resmi web sitesinden araştırdığımda bir ekip işi olduğunu ve üniversite öğrencileri tarafından üretildiğini öğrendim. Ekip sorumlusu Trakya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü öğrencisi Fatih Soysal ve çeşitli kademelerde görevli diğer arkadaşlar. Fatih Soysal ile biraz sohbet etme imkanım oldu. Çok büyük ilgi gördüklerini , bu kadar yoğun ilgiyi beklemediklerini belirten Soysal’dan çok yakında yeni sürümü yani 3.0 sürümünü çıkaracakların da müjdesini aldım.

“Fikir olarak hep vardı”

Fikir olarak liseden bu yana hep akıllarında olduğunu ve çeşitli ortamlarda bunu dile getirdiğini vurgulayan Soysal; “Tarayıcı fikir olarak hep vardı fakat yeterli bilgi, birikim ve donanıma sahip olduğumuzda projemizi hayata geçirdik. Piyasada çeşitli tarayıcılar var fakat biz  yerli oluşum olan Jupiter’i kullanıcılarımızın göz ardı etmemelerini istiyoruz. Gerçekten çok emek verdik, çalışmalara devam ediyoruz.”

“Gelir amaçlı yapılmıyor”

Jupiter’in gelir amaçlı yapılmadığını vurgulayan Soysal sözlerine şöyle devam etti. ” Sözümün başında da söylediğim gibi bizim bir ilkemiz var: “Bir milletin büyümesi ve gelişmesi ancak milli büyüme ile gerçekleşir.” İşte biz de bu bağlamda yerli yazılımlara her zaman destek vereceğiz. Bu bizim yazılımımız olur başka yazılım olur. Farketmez.”

“İngilizce dil desteği gelecek”

Ayrıca Soysal bir sonraki sürümde ingilizce dil desteğinin de geleceğinin sözünü verdi.

Jupiter resmi web sayfasında yer alan detaylı yazı şöyle:

Türkiyede ilk defa Sosyal Yazılım tarafından üretilen Jupiter sizlere daha hızlı ve güvenli web gezinti keyfi sunmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda 2010 yılı bahar’ından bu yana çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir ve sürdürmeye devam edecektir. Henüz ilk sürümü ile Türkiye genelinde büyük yankı uyandıran Jupiter, evrensel alanda da istediği yerlere adım adım ulaşmaktadır. Bunun için yapılan çalışmalarda aşamalar kaydedilmiş ve kaydedilmeye devam edilmektedir. Tabi yurtdışında bunlar yaşanırken Jupiter ekibi Türkiye genelindeki çalışmalarına da hız vermekte, Üniversite seminerleri düzenlemekte ve düzenlemeye devam etmektedir.

Jupiter ekibi kesinlikle kâr amacı ile yola çıkmamıştır, ve böyle bir oluşum içerisinde de hiçbir zaman olmayacaktır. Bizim amacımız sadece sizlere daha iyi bir tarayıcı sunmak ve en önemlisi de yazılım anlamında milli büyümeye destek vermek, yerli yazılımların yanında olmaktır.

Jupiter projesi istediğimiz kriterler doğrultusunda bizimle aynı fikirde olan yazılım geliştiricilere imkan sağlamakta, onlarla birlikte çalışmaktadır. Bu doğrultuda Jupiter geliştiricileri için açık kaynak kodlu uygulama geliştirme ortamı sağlanmaktadır.

Biz, çağımızın vazgeçilmezi olan İnternet ortamının daha güvende tutulması amacıyla durmadan çalışmaktayız. Jupiter kesinlikle diğer web tarayıcılarına rakip değildir. Yine Jupiter diğer tarayıcıların alt yapılarını kullanmaz. Bunlardan esinlenmez. Tamamen özgün yazılımdır.

Son olarak Jupiter Web Browser henüz çok genç bir oluşum olmasının yanında yazılım eksiklikleri hatta hataları olması gayet doğaldır. Ama şu husus bilinmelidir ki her geçen gün bir adım daha ileriye gitmektedir. Her yeni sürümde üzerine artılar katarak yoluna devam etmektedir. Sizden dileğimiz bunun bilincinde olmanızdır. Siz de bu oluşumun içerisinde bir parça da yer almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Desteklerinden ötürü tüm kullanıcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız…

Hakkında Hakan Söyler

Bilişim Teknoloji Yazarı

2 comments

  1. Boş uğraşlar bunlar. Zaten tarayıcı piyasasında 5 büyük oyuncu var. (ie, firefox, chrome, opera, safari) bunların dışında bir dünya da küçük oyuncu var. Şimdi siz bu bilgi ve zamanınızı niye buna harcarsınız ki?

  2. Gençlere her türlü destek verilmeli ve yardımcı olunmalı kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir