Salı , 7 Şubat 2023

Kimliksiz Şiddet Mağdurları

Hayatin sıfır tolerans tanıdığı canlılar, Kadınlar! Şiddetin her türlüsüne maruz kalanlar ve bunlara rağmen tüm yükü de omuzlarına almayı görev bilmiş canlılar, Sokak ortasında dövülenler, çocukları önünde katledilenler, töre cinayetine kurban gidenler, sapkın ruhların vahşet fantezileri uğruna hayatları sonenler ve daha niceleri.

Kadınlarımızı koruyamıyor ve bazen de bilerek şiddetin içine atıyoruz. Hala bitmemiş adetleri binlerce kez sonuçlarını görmüş olduğumuz halde tekrarlıyor ve sonuçlarına binlerce kez şahit oluyor hatta şaşırıyor ve sadece ‘ vah, tüh’ diyoruz. Bunların yanında çocuk gelin denilen sapıkça bir adetin süregelişinin önünü kesemiyoruz. Dini de, örfü töreyi de kadınlar üzerinden yaşatmaya çalışıyor, günah kavramını da, ahlaksızlığın her çeşidini de kadınların üzerine yıkıyoruz. Bu ağır sorumlulukları o kadar benimsedi ki kadınlar bunları üstünden atmayı geçip bunlarla yaşamayı sıradan görür oldular.

 Toplumsal olsun özel hayat olsun, psikolojik, sözlü, fiziksel, cinsel ve ekonomik anlamlarda oluşan her türlü şiddetin önüne geçebilmek büyük çaba ve emek istemektedir. Fakat tüm bunlara rağmen çoğu zaman da ne yazık ki sonuçsuz kalabilmektedir. Eğitimin önemli bir husus olduğu su götürmez bir gerçek bu konuda herkes hemfikir olabilir lakin nice eğitimli kişilerin; eşine, sevgilisine, kızına veya arkadaşına yaklaşımında şiddete başvurduğuna üzülerek şahit oluyoruz. Eğitim öncelikli olarak psikolojik olgunlaşmaya dayalı olması sorunların büyük kısmının çözülmesinde yardımcı olacaktır. Bireylerin sağlam psikolojisi, önce aile içi eğitiminin sonra hem aile hem de okul eğitiminin buna dayalı olması büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Toplumun kanayan yarası haline gelen  bu mevzunun minimuma inmesi için;

  • Valilik – Kaymakamlık
  • Polis Merkezi
  • Jandarma Karakolu
  • Adli Makamlar
  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
  • Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri
  • Sağlık Kuruluşları ,

ile iletişim halinde olmamız gerekmektedir. Önemsiz gördüğümüz her şey bir kişinin hayatına mal  olabilir.. Ve bazen bize uzak gözüken her şey yarın bizim gerçeğimiz olabilir..

Hakkında Özlem Karadağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir