Cuma , 2 Haziran 2023

Kaybedenlerin İnteraktif Oluşumu Standart Sözlük Açıldı!

Katılımcı Sözlükler Türkiye sosyal medyasının bel kemiğini oluşturuyor, her geçen gün katılımcı sözlüklerin kendince ses getirdiğine ve gümden belirlediğine sahit oluyoruz. Sözlük işinden  kazananç sağlayanların arttığını da duyuyoruz, bu sefer farklı bir haber aldık, kaybedenlerde sözlük açmış, Kaybedenler Kulübü’nun desteğini alan standart sözlük yayın hayatına başlamış,

-Sözlük nasıl gidiyor? diye sorduk

Standart dediler

Adminlerden Esir Macunu Standart Sözlüğü şöyle anlatıyor;
“Standart sözlük , var olan bütün katılımcı sözlüklere ironik bir bakıştır. Sanırım kafamızdakileri anlatabilecek tek cümle budur.Lakin biraz daha açacak olursak , sözlüğümüzün asıl gayesi samimiyet ve kalite kavramlarını kaynaştırmak , kaliteli bir aile ortamı oluşturmaktır.İşin özü , kendine özgü yapısını oluşturmak istemektedir sözlüğümüz.”Vay anam yazar olamadım” , “Of anam bu entry güzel olmadı” gibi kaygılara düşmeyin.Belirli sözlük kuralları içinde rahat olun , yazın , eğlenin.Son olarak kaliteyi , eğlenceyi , samimiyeti , özgürlüğü (her ne kadar elimizden almak isteseler de) hiç yitirmemek dileğiyle , saygılar sevgiler.”
Biraz da sözlüğün kuruluş hikayesinden bahsetmek gerekirse;

Yaklaşık bir sene önce Kaybedenler Kulübü Sözlük adıyla , asal adam tarafından , kgrg.net altyapısıyla kuruldu. Şaşırtıcı bir şekilde hızla büyüdü. Kgrg.net’in en fazla üyeye ve en fazla giriye sahip sözlüğü olmuştu. 1 ay geçmeden yaklaşık 300 yazara sahip bir sözlük oluverip çıkmıştı sevgili Kaan Çaydamlı , Mete Avunduk , Erol Egemen ve Brit’in de güzel destekleriyle.

Kişilere verilen isimler , o kişinin hayatını etkiler derler. Kaybetmek de bizim iliklerimize işlemişti. Kgrg.net kapandı , dolayısıyla sözlük de. Yaklaşık 1-2 ay kgrg.net ile iletişime geçmeye çalıştık , maillerimize ne yazık ki dönen olmadı. Ne yapabiliriz diye düşünürken Sözlükspot’u denemeye karar verdik. Yine aynı isimle Sözlükspot’ta yazmaya başladık. Fakat Sözlükspot’un scriptindeki farklılıktan mıdır bilinmez çoğu yazarımız bizi yalnız bıraktı. Bu çaresizce beklediğimiz günlerin tek olumlu yanı , gerçek dostlarımızı tanımamız oldu. Her neyse ne diyorduk dostlar? Sözlükspot’taydık, kimse gelmemiş ve her şey oldukça şevk kırıcıydı. 1 ay geçmeden kgrg.net’e attığımız maillere cevap geldi. Sözlüğümüzün açılabileceğini, fakat tekrar kapanmayacağına dair garanti veremeyeceklerini söylediler. Sözlükspot’ta olmuyordu, apaçık ortadaydı bu. Risk alarak, tekrar kgrg.net’e geçtik. Eskisi kadar olmasa da, yazarlarımızın çoğu geri döndü. Her şey güzel gidiyor-du. Kgrg.net son darbesini de vurdu bizlere. O da, biz de kapandık , gömüldük.

Ne yapabiliriz diye düşünemiyorduk bile , kaybetmeyi kabullenmiştik. Ama öyle değilmiş , ben öyle sanıyormuşum. Asal Adam , “sıkıldım ulan artık , bu işlere para harcamadan olmuyor!” dedi. Benden gelen cevap tabi ki “senin ağzını yerim lan ben” idi. Beş kuruşumuz yoktu evet ama hayallerimiz vardı (ağlamak istiyorum sevgili izleyenler ).Araştırmalara başladık, sözlük işleriyle uğraşan bir site bulduk. Yaklaşık 250 liraya ihtiyacımız vardı. Gerekli bilgileri almak için mail attık siteye ve hemen ardından siz sevgili yazarlara durumu bildirip, destek olabileceklerden yardım istedik. Biz bu maddi engeli aşmaya çalışırken aylar geçti fakat mail gelmedi. Standart bir Cuma günü, “250 liralık sözlük paketimiz kullanımdan kalkmıştır, size 750 liralık olanı öneririz” gibi af buyurun , gerzekçe bir cevapla bir kez daha kaybettik. 250 lirayı toplayamamışken, 750 lira? Bunun üstesinden gelebilmek için her şeyi düşünüyorduk , tabii sadece düşünmekle kalıyorduk. Umutsuzluk denen azgın duygu, tecavüz ederken ruhlarımıza, bir umut daha belirdi ve yine kurtulduk iğfâl edilmeden. Kurtulduk mu gerçekten? Göreceğiz.

Şuan birlikte çalıştığımız şirkete gerekli mailleri attık. Bizi çok bekletmeden cevap verdiler. Her şey yoluna girmeye başlamıştı. Tek şey dışında, para! Çok az eksiğimiz vardı. Bir dilenci edasıyla, yine sevgili yazarlarımızdan yardım istedik. Maddi veya manevi geri dönüşler oldu bunun için ne kadar teşekkür etsek az.Parayı da toparladık zor da olsa ve şirketle iletişime geçtik. Gerekli konuşmalar yapıldı ve şuanki duruma gelebildik. Kurtulduk mu gerçekten? Hala göreceğiz diyorum…

Playlistim başa döndüğüne göre yazıyı bitirmenin de vakti geldi. Ben, “kargabokunuyemeden”, “edepsiz karga” ya da son olarak “esir macunu”, haddim olmayarak sözlüğün hikayesinden, kaybedişlerimizden bahsettim. Kaybediş dediğime bakmayın , o kadar mükemmel insanlar tanıdım ki bu sözlük sayesinde. Hepsini ayrı ayrı sevgiyle kucaklayıp, enseye tokat , totoya şaplak tadındaki dostlukların oluşmasını sağlayan biricik Batuhan’a yani “Asal Adam”a ,
sözlük kurulurken, maddi manevi en büyük destekçilerimizden olan “insaneinsomniac popcornmachine”e, yani alçak gönüllü kardeşim Çağrı’ya ve diğer desteklerini esirgemeyen herkese, çok teşekkür ederim efendim.

Biliyorum yazı uzadıkça özet geç diyenlerin sayısı artacaktır, belki de çoğunuz okumayacaksınız bile bu yazıyı. Ama bir kaç şey daha söylemem lazım. Bu sözlük gerçekten büyük emeklerle kuruldu. Edebiyat yapmıyorum inanın. Şuan yapmamız gereken tek şey kaldı , yazmak. Yazalım efendim…

İletişim adreslerimiz;

http://standartsozluk.com/
http://www.facebook.com/standartsozluk
http://twitter.com/standartsozluk

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. yeni açılan sözlüklere desteğini bir kez daha esirgemeyen, sosyal medya alanında en iyilerden biri olan http://www.sosyalmedyahaber.com a bir kez daha teşekkürler.

  2. İlginiz için şahsım ve tüm sözlük adına teşekkür ederim Sosyal Medya Haber ailesi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir