https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Kız Sen Sosyal Medyanın Neresindensin ?

Böyle bir şarkı vardı hatırlar mısınız ?  ’ kız sen istanbulun neresindensin? ‘ diye..

öyle ya, İstanbul tek ama semtler ve yaşayışlar çeşit çeşit.Aslına bakarsanız sosyal medya’da tek ama kullanıcılar çeşit çeşit. Herkesin kullanma şekli ve amacı başka.

Genelde Twitter’dan insanları takip ederken kendileri hakkında yazdıkları kısaltmaları okurum.Bir hanimefendiye fena halde takıldım kaldım. Neden mi?

 

kendine ‘sosyal medya uzmanı’ demiş,bununla kalmamış diğer vasıflarını da güzelce sıralamış,dijital pazarlamadan tutun da farklı platformalara yazılmış bir çok ünvan…

 

Âl ..

Takibe aldım. Sonra bir baktım ki  twitter paylaşımlarının 3 tanesinden 2′si şu şekilde;

 

 

 

 

 

 

Şimdi insan kendi kendine düşünüyor; yahu koskoca uzmansın ,sosyal medya dediğin şeyi o halde yalayıp yutmuşsun,bu platformun iletişim,paylaşım odaklı olduğunu biliyorsun ama takipçi kazanmak için yapmadığın kalmıyor..

Üstelik takipçi sayısı az ve artmıyor bunca çabaya rağmen.Aslında bununla zaman kaybedeceğine o uzmanlığından bir kaç kuple sunsan sahneye ,alkış kopacak. Sen gidiyorsun ikinci sınıf şarkıları hatırladığın kadarıyla söyleyip kendine  ’ Assolist ‘diyorsun…Oldu mu şimdi?

” takip edeni takip ederim ” yani sen yeter ki takip et !  bende seni edeyim. Ne yaptığın,ne yazdığın önemli değil, zaten ben bunun için de burada değilim. Bir kaç kişi artsa bana yeter,öyle görüntü olsun.Yani bu sektörde emek harcamış,başarılı insanlar beni takip etmezse bende onları etmem.Takibimden çıkarsa çıkarım,yani bana içerik değil takipçi lazım..

Böyle imece usuluyle , ” bir el atın ” diyerek itme arabayla yürür mü bu platformlar  uzman abi ?

hadi biz garibanlar yapsa neyse ama bir uzay mekiği kaldırmadığın kalmış..

Oldu mu bu şimdi?

Herkes sosyal medyanın bir köşesinde, herkes bir tarafından ilgili bu güzel bir detay elbette ama bir noktada sormamız gereken soru  ” kız sen sosyal medyanın neresindensin? ” öyle ya, içinde olabilirsin ama önemli olan neresindesin?

Nişantaşı’ından Gucci çanta bulabilir, bir başkası da cumartesi pazarından sahtelerini 15 TL’ye alabilir.Zevkle kullanırlarsa sorun yok.

ama elinde sahte çantayla havalanıp, Gucci mağazasına girersen adama az biraz gülerler  ^^

 

Hakkında Evren Elif Kuyu

http://about.me/evrenelifkuyu

5 comments

 1. Selamlar;

  Öncelikle Süper bir yazı olmuş elinize emeğinize, ve takibinize sağlık,

  Şeytan detayda gizlidir diye bir tabir kullanmak isterim.

  Malumunuzdur ki bir takım şeyleri denemeden, uygulamadan sadece okuyarak analiz raporlama yapılamıyordur. #Takipedenitakipederim vb. gibi bir tag i uzman kişi neden kullanırı düşündünüz mü?

  Takipci sayımın 14 kasım itibari ile 200 lerde olduğunu sizde belirtmişsiniz şuan 17 Kasım ve 135 kişi takipe almış, ne mutlu benimde sahte takipcilerim var! :D (Amacı iyi belirlemek gerekir nedeni bir kendimize sormalı) Profil Bilgilerimi ise bir nevi CV niteliği taşıdığı kanısındayım yoksa Kamyon arkası sözlermi yazmalıyız!

  #FollowBack #takipedenitakipederim #TeamFollowBack #InstantFollow #iFollowback #iFollowAll #takipedentakipedilir #Followme #Follow4Follow

  Hiç dikkatinizi çekmedimi sahte isimlerde, sahte profillerle belirli bit kitle edinip daha sonra karşınıza birden XXX firması yada kişi çıkıyor,

  Şunu bilmemiz gerekiyor PR için her şey makbul, uzmanlıkta sanırım deneyimlenerek kazanılıyor.

  Çok okuyan mı Çok gezenmi.

  iyilikler.

  • İyi Akşamlar herkese;

   Elbette benim gibi düşünenlerin yanı sıra,farklı görüşlerde olanların da söyleyecekleri bir o kadar değerli benim için.Ama şunu belirtmeliyim ki, yazdığım yazılar ilk önce bana bir şeyler öğretmeye başladı.Mesela bugün çok önemli bir dip not eklemiş oldum hafızama.Bu yazıyı yazarken ‘birisi üzerine alınabilir mi? ‘gözüyle kontrol etmemiştim.Tamamen bağımsız bir arkadaşımız bu yazıdaki kişinin Ozan bey olduğunu iddia etmiş.(neyse ki bir kişi böyle düşünmüş) Ozan bey’de haklı olarak yorum yapmış.(eleştirinin nazik olanı sevilmez de ne yapılır) olayın ne olduğunu anlar anlamaz yazıyı tekrar okudum.ufak tefek farklılıkların dışında benzerlik epey çoktu.Kendisini arayarak durumu izah etmeye çalıştım.Sağolsun beni gülümseyerek dinledi. sözde değil, özde; gerçek bir empati ve iletişim kurmak ne güzelmiş meğer: )
   yazımı tekrar gözden geçirip,bir hanım olduğunu ima etmekten vazgeçtim, hatları keskinleştirerek revize ettim.
   tabi bu sayede hem iyi bir tecrübe edindim, hemde Ankara’daki işlerinden fırsat bulup İstanbul’a gelirse sohbet etmek isteyeceğim bir kişiyi daha tanımış oldum.Bundan sonra kendisini gerçekten takip edeceğim: )
   başta anlayışı ve nazik tutumu için Ozan bey’e sonra yeniden yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim..
   ve Evet Ozan Bey; burada ben çok okuyan gibi bilmişlik yaptım,sizde çok gezen gibi,görmediklerimi gösteren oldunuz…

 2. Hislerimize tercüman olmuşsunuz, çok teşekkür ederiz. :)

 3. Harika bir yazı olmuş, geçen gün dolanırken ben de farkettim, meğer ne kadar çok sosyal medya uzmanımız varmış.

 4. valla son dönemdeki en güzel eleştirilerden biriydi. takipedenitakipederim’ciler bakalım bu yazıya ne diyecekler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir