Pazar , 25 Eylül 2022

Kar Nasıl Yağar?

Son yıllarda artık ülkemizin özellikle batı kesimlerinde her ne kadar çok şiddetli bir kar yağışı görmesek de doğu da büyük bir kar macerası var. Peki, kimi insanlar için eğlence kimi insanlar için de eziyet olan bu kar neden yağıyor? Kış ayları içerisinde genellikle güneşin ışınları yaz aylarında olduğu kadar güçlü değildir.

Bulutların konumundaki yükseklikte hava sıcaklığı çok fazla düşünce de su buharı sublime denilen sıvı hale geçmeden direk buz kristali haline dönüşüyor. Ardından da 0.1 milimetre çapında bulunan buz kristalleri birbirine çarpa çarpa bir kar tanesini oluşturuyor. Tüm bu kar taneleri de yağışları oluşturuyor.  Eğer bulunduğunuz yere kar yağıyorsa şundan emin olabilirsiniz ki hava sıcaklığı muhakkak 0 derecenin altında düşmüştür. Eğer hava sıcaklığı 0 derecenin altında olmamış olsaydı muhtemelen kafanıza düşen karlar aslında yeryüzüne kar değil su olarak yani yağmur olarak düşecekti.

Kar taneleri aşırı hafiftir ve 3000 metre yükseklikten bir kar tanesinin yere inmesi ortalama olarak 2 saat gibi bir süreyi alabilir. Bazen de bulutun altındaki sıcaklık farkı yüksek bu nedenle bir kısmı kar ve bir kısmı da su olarak yere düşer.

Yıllarca kar mı yağıyor yoksa sulu kar mı yağıyor sorumuzun cevabı da aslında tam olarak budur. Diğer bir yaygın inanıştan da bahsetmek gerekirse eğer kar yağdığında hava aslında ısınmaz fakat soğuk kırılır nitekim bu da tamamen bilimsel bir olaydır. Kar herkes için eğlence demek değildir elbette, özellikle ulaşım sektörü kar yağdığı zamanlardan çok fazla etkilenir ve genellikle kaza oranları kendini bu zamanlarda katlamaya başlar.

Her şeye rağmen kar yağan ülkelerden birisinde doğduğumuz veya bulunduğumuz için kendimizi şanslı saymalıyız. Dünyanın çok sıcak yerlerinde yaşayan bazı insanlar hayatları boyunca hiç kar tanesini elinde tutmadan hayatlarını tamamlayabiliyorlar. Çeşitlilik açısından düşündüğümüz de evet, biz kar konusunda da gerçekten oldukça şanslı bir milletiz. Şimdi bir de karın nasıl yağdığını da tam olarak öğrenmişsek tamam artık her şey çok daha iyi olacak demektir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir