Salı , 7 Şubat 2023

Kul Hakkı Neydi Tekrar Hatırlayalım!!!

İslam dininde Allah’ın affetmediği tek büyük günahın kul hakkı olduğu söylenir. Kul hakkı o kadar büyük günahtır ki; bu günahı işleyen kişi ancak hakkına girdiği kulla helalleşerek bu günahtan sıyrılabilir.  Şehitlerin dahi kul hakkından muaf tutulmadığı söyleyenler var.

Günlük yaşantımızda bazen öyle şeylere rast geliyorum ki inanılır gibi değil gerçekten. Günümüz müslümanlarından bazıları kul hakkını pek de önemsemiyorlar. Aslında önemsiyorlar da bazı detaylara gelince kul hakkı filan hak getire.

Bir gün gayet dindar olarak tanıdığım bir arkadaşımla halk otobüsüne bindim. Arka tarafa geçtik ayakta duruyoruz. Sanki çok güzel bir iş yapmış gibi otobüse binerken  para vermediğini söyledi. Niye vermedin diye sorduğumda ise verdiği cevap ibretlikti; şoför başka tarafa bakıyordu, muavin de meşguldü parayı vermeden sıyrıldım.

Görüldüğü gibi arkadaş namazında niyazında ama fırsatını bulduğunda kul hakkı yemekten de imtina etmiyor. Onun için Allah’ın görmesi önemli değil şoföre ve muavine yakalanmamak önemli sanki. Yani Allah’dan değil de şoförden korkuyor garibim.

Örnekleri çoğaltmak mümkün; mesela öğrenci olmadığı halde sinemaya ya da toplu taşıma araçlarına bir şekilde öğrenci pasosuyla girmeye çalışan insan bu yaptığının kul hakkına girmek olduğunu fark etmiyor. Ya da fark ediyor ama bu onun için o kadar da önemli değil.

Mahallesinde wireles’ine şifre koymamış birinin wirelesinden doğru internete girmek de bu ayrıntılardan biri.

Böyle yapan bir arkadaşıma kardeşim bu yaptığın hareket kul hakkı dediğimde; “o da şifre koysaymış” cevabını aldım.

Nasıl oluşmuşsa oluşmuş bilmiyorum ama birçok müslüman kul hakkı mevzusunu “yakalanmadığım müddetçe kul hakkı serbest” olarak algılıyor. İslam dini tam da burada devreye girmesi lazım aslında. Çünkü İslam dini “yakalanmadığın müddetçe her şey serbest” inancı değil, tam tersi; “yakalanma ihtimalin hiç ama hiç olmasa dahi sırf Allah gördüğü için Allah korkusuyla günahlardan uzak durmaktır.”

Bir de şu var; kul hakkına girmenin mümkün olmadığı, güvenliğin had safhada olduğu bir ortamda  Müslüman da olsa, ateist de olsa insan zaten kul hakkı işlemez. Önemli olan günahın önünde hiçbir engel olmadığı halde inancı gereği o günahtan uzak durmaktır. Bizi günahtan uzak tutan günahın önündeki güvenlik önlemleri değil bizi hiç kimse görmese bile Allah’ın biz nerede ne yaparsak yapalım niyetlerimize kadar gördüğü ve bildiği inancımız olmalı.

Yakalanmayacağını bildiği zaman kul hakkı gibi Allah’ın kesinlikle affetmeyeceğine inanılan bir günahı işleyen insanın fırsatını bulduğunda diğer günahları da işleyecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Mesela zina yapmak büyük günah ancak hiç kimseye yakalanmayacağını anladığı anda zinayı da yapar. Kardeşim İslam dininde zina büyük günah. Kimseye yakalanmadan yapsan da bu işi büyük günah.

Bu detaylarda kaybolup kul hakkına giren insanların savunmaları da yok değil; mesela şifresiz bir wirelesten kaçak olarak internete giren bir Müslüman savunma olarak kendisinin dar gelirli bir insan olduğunu, her ay internet için belli bir ücret ödeyemeyeceğini filan gösterebiliyor.  Ancak bu da çok sakat bir anlayıştır. Zira fakir olmak kul hakkını meşrulaştırmıyor maalesef. Hem bu dünya imtihan dünyası ise imtihanı kazanmak o kul hakkını yememekten geçmiyor mu? Sonuçta zengin bir insan zaten kimsenin şifresiz wirelesine tenezzül etmez ki, Zengin insan halk otobüsüne şoföre yakalanmadan bedavaya binmeye zaten çalışmaz. İmtihan da burada devreye giriyor işte. İmtihanı kazanmak internete verecek paran olmadığı ve şifresiz internete girip de yakalanma ihtimalinin de olmadığı bir durumda sırf Allah gördüğü içi o hakka girmemek değil midir? Biz mi İslam dinini yanlış öğrendik yoksa?

Sen dar gelirli olmanı gerekçe göstererek yaptığın bu hile ile bu küçücük imtihanı kaybettin belki de. Ayrıca iş gerekçe gösterip işin içinden sıyrılmaya kalsa her şey için bir gerekçe uydurulabilir. Hiç kimse durduk yerde adam öldürmez mesela. Adam öldüren insanların da bir şekilde gerekçeleri vardır.

Velhasıl kelam bu konu önemli bir konu arkadaşlar. Sıkıcı oldu belki ama aklımızda bulunsun.

kul hakkı hakkında detaylı bilgi için sorularlaislamiyet sitesinin linki şöyle;
http://www.sorularlaislamiyet.com/article/675/kul-hakki-nedir.html

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir