https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

KOBİ’ler için Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Günümüzde büyük küçük tüm firmalar çeşitli yöntemlerle tüketicilerine ulaşmaya çalışıyor. Büyük firmalar hiç kuşkusuz bu iş için küçük firmalara göre çok ciddi bütçeler oluşturmakta, bu bütçeler karşısında küçük firmaların kendilerini duyurma imkânı oldukça kısıtlı olmakla beraber imkânsız değil. Bu yazımda klasik pazarlama teknikleri dışında günümüzde çok popüler olan Sosyal Medya ile mahallemizdeki küçük bir esnafın minimum maliyet ile kendini nasıl duyurabileceğinden bahsetmek istiyorum.

Bu noktadan sonraya konuya girmek gerekirse bir bilgisayar ya da akıllı bir telefonunuz var ise Sosyal Medya üzerinden yapabileceğiniz çok iş olduğunu bilmelisiniz. Diyelim ki bir mahallede fatura ödeme merkezi açtınız ve etrafınızdaki insanların sizin bu işi yaptığınızı öğrenmelerini istiyorsunuz ve klasik pazarlama yöntemleri işe yaramadı veyahut ona dahi bütçeniz el vermiyor. Peki bu noktada Sosyal Medya aracılığı ile ne yapabiliriz? İlk akla gelen hemen bir facebook ve twitter sayfası açıp insanları eklemek eklediklerimize msj atmak onlarında bizi hemen bizi ekleyip müşterimiz olmasını isteriz. Olur mu derseniz, benim cevabım bu şekilde maalesef olmaz olacaktır. Çıkış noktası doğru fakat temelsiz saldırgan düşünceler ile küçük esnafın Sosyal Medya’da etkili olması zayıf bir olasılık. Bu işi planlı ve koordineli yapmadıkça başarılı olmak mümkün değildir..

Ben kendim bir fatura ödeme merkezi açmış olsaydım dan yola çıkarak neler yapabileceğimizi anlatmak istiyorum. Başlangıç olarak mobil cihazıma indireceğim ilk üç uygulama Twitter, Banjo ve Foursquare olacaktır. Sırası ile bu uygulamalardan nasıl yararlanabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Twitter bilindiği üzere en popüler Sosyal Medya uygulamalarının arasında ve Türkiye’deki kullanıcı sayısı 11 milyon civarında, bu sayı hızla artmaya devam ediyor.

Bu potansiyeli göz önünde bulundurarak Twitter’da hesabımızı açarken dikkat etmemiz gereken unsurlar şunlar olmalı; firma ismimiz ile kullanıcı adı arasında ki uyum, arka plan profil resmi ve başlık resmi arasında ki uyum, doğru #hastag ve açıklamalar. Arka plan resmimizi Twitter’ın sunmuş olduğu seçeneklerden seçersek bu alanı etkin kullanmamış oluruz. Bu alanda kullanacağımız etkili bir arka plan hem dikkat çekici olmakla beraber bizi diğerlerinden ayıracaktır. Örnek olarak ekranın sol kısmında tahsil edilebilen faturaların alt alta logoları kullanılarak iski, ayedaş, igdaş vb tahsilâtların yapılabildiğinin belirtilmesi dikkat çekici bir görüntü oluşturacaktır. Profil resmi ise firma logosu, başlık resmide yine tahsilâtları yapılan firmaların logolarından oluşabilir. İşin görüntü kısmını tamamladıktan sonra profil kısmında ki kişisel bilgiler ile konum bilgileri Twitter kullanıcıları tarafından bulunmanızı kolaylaştıracak şekilde olmalıdır. Diyelim ki bizim açmış olduğumuz fatura ödeme merkezi Kadıköy Ziverbey’de bulunsun bu durumda kullanacağımız #hastagler, #kadıköy #ziverbey #faturaödeme #ödememerkezi #fatura vb olacaktır. Konum bilgisini ise olabildiğince daraltmamız gerekir Kadıköy/Ziverbey gibi var ise internet sayfanızın linkini koymanızda faydalı olacaktır.

Buraya kadar ki kısım bir Twitter hesabının nasıl açılması gerektiği ile ilgiliydi. Fakat biz twitter hesabını ne kadar verimli açarsak açalım kimse kendiliğinden gelip bizi takip etmeyecektir. Takip edilmediğimiz sürece de verdiğimiz hizmeti duyurmamıza imkan yok. Öncelikli olarak yakın çevremizde ki arkadaşlarımızın hesaplarını ekleyip bizi eklemelerini sağlayacağız ki hesabımız boş gözükmesin, daha sonra insanları ekleyip bizi eklemelerini beklememiz yeterli olmayacaktır. Bizim herkesi eklememizin tek faydası sadece hesabımızı kalabalık göstermesidir. Hâlbuki biz müşteri odaklı çalışarak ilerlemeliyiz. Bu yüzden müşterimiz olabilecek yakın çevredeki hesapları tespit etmeliyiz. Bunun için en etkili kullanabileceğimiz uygulama’da Banjo’dur bu uygulama twitter ile entegre çalışmakla birlikte çevrenizde ki twitter kullanıcılarını bulup eklemenize olanak sağlar. Bu uygulamaya benzer bir diğer twitter aracıda tweepz.com’dur. Bu araç ile istediğiniz lokasyondaki kullanıcıları tarayıp ekleyebilirsiniz.Burada bilmeniz gereken sizin takip edeceğiniz her hesabın sizi takip etmeyeceğidir. Burada ki oran 100 kişide 10-15 kişi olacaktır ve günde de 200-250 kişiden fazla kişiyi takip etmemeniz gerekiyor. Bu sayının üzerine çıktığınız taktirde twitter hesabınız askıya alınabilir. 2000 takipçi sayısına ulaşana kadar takip edebileceğiniz hesap sayısıda en fazla 2000 kişi olacaktır. Yani kaba bir hesapla 2000 hesap takibine ulaştığınızda ortalama 150-200 civarında takipciniz olacaktır. Bu aşamadan sonra daha fazla takipci sayısına erişebilmeniz için sizi takip etmeyen kullanıcıları silmeniz gerekecektir. Bu iş için en kullanışlı twitter aracı manageflitter.com’dur. Bu araç ile sizi takip etmeyen kullanıcıları tespit edip silebilirsiniz. Yeterince aktif kullanmanız taktirde bir iki ay içersinde bulunduğuz lokasyondaki 2000 twitter hesabı sizi takip ediyor olacaktır. Bu sayıya ulaştığınızda yolunuza nasıl devam edeceğinizi hemen hemen kavramış olacaksınızdır. Takipci sayınız kadar önemli olan bir başka hususta yaptığınız paylaşımlar olacaktır. Bu konuda ki tavsiyem kısa anlaşılır ve görsel içerikli paylaşımlar yapmanız olacaktır. Takipcilerinizide yormamanızı öneririm çünkü çok sık reklam içerikli paylaşımlar yapan hesaplar takipde olan kullanıcıları rahatsız edecek ve sizi takip etmeyi bırakmalarına yol açacaktır. Twitter kullanıcılarının en çok tweet attıkları saat diliminin 21:00-23:00 arası, atılan tweetlerin de ortalama 64 karakterden oluştuğunu bilmenizde yarar var.

Twittera entegre çalışan en yararlı uygulamalardan biride Foursquare uygulamasıdır. Foursquare uygulaması kullanıcıların nerede olduklarını ve oldukları yerde ki görüş ve düşüncelerini belirtebildikleri bir uygulama olmakla birlikte yapılan her check-in (giriş) tweet olarak da atılabilmekte. İşyerimizin sektörünü konumunu ve özelliklerini belirterek Foursquare kaydımızı oluşturduktan sonra etrafınızda bulunan Foursquare kullanıcıları konumlarını belirtmek istediklerinde listede hem sizi görecekler beklide müşteriniz olacaklar. Müşteriniz olduktan sonrada check-in yaptıkları taktirde de kendi twitter listeniz dışındakilerede kendinizi duyurma imkanı elde etmiş olacaksınız. Hatta samimiyet kurduğunuz müşterilerinizden bu konuda destek dahi isteyebilirsiniz.

Bilmenizi isterim ki Sosyal Medya değişerek gelişmeye devam etmekte beraber birçok kapsamı geniş detaylı ücretli/ücretsiz uygulama ve araçlar bulunmaktadır. Bu yazıda belirttiklerim ise tamamen başlangıç seviyesi düzeyinde olmakla beraber hemen hemen eli yatkın her bilgisayar kullanıcısının yapabileceği türdendir. Bahsettiğim bu üç uygulamayı kavradığınızda diğer uygulamalardan da rahatlıkla faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Not:  Bu yazıda belirttiğim tüm uygulama ve araçlar ücretsizdir.

Hakkında Ertuğrul Müyesseroğlu

1984 yılında İstanbul/Üsküdar’da (Kova burcu olarak ) doğdum. Kadıköy Ticaret Meslek Lisesini (2000), Süleyman Demirel Üniversitesi Muhasebe bölümünü (2008), Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini (2010) bitirdim. Sırasıyla Siemens, Doğuş Muhasebe, Coretech Yazılım Teknolojilerinde çalıştım. Çalışma hayatıma Universal Hospital Group’ta devam etmekteyim. Tarih kitabı okumayı, yürüyüşü, yemek yapmayı, yüzmeyi, futbol oynamayı, aktif siyaseti ile sosyal medyayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir