Perşembe , 28 Eylül 2023

Karın Kası Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?Uzun bir süredir sağlıklı beslenme konuları üzerinde bilgi paylaşıyorduk. Pek çok meyve, sebze ve et ürününün faydaları, zararları gibi konularda bilgiler verdik. Sağlıklı yaşamanın ve yaşam standartlarını artırmanın bir diğer aşaması ise düzenli spor yapmaktır. Spor ve sağlıklı beslenme bir arada yürütüldüğü takdirde yaşam standartlarınızdaki artışa sizde tanık olacaksınız.

 

Hemen her erkeğin hayalidir karın kasları. Fiziksel görünüm olarak güzel durmasının yanı sıra vücut dengesini güçlendiren, bel sakatlanmalarına karşı korunmayı sağlayan karın kası nasıl yapılır hangi programlar uygulanmalı, bu yazımızda bu konular hakkında bilgilendireceğiz.

 

Karın kasları azmin ve kararlılığın bir aynası gibidir. Vücutta en zor belirginleşen kas grubu olması dolayısıyla uzun uğraşlar gerektirmektedir. Özellikle vücudundaki yağ oranı yüksek kişilerin kaslarını geliştirmeye başlamadan önce fazla yağlardan kurtulmaları gerekiyor. Yağ oranı fazla olmayanlarında karın kası yapsalar dahi koruyabilmek için düzenli kardiyo yapmaları gerekiyor.

 

Karın Kası Geliştirme Teknikleri

 

Bilinen en yaygın karın kası geliştirme tekniği mekik çekmektir. Her yerde kolayca uygulanabilecek olan bu yöntem oldukça etkilidir. Fakat standart bir biçimde mekik çekmek güçlü karın kasları için yeterli değildir. Bir süre sadece mekik çekilerek karnın üst kas grubu güçlendirilebilir. Çünkü karın kaslarında ilk gelişmeye başlayan kas grubu mide yani üst kas grubudur. Ardından idmanlar biraz daha zorlaştırılarak baklava dediğimiz karın kası yapısına ulaşabilirsiniz.

 

Mekik çekerken zorluk derecesini artırmak için ayarlanabilir özellikli mekik sehpalarından yararlanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise göğse bir miktar ağırlık alınmasıdır. Standart mekik hareketine ek olarak uygulanabilecek pek çok mekik türü vardır.

 

 

Soldaki hareket ile karnın alt kısmında yer alan kas grupları çalıştırılabilir. Hareketin tekrar sayısını kendiniz belirlemelisiniz. İlk zamanlarda sakatlanmalara yol açmamak adına tekrar sayılarını az tutup setleri artırmanız önerilir.

 

 Düz mekik hareketinden farklı olarak vücudun esnekliğini de geliştirmek adına sağdaki görseldeki gibi düz esnemeli mekik hareketi uygulanabilir. Bu hareket üst ve orta kas gruplarını çalışmasının yanı sıra belinizin de gün geçtikçe güçlenmesini sağlayacaktır.

 

Birçok kişinin sandığının aksine düzenli bir program ve istikrarlı bir çalışma ile evde karın kası yapmak mümkündür. Evde uygulayabileceğiniz ve etkili sonuç alabileceğiniz bir karın kası geliştirme programı;

 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir