https://juragankomik.com
Cuma , 14 Haziran 2024

Kıtalarara​sı Reklamcılı​k Kupası “The Cup” İstanbul’da Yapılacak

Facebook’ta yaratıcı statü mesajları, 50 gence 26-27 Ocak’ta İstanbul’da yapılacak kıtalararası Reklamcılık Kupası “The Cup”’ın kapılarını açacak! Kıtalararası Reklamcılık Kupası (Intercontinental Advertising Cup), dünyanın yaratıcı dehalarını 26-27 Ocak 2012’de İstanbul’da buluşturacak.  Cumhurbaşkanlığının desteklediği “The CUP” olarak bilinen yarışma 2011 yılında dört kıtada uluslararası yarışmalarda ödül kazanan işler arasından “ iyilerin iyisini” seçecek. Yarışma ile beraber yapılacak olan Yaratıcılık Zirvesi ise İstanbul’da Dünya’nın farklı sektörlerden en yaratıcı profesyonellerini ağırlayacak. Yarışmanın ev sahibi geçen sene olduğu gibi bu sene ve önümüzdeki üç sene Avrupa’da reklam yatırımlarında diğer ülkelerin açık ara önünde olan Türkiye. Kıtaları birleştiren Intercontinental Advertising Cup (IICAC), Türkiye Cumhuriyeti ve Slovenya Cumhurbaşkanlıkları himayesinde, Marketing Türkiye ve MMI organizasyonuyla gerçekleştiriliyor. Her yıl 30 binin üzerinde başvuru kıtasal ölçekte değerlendirildikten sonra, kıtalararası kısa listeye kalmaya hak kazanan binlercesi The Cup’ta değerlendiriliyor. 200’e yakın proje THE CUP’a aday olurken, sadece 38 ajans bu prestijli Gümüş Kupayı evine götürebiliyor. İçlerinden sadece biri ise galiplerin galibi olup “The Grand Cup” sahibi oluyor. 

Ritz Carlton’da 26-27 Ocak 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan bu efsane etkinlik kapsamında Youth Republic ve Digital Youth sponsorluğunda gerçekleşecek The Young Cup’a 50 şanslı genç ücretsiz katılacak! Bu şanslı kişilerden biri olmak için gençlerin yapması gereken  tek  şey  “statusvertising”’e katılmak! Gençler her günkü gibi Facebook’ta statü mesajlarını güncelleyecek ve yaratıcılıklarını kullanarak mesajlarında The Young Cup’tan bahsedecekler! Seçilecek en yaratıcı 50 genç,  26-27 Ocak 2012’de  Istanbul Intercontinental Advertising Cup’a ücretsiz giriş hakkı elde edecek! Ayrıntılar facebook.com/YoungCup’ta!

The Cup hakkında

Reklam yatırımları konusunda Avrupa ülkeleri arasında büyüme için önemli adımlar atan Türkiye yaratıcılığa verdiği önemi The CUP organizasyonu ile de taçlandırıyor. Son birkaç yıl içinde yeni bir pazar olarak dikkat çeken Türkiye, Avrupa’nın en hızlı büyüyen reklam sektörüne sahip oldu. Reklamcılar Derneği’nin verilerine göre Türkiye reklam sektörü 2011 ilk 6 ayında, 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 24’lük bir büyüme gerçekleştirdi. Türkiye’de İlk 6 ayda toplam 2 milyar 277 milyon TL reklam harcaması yapıldı. Avrupa’da 2010 ile 2011 yılı ikinci çeyrek sonuçları, ülkelere göre reklam yatırımlarındaki dağılım ise şu şekilde gerçekleşti: Türkiye: yüzde 23.6, Fransa: yüzde 9.8, Almanya: yüzde 2.5, İtalya: yüzde -5.1, İspanya: yüzde -7.5,  İngiltere: yüzde 1.2.  Bu büyümeyi değerlendirmek ve İstanbul’u yaratıcı endüstrilerin cazibe merkezi haline getirmek amacıyla The CUP 2010 yılından başlayarak beş sene boyunca İstanbul’u yaratıcılığın başkenti yapacak.  

Dünyanın  en önemli yaratıcıları The Cup için 2 gün boyunca kıtaları birbirine yaratıcılıkla bağlayan şehir, İstanbul’da olacak. Dünyanın yaratıcı dehaları International Creative Summit ve The CUP’da biraraya geliyor.  Beş disiplin başlığı altında İstanbullulara düşünce ve yaratıcılık şöleni sunacak olan Istanbul Creative Summit – İstanbul Yaratıcılık Zirvesi’nin katılımcıları dünyaya düşünceleri ile yön veren yaratıcı isimlerden oluşuyor. Felsefe, yaratıcı düşünce (genel), mimari, moda&reklam, dizayn ve reklamcılık gibi beş farklı disiplin başlığında yaratıcılık konuşulacak. Geçmişin söylemlerinden uzaklaşarak geleceğin ufku çizilecek. Felsefe alanında Dünya’nın yaratıcı dehalarından söylemleri ile bilinenleri altüst eden ve bugünü farklı yorumlayarak düşüncelerinde geleceği tasarlayan “Modern Çağın Sokrates’i Slavoj Zizek’i ağırlayacak. “Negatif Düşünce’nin Gücü” başlığı ile ilk gün Creative Thinkers Stage- Yaratıcı Düşünürlerin Sahnesi’nde konuşacak olan Zizek, felsefe alanında düşünce ve yaratıcılığı değerlendirecek. Yaratıcı düşünce alanında, “Yaratıcı Potansiyelini Serbest Bırak” başlığı ile konuşacak isim ise  yaratıcı düşünce metodolojisini geliştirerek yaratıcılığa farklı bir pencere açan Edward de Bono olacak. Ayrıca mimari alanında Boris Podrecca “Mimarinin Ruhu”, moda&reklam alanında Joakim Jonason “Yaratıcılara Gücünü Geri Ver”, dizayn alanında Franco Moretti “Açık Alanda İletişim”, reklamcılık alanında ise Farid Chehab “1 milyon Geri Dönüşün On Yolu” vizyonlarını paylaşacaklar. Dünya’nın en seçici  raporlarından Gunn Report’un sahibi Donald Gunn, Berlin School of Creative Leadership Worldwide Başkanı Michael Conrad “The Cup”ın ilk gün konuşmacıları. The Cup’ta  2’nci gün belirlenen 6 kavram için konuşmalar  yapacak dünyanın en yaratıcı isimleri ise  şöyle;  Felsefe alanında Modern Çağın Sokrates’i olarak bilinen Slavoj Zizek, Yaratıcı düşünce alanında dünyanın en büyük düşünür ve öğretmenlerinden biri olan Edward de Bono, Mimari  alanında Dünya’nın ünlü mimarlarından Boris Podrecca , Moda alanında HM ve Diesel markalarının yaratıcısı Johakim Jonason, Asya pasifikte reklamcılığın fikir babaları arasında sayılan ADFEST Başkanı  Jimmy Lam, Reklamcılık alanında Leo Burnett MENA bölgesi onursal başkanı  ve danışmanı  Farid Chehab,  İletişim alanında  TBWA Avrupa  Başkanı Ulrich Proeschel farklı disiplenlerdeki vizyonlarını katılımcılarla paylaşacaklar.  Belirlenen kavramlar için alanında isim yapmış Türk konuşmacılar da yer alacak.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir