https://juragankomik.com
Çarşamba , 28 Şubat 2024

Kendinizi Geliştirmenin 10 Etkili Yolu

Kendinizi geliştirmenk için 10 etkili adımı atmadan önce size zen ve motosiklet yaşantısından bahsetmek isterim. Vereceğim örnek aslında “kendinizi geliştirmek” ile ne demek istediğimizi tam olarak açıklamamıza yardımcı olacak. Merak etmeyin, size kendinizi geliştirmek için özellikle İstanbul gibi korkunç trafiği olan şehirlerde otomobillere göre çok daha korunaksız görünün bir aracın üzerine binip mutluluğu bulmanızı istemeyeceğiz. Sadece “kendinizi geliştirmek” ile “eşyalarınızı geliştirmek” arasındaki farkı göstererek işe başlayacağız.

Motosiklet tutkum ilk başladığında yalnız değildim. Bana eşlik eden arkadaşımda aynı tutku vardı. İkimiz de ilk motosikletlerimizi almıştık ve mutluyduk. Ben kısa süre sonra aslında bu taşıtların arabalara göre çok daha zor kullanıldığını ve bisiklet kadar risksiz olmadığını fark ettim.

Akabinde, ileri sürüş eğitimleri almaya başladım. O sırada arkadaşım ise motosikleti için çok daha kaliteli stickerlar aldı. Mutlaka kafanızı döndürüp bakacağınız bir egzoz sistemi yerleştirdi. Anlayacağınız ben “kendini geliştirmek” kısmına giderken o ise tam aksine “eşyalarınızı geliştirmek” kısmına gidiyordu. Sonuç olarak ilk kazasında motosikleti paramparça olmuş ve kendisi çok şükür ufak sıyrıklar ile kurtulmuştu.

Ben mi?

Bense hala zevk alarak sürüyor ve motosikletim tek parça gözümün önünde duruyordu.

İşte ilk olarak yazıya başlamadan önce bilmeniz gereken şey budur. Aslında kendimizi geliştirmenin yollarını biliyoruz. İnsanlar tarafından sürekli bir onay arama ihtiyacını içerimizde besliyoruz. Sürekli olarak kendimizi geliştirmek yerine eşyalarımızı geliştirmeyi çok daha makul seçenekler olarak görüyoruz.

Oysa bir düşünsenize, eşyalarınız muhtemelen siz hayatta olduğunuz sürece kayda değer nesneler olmayı başaracaktır. Böyle bir nesne yerine asıl önemli olan bizi geliştirmek çok daha önemli değil midir? Muhtemelen öyledir. Eğer siz öyle olduğunu düşünüyorsanız hayat namına kendinizi sürekli geliştirebilirsiniz.

Tarihi insanların ortak yönlerinden toplanan 10 farklı, etkili ve faydalı madde

1. Ajandanız veya yapılacaklar listeniz olsun

Eğer bugüne kadar herhangi bir ajanda tutma ihtiyacı hissetmediyseniz, hayatınızı plansız yaşamaya alışmışsınız demektir. Plansız yaşamanın özgürlük olarak kabul edildiğini sadece felsefe kitaplarında ve gişe rekortmeni olmuş olan Hollywood yapımlarında görebilirsiniz. Oysa gerçek dünya çok daha ciddidir. Eğer ajanda tutma ve yapılacaklar listesi oluşturma gibi bir özelliğiniz yoksa bunu kendinize kazandırmanız lazım.

İlk aşamada kendinizi yormayacak aşamalara imza atmaya çalışın. Mesela; dişlerini fırçala, ödevleri hazırla gibi komutlar son derece idealdir. Zamanla ajandanız olmadan kendinizi çok daha plansız biri gibi hissedeceksiniz. Ajandaya sahip olmanız ise sizi bir gün birçok durumda yedek planlar ile karşılaştıracak ve hasadını verecektir.

2. Her gün kitap okumadan yatağa girmeyin

Kitap okumak asırlar boyunca bilgeliğin en önemli kaynaklarından birisi olmuştur. Tarihe baktığınızda neredeyse tüm güçlü karakterlerin hepsinin geniş bir kütüphanesi olduğunu görebilirsiniz.

Okuma alışkanlığı edinmek için öncelikle ilgi alanınız içerisindeki kitapları  okumaya çalışın. Fakat size çoğu zaman yalnızca edebi zevk verecek olan kitapları değil, aynı zamanda sizi geliştirecek olan kitapları da okuyun. Hiçbir işinize yaramayacağını düşündüğünüz kitapların detayları bile mutlaka bir gün gelecek ve hayatınızı kurtaracaktır.

Tavsiye: Avucunuzdaki Kelebek – Ahmet Şerif İzgören

3. Yeni yabancı diller öğrenmeye çalışın

Yabancı diller sizin hem eğitim hayatınızda hem iş hayatınızda hem de kişisel hayatınızda mutlaka işe yarayacaktır. Fakat asıl mevzu işe yaraması değil, sizi gerçekten birçok manada geliştirmesidir. Çünkü yabancı bir dil öğrenmeye çalışırken hem çok daha yeni bir kültürü tanımaya başlıyor hem de beyninizi çok daha kapsamlı bir şekilde kullanabilir hale geliyorsunuz.

4. Hobiler edinin

Hobiler bir insan hayatının olmazsa olmazıdır. Fakat size birisi hobileriniz neler dediğinde ilk popüler cevap olan kitap okumayı söylemeyin. Kitap okumak aslında erdemli bir kişi olmak ve bilgeliğe yürümek için yapmanız gereken aktivitelerin başında yer alıyor. Daha farklı ve ilginizin olduğu alanlardan kendinize hobiler edinin. Böylece hayatınız çok daha yaşanabilir bir hale gelecektir.

5. Korkularınızla yüzleşin

En çok korktuğumuz şeylerle aslında yüzleştiğimizde korktuğumuz kadar olmadığını görmüş oluruz. Demek ki gerçekten aslında korkularımızla yüzleşmemiz gerekiyormuş. Siz de hayatınızın hangi alanında sizi rahatsız eden korkularınız varsa bir an önce bunlarla yüzleşin ve böylece korkacak bir şeyiniz kalmasın.

6. Özelliklerinize level atlatın

Eğer herhangi bir online oyun veya özellikle RPG tarzı oyunlardan oynadıysanız level atlamanın ne olduğunu biliyorsunuzdur. Yeterli bilgi seviyesine ulaştıkça bir adım daha leveliniz gelişir. Böylece çok daha büyük ve güçlü olabilirsiniz. Bunun aynısını kendi kişisel hayatınızda da uygulayın. Yeteneklerinize aynı şekilde level atlattırmak için onlarla bol bol uğraşın.

7. Erken kalkın

Yaratıcı gücünüzü tam olarak kullanmanız gerektiğine inananlardansanız erken kalkmanız bu işin şartları arasında yer alıyor. Erken kalktığınızda eğer dinç olamadığınıza inanıyorsanız bunun sadece bir alışkanlık meselesi olduğunu bilmelisiniz. Mesela etrafınızdaki yaşlı insanlara bakın. Onlar çok daha erken saatlerde kalkıp gününü çok daha verimli geçirirler. Çünkü, teknoloji ve modern dünya bize çalışmamız yerine aslında sürekli dinlenecek aktivitelere kaymamızı daha uygunmuş gibi göstermeye çalışıyor.

Siz de bunun aksine ve tarihin akışını değiştiren birçok adamın uyguladığı gibi erken kalkma rejimleri uygulayın. Eğer uykuyu çok fazla sevdiğinize inanıyorsanız bir aylık rejiminizden sonra bunu tekrar düşünmeniz gerekecek demektir. Erken kalkmaktan ziyade günde en fazla 8 saat uyumanız gerektiğinin de altını çizelim.

8. Günlüklerinizi tutmayı deneyebilirsiniz

Günlükler bir insanın kendini geliştirmesine en yardımcı olabilecek insanın yine kendisi tarafından oluşturulan araçlardır. Günlükler, gündelik olarak yazıldığı taktirde olayların üzerinde çok daha fazla düşünebilme fırsatına sahip olma şansını bizlere verir. Yaptığınız hataların nerelerinde suçun size ait olduğunu görmeniz ve aslında en nefret ettiğiniz şeylerin bile sizi nasıl geliştirdiğini günlükleriniz ile görmeniz çok daha olağan olacaktır.

Birçok kişinin düşündüğünün aksine günlükler sizin de sandığınız gibi çok fazla zaman harcamazlar ortalama bir sayfa yazacağınız bir günlük için günde on dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. İlerleyen günlerde eski sayfalara dönmeniz, zorluklarla nasıl başa çıktığınızı görmeniz konusunda size çok büyük yardımcı olacaktır.

9. Eski alışkanlıklarınızı yenileri ile değiştirin

Alışkanlıklar gerçekten insanların dünyasında en büyük detaylardan biri. Normalde her zaman yirmi dakikalık yürüyüş mesafesinde olan ofisinize veya iş yerinize araç kullanarak gitmek yerine yürüyerek gitmeyi düşünün. Burada önemli olan son model aracınızın garajda yatması değil sizin kendinizi dinç tutmanız ve yeni bir alışkanlık edinmenizdir. Size zarar veren alışkanlıklarınızı durdurarak yerine çok daha faydalı alternatifler getirebilirsiniz.

10. Onay aramayı bırakın

İnsanlar özellikle şehir kargaşası içinde hayatlarını istedikleri gibi yaşayamıyorlar. En temel nedeni sürekli her yaptığımız işte onay aramak. Onay aramayı bırakmamızın zamanı geldi, geçiyor bile. Kendi düşüncülerinize önem verin. İnsanlarınkini kulak tıkayın demiyorum. İnsanların doğru düşüncelerinden etkilenin. Doğru olmayan düşünceleri def etmeyi alışkanlık edinin.

Unutmayın, istediklerinizi yaptığınızda etkilenecek olan yalnızca yine siz olacaksınız. Canınız son model bir araca değil çok daha nostaljik bir araca mı binmek istiyor? O zaman diğer insanları kafanızda susturun ve hoşunuza gideni yapmaya başlayın.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir