Çarşamba , 7 Aralık 2022

Kötü reklamla da iyi sonuç alınabiliyormuş.

Bilinmeyen numaralar reklamların son dönemin modası. Dikkat edilirse hepsinin de reklamları gayet itici reklamlar. Sanırım iyi reklam kadar kötü reklam da bir strateji. Belki bu reklamlar itici reklamlar olmasa bu numaralar da bu kadar akılda kalmaz. Ne kadar itici reklam o kadar akılda kalıcılık diye bir reklam stratejisi var galiba. Reklamcı olmadığım için tam bilmiyorum ama her şey kabak gibi ortada.

Son çıkan 11833 numarasının televizyonlarda yayınlanan reklamı da bu kampanyalarda başa oturdu. Twitter ve sözlüklerde dalga geçen geçene. Dalga geçeni olduğu kadar ciddi tepkiler verenler de var. Reklamda Burçin Bildik’in oynadığı bir karakter abidik kubidik hareketler yapıyor. Cinsel tercihi konusunda da fikirler veriyor reklam. İşte tam bu bağlamda hem eşcinsellerden tepki alıyor hem de eşcinsel olmayan insanlardan.

11833 numarası bu adamdan önce Mustafa Keser’li bir reklam yayınlamıştı. Bu reklam o kadar da kötü değildi ama tutmadı. ne zaman ki reklamı değiştirdiler o zaman reklam dillere düştü.

Yani reklamı beğenmeyebilirsiniz ama adamlar da hedefine ulaştı vesselam. 11833 yani 11833.

Bu da twitter’da reklama gelen tepkilerden bir demet:

“- Bu reklamlardaki 11833 diyen i…’yi bi verseler sabahtan akşama kadar üşenmeden döverim. O çıkınca TV’yi kırasım geliyor.
– 11833’e büyük ilgi. Sadece küfür etmek için arayanların sayısı 7 milyona ulaştı.
– Reklamdaki adamı telefonun kablosuyla öldürmek istiyorum.
– 11833’te oynayan ağız burun dalacak çok kişi olduğumuza inanıyorum.
– Al işte son dakika haberi: “Okul numarası 11833 olan bir öğrenci reklam esnasında birden balkona doğru koşup kendini boşluğa bıraktı.”
– Reklamdaki arkadaş, yarın bir gün torunları “Dede Youtube’da bir şey bulduk, bu adam sen misin” dese, itiraf edecek mi acaba?
– Graham Bell, 11833 reklamını görseydi eğer; telefonu bulduğu güne lanet edip ahizeyi kafasına vurarak intihar ederdi.
– Son aldığım duyuma göre 11833’ü arayıp küfür edip kapatanların sayısı 10 milyon kişiyi aşmış, insanları çileden çıkarmak artık marifet.
– Çözdüm ben abicim. 118 80’de erkekler, 118 10’da kızlar varya. 118 33’te de ortaya karışık yapalım demişler!..
– Beterin beteri var diye boşuna demiyorlar. Sen misin 118 10 reklamındaki kızlara laf eden; al sana 118 33. Haydi eller 118 33 yani 11833.”

(Habertürk)

Hakkında yakupaydin

Köşe Yazarı.

One comment

  1. Bir reklamı izledikten sonra reklamı yapılan ürünle ilgili hiçbir şey hatırlayamıyorsanız o reklam kötü reklamdır. Yani kötü reklam bir strateji olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir