https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Kadınlar Sosyal Ağlarda Daha Aktif

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar, akıllı telefonları ve sosyal iletişim ağlarını erkeklere kıyasla daha sık kullanıyor.

Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Deloitte Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, kadınlar akıllı telefonlar ve internetteki sosyal iletişim ağlarında erkeklerden daha faal. Her ne kadar televizyon kadınların en sevdiği medya aracı olmayı sürdürse de, teknolojinin sunduğu yeni iletişim olanaklarından yararlanmayı da ihmal etmiyor, televizyon seyrederken aynı anda telefondan kısa mesaj gönderip facebook üzerinden arkadaşlarıyla yazışmayı sürdürüyorlar.

Araştırma sonuçları ülkelere göre de sınıflandırılmış. Buna göre televizyon izlerken diğer medya araçlarını en çok kullananlar, Amerikalı kadınlar. Amerikalı kadınların yüzde 78’i, erkeklerin ise yüzde 70’i hem televizyon izliyor, hem de mesaj gönderiyor. Kadın ve erkek arasındaki fark en belirgin şekliyle Fransa da ortaya çıkıyor. Aynı anda değişik iletişim araçlarını kullanan Fransız kadınların oranı yüzde 62 iken, erkekler arasında bu oran yüzde 40 düzeyinde kalıyor.

Kadınlar için iletişim, erkekler için oyun aracı

Kadınlar cep telefonu ile facebook, twitter gibi sosyal iletişim ağlarını, aileleri ve arkadaşları ile iletişim kurabilmek için kullandıklarını belirtiyor. Brezilya’da kadınların yüzde 81, erkeklerin ise yüzde 80’i cep telefonu ve sosyal ağları iletişim için kullanıyor. Araştırmaya göre bu oran Alman kadınlarda yüzde 57, erkeklerde ise yüzde 51. Fransa’da ise kadınların yüzde 73’ü, erkeklerin ise yüzde 68’i aileleri ve arkadaşlarıyla haberleşmek için cep telefonu ve sosyal iletişim ağlarını tercih ediyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu ilginç bir sonuç, erkeklerin akıllı telefonları daha çok oyun oynamak, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek veya video izlemek için kullandığı.

Kadın ve erkeklerin iletişim araçları kullanım alışkanlıklarını inceleyen araştırma, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Fransa, Japonya ve Brezilya’da yapıldı. Geçen yılın sonunda yapılan araştırmaya, yaşı 14 ile 75 arasında değişen 14 bin 63 kadın ve erkek katıldı.

© Deutsche Welle Türkçe

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir