Pazar , 26 Haziran 2022

Kürtaj Öncesi ve Sonrası Fotoğrafı Twitter’da Tartışma Çıkardı

Amerikalı komedyen Sarah Silverman’ın Twitter’a koyduğu sahte fotoğraflar Amerika’yı karıştırdı. Ofansif tavırlarıyla bilinen komedyen, “Kürtaj yasası (R v W) geri çevrilirse diye hemencik kürtaj oluverdim” yazarak bu fotoğrafı paylaştı.

Kadınların kürtaj olmasını kendi tercihleri olarak gören harekete destek olmak isteyen Silverman, hamile gibi göründüğü bir fotoğrafın yanına, üzerinde aynı kıyafetlerin olduğu ve normal halini gösteren bir fotoğraf koydu. İlk fotoğrafta, Silverman burrito yedikten sonra, karnı şişmiş olarak görünüyor. İkinci fotoğrafta ise şişlik gitmiş halde. 41 yaşındaki Silverman, liberal kanattan kadınların seçim hakkını savunanlardan destek görürken, aynı zamanda bu konuya hassas yaklaşmadığı ve konuda gülünecek bir şey olmadığı için de eleştirildi.

Sİlverman’ın Tweet’inde geçen “R v W” kısaltması, 1973’ten beri kadınların kürtaj olmasını kendi hakları sayan Roe vs Wade kararına atıfta bulunuyor. 1973’te Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin aldığı karar, kadınların erken hamilelik döneminde kürtaj olabileceğini söylüyor. Ancak Cumhuriyetçiler’in başkan adayı Mitt Romney, seçilmesi durumunda bu kararı tersine çevireceğini, kararı kadınlara bırakmak yerine eyaletlere ve son tahlilde Yüksek Mahkeme’ye karar yetkisi vereceğini belirtiyor.

Cumhuriyetçi eyaletlerin bazıları, İnsan Olma Yasası’nı (Personhood Act) geçirmeye çalışıyor. Yasada embriyoların döllenme sürecinden itibaren insan haklarına sahip olduğu söyleniyor. Ancak tecavüz, ensest ve annenin hayatının tehlikede olduğu hallerde kürtaj yasal sayılacak.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir