Çarşamba , 29 Haziran 2022

Karantina Nedir? Anlamı ve Uygulanışı

zamanında tipik olarak kırk gün süren bir uygulamadır.
bu nedenle adı fransızca kırk anlamına gelen quarante sözcüğünden türemiş bir sözcüktür.

 daha eski ahit ‘ten itibaren bazı hastalıklara karşı tedbirler alınması öngörülmüştür. bu tedbirler arasında yedi gün kapalı bir yerde tutmak da bulunmaktadır. tarihin değişik duraklarında gerçekten bazı salgın hastalıklara karşı şehirleri silahlı muhafızlar korumuş, girişler çıkışlar kontrol altına alınmıştır. vebanın avrupa’yı kasıp kavurduğu günlerde bir çok şey denenmiş ama başarılı olunamamıştı. venedik’te 1349 yılında ilk defa gemilerin kırk gün bekletilmesi nedeniyle bu uygulama ismini almıştır. ilk defa 1423’te yine venedik’te karantina istasyonu (lazaretto) kurulmuştur. bu venedik’te benimsenen uygulama sonra diğer yerlere de yayılmıştı…

karantina ismi her ne kadar ciddi bir kavram gibi algılansa da, ülkemizde kağıt üzerinde gerekleştirilen bir faaliyettir. bir bölgede hastalık çıktığında genelde hayvanlarda olur, lütfederseler bir sağlık zabıtası komisyonu kurulur. komisyondakilerin dünyadan haberi yoktur zaten, aralarından birine iş yıkılır bildiriyi hazırlar, öbürleri de bunu imzalar. al sana karantina.. eğer eskaza elde tabela varsa, bir ara şöförün keyfi gelir de o taraftan geçilirse bölgenin girişine dikilir. tabelayı dikmesi bile angarya gelir çoğu zaman..

son zamanların en başarılı karantinası kuş gribinde uygulandı. televizyonda seyrettiğimiz görüntülerde maskeli, tam techizatlı görevliler etrafı ilaçlıyordu. aslında hemen hepsi içinden saydırıyordur.. çoğu, kamera gösterdiği için eline pompayı alan gedikliler.. gazeteciler gittikten sonra aralarındaki en çayak arkadaşa cihaz geydirilir, “bunu da ben mi yapacam şimdi” diyerek merkezde altılı kuponunun tamamlanmasına odaklanılır. tabi iddia oynayanlar için söz meclisten dışarı
karantinanın kaldırılması da ilan edilmesi kadar şatafatlı bir süreçtir. hastalık sönüş raporları, birim bilgileri, rakamlar falan bir memurun üç günlük işini alır. dikilen tabela ise nişan tahtası olarak sarhoşlara güzel bir hizmettir. üzerindeki kurşun delikleri, belki de karantina hadisesinin en güzel tanımıdır..

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir