Perşembe , 2 Şubat 2023

Kültür Sanat Editörlerinin Sorunları       Basında kültür sanat sayfaları hazırlayanlar ilk defa bir araya gelerek meselelerini konuştular. Bu haftaki Bâbıâli Sohbetleri’nde, basınımızda kültür sanatın niteliği ve niceliği hakkında, kalabalık bir konuşmacı ve dinleyici eşliğinde önemli ve istisnai bir toplantı gerçekleştirildi.

         Her Perşembe Timaş Kitap Kahve’de Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta, “Basında Kültür-San’ata Gerek var mı?” sorusuna cevabı arandı. Beşir Ayvazoğlu, Abdurrahman Şen, Sefa Koyuncu, Ahmet Yabuloğlu, Mehmet Nuri Yardım, Hüseyin Sarıkoç, Ahmet Can, Murat Başaran, Bünyamin Yılmaz ve Gülcan Tezcan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, basındaki kültür sanat sayfalarının niteliği, okunma potansiyeli ve gazetelerin bu sayfaları ne kadar destekleyebildiği konuşulurken meselelere dair çözüm önerilerinde de bulunuldu.

         İlk sözü alan Türkiye Gazetesi Kültür Sanat Sayfası Yönetmeni Sefa Koyuncu, “Köklü bir tarih kültür ve sanatı olan bir milletiz. 80’lerden sonra kültür sanata dair bir azalma meydana geldi. Şimdilerde ise bu kültür sanat sayfaları geri geliyor. Bu da bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.” dedi ve krizlerde kültür sanat sayfalarının kaldırılması ile iktisat yapılmak istendiğini, aksine kültür sanat faaliyetleri arttıkça bu sayfalara daha çok ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Koyuncu gazetelerin öncelikli kaygısının haber olduğunu belirterek kültür sanat haberlerinin yorumlardan daha önemli olduğunu kaydetti.

“ÖNCE OKUYUCUSUNU YETİŞTİRMEK LAZIM”

         Sefa Koyuncu’nun ardından söz alan Yeni Çağ Gazetesi Kültür Sanat Editörü Ahmet Yabuloğlu, toplantının konu başlığına olumlu cevap verirken sözlerine şöyle devam etti:

“Kültür sanat sayfaları gereklidir ama bu sayfaların müşterisini yetiştirmezsek okuyanlarını da bulamayız. Okullarda kültürel mekânları öğretebilmek o hayatı yaşatabilmek için geziler yapılmalı.” diyerek nesillerin böyle yetişmemesi halinde hem gazetelerin hem de okuyucuların bu sayfalara olan ilgisinin giderek yok olacağına dikkat çekti.

         Uzun yıllar gazetelerde kültür sanat editörlüğü yapan ve bir sinemacı olan Abdurrahman Şen, konuyu deneyimleriyle değerlendirirken kültür sanat muhabir ve editörlerinin önemli kayıplarda ilk vazgeçilenler olduğunu anlattı. Bu konuda gazete yönetimlerini sorumlu tutan Şen, kültür sanat alanında çalışan gazetecilerin bugün dahi o zor şartlarla sayfa oluşturmaya çalıştıkları gerçeğini vurgulayarak, bu tutumun gazete yöneticileri tarafından çoğu zaman istismar edilmeye açık olduğunu ve sanatın duyurulması ve okuyucusu ile buluşması konularının ziyadesiyle hafife alındığını belirtti.

     KÜLTÜR SANAT SAYFALARI SADECE AJANDA MI?

         Abdurrahman Şen’in ardından söz alan, Tercüman ve Türkiye gazetelerinde uzun yıllar kültür sanat sayfalarını yönetmiş olan araştırmacı yazar Beşir Ayvazoğlu, konuyu kültür sanat sayfalarının nasıl olması gerektiği üzerinden değerlendirdi. “Kültür kadim zamanlardan beri olan bir gerçektir. Ama bu kültür gereğince gazeteler tarafından yansıtılıyor mu, yansıtılamıyor mu? Bu meselenin bir de ‘yüksek kültür’ tarafı var. Ciddî kültürel travmalar yaşamış bir ülkede elbette ki her gazetede kültür sanat haberleri de farklı yer buluyor ve bir düzen yok. Kültür sanat sayfaları çoğu kere basın bültenlerini yansıtmakla yetiniyor.” diyen Ayvazoğlu, basında gazetelerin ilk ortaya çıkışı ve sonrasında edebiyatçıların hakimiyetinin bulunduğunu ve o dönemlerde kültürün elit bir uğraş olduğunu vurguladı.

         Geçmişe göre bugünün durumunu da değerlendiren Beşir Ayvazoğlu, dünyada gündemi belirleyen siyaset, ekonomi ve spor gibi sahalara artan ilgi ve ihtiyacın, kültür sanat haberlerini mecburi olarak arka plâna sürüklediğini belirtti. 

      YÖNETİM DE OKUYUCU DA SAHİP ÇIKMIYOR

         Yeni Akit Gazetesi Kültür Sanat Editörü Ahmet Can, on yıldır kültür sanat sayfası hazırladığını belirterek okurun kültür sanata olan ilgisinin son derece zayıf olduğunu ve emek verilmiş, önemli birçok haberin bu ilgisizlikle heba olduğunu ifade etti. Okurun bu ilgisizliğinin ve ismi ile öne çıkan köşe yazarları ya da gazeteler tarafından daha önceden yayımlanmış haberlerin izinsiz kullanmasının bu durumu daha da kötü hale getirdiğini, sayfaların alıcısı olmaması sebebiyle ne kadar çaba sarf edilirse edilsin asla anlaşılmadığını da sözlerine ekledi.

         Türkiye Gazetesi eski Kültür Sanat Yönetmeni Murat Başaran, Türkiye’de kültür sanat sayfası hazırlayanların gündem oluşturacak çapta olmaları gerektiğini söylerken duyuru tahtası gibi hazırlanmış bir sayfanın herhangi bir değeri olmayacağını belirtti. Kültür sanat sayfası hazırlayan gazetecilerin gazete yöneticileri tarafından yazı işleri toplantılarına dahil edilmediklerini ve dolayısıyla adeta dışladıklarını anlatarak böyle bir ortamda sayfaların da kültür sanatı sağlıklı bir biçimde yansıtamadığına dikkat çekti.

    SAYFA YAPANLAR İHMAL EDİLİYOR

               Milli Gazetede 15 yıl kadar kültür sanat editörlüğü yapan ve görevini yeni bırakmış olan Bünyamin Yılmaz, hep şartların iyileşmesini beklerken farkında olmadan değişmeyen ve hep kısıtlı kalan imkânlarla bir imkânsızı başarabildiklerine vurgu yaparak kültür sanat editör ve muhabirlerinin hem maddî hem de manevî bakımdan sorularının çok derin olduğunun altını çizdi. Şu sıralar sosyal medya üzerinden konuyu değerlendirme fırsatı bulan Yılmaz, bu şartların dışında kaldığından bu yana o günlerin zorluklarını ve kültür sanatı anlayan ve anlatma endişesi bulunan birinin aslında ne kadar anlaşılamadığını fark ettiğini de dinleyicilerle paylaştı.

               Star Gazetesi Kültür Sanat Muhabiri Gülcan Tezcan, sayfayı oluşturma esnasında güncele ve gündeme bağlı kalmanın yanı sıra okuyucuların tepkisini ve ilgisini ölçmek için sosyal medya organlarından faydalandıklarını belirtti. Tezcan, gazete yönetimlerinin kültür sanatı umursamaması geleneğinin neredeyse her gazetede geçerli olduğunu ve kültür sayfalarının kolaylıkla yeri doldurulabilir veya değiştirilebilir standardında değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

   “SANAT ‘SAĞ’DA CİDDİYE ALINMADI”

               Türkiye gazetesinde uzun yıllar kültür sanat yönetmenliği yapmış olan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, konuyla ilgili çeşitli gazetelerde gördüğü acıklı durumları anlattı. Kültür sanat sayfaları konusunda bazı hâtıralarını dinleyicilerle paylaşırken kültür ve sanatın sağ diyebileceğimiz gazete kuruluşları tarafından disiplinli ve prensipli bir habercilikle buluşturulamadığını ve ciddiye alınmadığını kaydederek sözlerine şöyle devam etti:

               “Gazete yöneticileri kültür ve sanata gereken değeri vermiyor, çünkü inanmıyor, o heyecanı yaşamıyor. Bundan dolayı ekip tahsis etmiyor. Ama son zamanlarda fark edildiği gibi, toplumun talebi üzerine kültür ve sanata olan ilgi ve önem artmaya başlamıştır. Kültür sanattaki bu hareketliliğin gazetelerde doğru yansıtılması için aynı zamanda okuyucu olarak bize görev düşüyor. Sayfalar zaman zaman kaldırıldığında bunun sebebini sormalı, meselemize sahip çıkmalıyız.”  

               Mehmet Nuri Yardım, gazete yönetimlerinin yanlış olduğu düşünülen ihmalkarlıkları fark edildiğinde muhakkak uyarılması gerektiğini ve talep edildiği taktirde istenilen seviyede ve kalitede bir gazeteye kavuşulabileceğini önemle vurguladı.

               Türkiye gazetesinde kültür sanat sayfasını hazırlamış olan Hüseyin Sarıkoç, bir idareci olarak yaşadıklarını anlatırken konunun ekonomik ve sosyal boyutlarına dikkat çekti, “Okuyucu, sahip çıkarsa kültür sanat gazetede daha çok önem kazanır. Bütün mesele okuyucunun bunu ciddiye almasıdır.” dedi.

               Toplantının sonunda daha önce gerçekleşen bir çok toplantıda olduğu gibi vefa duygusunun insanlarda, kurumlarda ve kurum yöneticilerinde yeterince barınamamasının, kültür sanat alanında da önemli boşluklar oluşmasına yol açtığı kanaatine varıldı.

               İbrahim Kalkan, Recep Arslan, Zeki Yılmaz da konuyla ilgili düşüncelerini paylaştılar. Büyük bir dikkat ve ilgiyle takip edilen toplantıya Şerif Aydemir, Mustafa Topaloğlu, Ali Doğru, Mehmet Fatih Can, Hüdavendigâr Onur, Nihat Çeçen, Erol Mermer, Ali Hakkoymaz, Fatih Kerem Yardım, Ali İmran Durman ve Yiğit Özdemir de katıldı.

 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

One comment

  1. kaynak? haberi kim yazmış? nereden alınmış? daha önce bu haberi okudum çünkü başka bir sitede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir