Çarşamba , 17 Ağustos 2022

Lenovo % 15 ile bugüne kadarki en yüksek pazar payına ulaştı.

Lenovo, 2012-2013 yılı birinci çeyrek sonuçlarına göre % 15 ile bugüne kadarki en yüksek pazar payına ulaştı.
Çeyrek dönem satışları 8 milyar ABD Doları olan Lenovo, 141 milyon ABD Doları net gelir elde
etti. 30 Haziran 2012 itibarı ile net nakit rezervi 3,7 milyar ABD Doları oldu.

Lenovo Grup, 30 Haziran 2012 tarihinde sona eren birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Lenovo, yıldan yıla %35 oranında artış ile 8 milyar ABD Doları çeyrek dönem satışı elde etti. Aynı zamanda Lenovo’nun birinci çeyrek dönem net geliri de yılda %30 artışla 141 milyon ABD dolarına ulaşarak şirketin zorlu bir pazarda kârlı büyümeyi koruyabildiğini gösterdi.

Dünyanın ikinci en büyük PC üreticisi olan Lenovo, %15 ile gelmiş geçmiş en yüksek çeyrek dönem pazar payını elde etti ve bu da şirketin rakiplerine karşı önemli ölçüde kazanç elde etmesini sağladı. Genel PC sevkiyatının düştüğü bir sektörde, Lenovo’nun birinci mali çeyrek dönemdeki PC sevkiyatı, geçen yıla kıyasla % 24,4 oranında arttı. Aralıksız13 çeyrek boyunca Lenovo’nun büyümesi, PC sektörünün bütününü geride bıraktı. Ayrıca Lenovo, aralıksız 11 çeyrek boyunca da başlıca dört PC üreticisinden daha hızlı büyüme kaydetti.

Şirketin potansiyel yeni pazarların peşinde koşarken gelişmiş pazarlarda işini güçlendirmeye yönelik “koru ve saldır” stratejisine odaklanması sonucunda Lenovo’nun büyümesi tüm coğrafyalarda, müşteri segmentlerinde ve ürün yelpazelerinde dengeli bir dağılım gösterdi. 
Şirketin birinci mali çeyrekteki brüt kârı yılda %30, brüt kâr marjı da %12 oranında arttı. Çeyrek dönemdeki işletim kârı da yılda %48 artarak 182 milyon ABD dolarına ulaştı. Birinci mali çeyrek dönem için hisse başına temel kazanç, 1,37 ABD senti veya 10,63 Hong Kong senti idi. 30 Haziran
2012’den itibaren net nakit rezervi toplamda 3,7 milyar ABD dolarına ulaştı.

Lenovo, iki hafta önce EMC ile küresel ortaklığını duyurarak, inovasyonu destekleyecek ve Lenovo’nun x86 endüstri standardı sunuculardaki yeteneklerini genişletecek bir sunucu teknolojisi geliştirme programı oluşturdu. Bu anlaşmanın parçası olarak Lenovo, bu sunucuları kendi başına pazara getirecek ve bunları zaman içinde belirli EMC depolama sistemlerine yerleştirecek. Lenovo, Çin’den başlayarak tüm dünyadaki Lenovo müşterilerine EMC’nin sektör lideri ağa bağlı depolama çözümlerini sağlayacağı OEM ile perakendeci ilişkisi kurmak için başlıca rakibinin yerini aldı.

Birinci mali çeyrek dönemde Lenovo, mobil internet ve dijital ev ürünlerine yönelik araştırma, geliştirme ve üretimine odaklanan entegre bir tesis oluşturacağı Çin Wuhan’da Lenovo Endüstri Üssünün kurulacağını da duyurdu. Tesisin Ekim 2013’te açılması bekleniyor.

Lenovo Başkanı ve CEO’su Yang Yuanqing çeyrek sonuçlara ilişkin şunları söyledi: “Ekonomik ortam, bazı yönlerden 2008-2009’daki gerileme dönemine benzese de, Lenovo’nun aldığı sonuçlar çok daha güçlü, çünkü biz doğru stratejiye ve mükemmel bir yürütme sistemine sahibiz.Çin dışında gelişmekte olan pazarlardaki işlerimiz, tüketici işimiz ve MIDH (Mobile Internet Digital Home)
işimizin tamamı hızlı bir genişleme kaydederek genel performansımızı desteklemek için dengeli destekler sağladı. Çin’deki işimiz ve küresel ticari işimiz güçlü bir kârlılık düzeyini korudu ve bu da şirketin genel olarak yüksek performans göstermesini sağlayarak, büyüme alanlarına yatırım yapmak için çok fazla kaynağı güvence altına almamıza olanak sağladı Zorlu bir ortamda olsak da, Koru ve Saldır stratejimizi yürütmeye devam ederek Lenovo’nun PC+ çağında sürdürülebilir büyüme ve sağlıklı geri dönüşler alabileceğinden eminiz.”

Lenovo Hakkında:
Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) Lenovo, dünyanın en büyük 2’inci PC üreticisi olup 160’tan fazla ülkede müşterilere hizmet veren, 30 milyar ABD dolarlık bir kişisel teknoloji şirketidir. Olağanüstü bir mühendislik harikası olarak tasarlanan PC’ler ve mobil internet cihazları üretmeye adanmış olan Lenovo’nun iş anlayışı ürün yenileme, çok verimli bir global tedarik zinciri ve güçlü stratejik işletmeyi temel alır. Lenovo Group’un IBM Kişisel Bilgisayar Bölümü’nü satın almasıyla kurulan şirket güvenilir, yüksek kaliteli, güvenli ve kullanımı kolay teknoloji ürünleri ve hizmetleri geliştirir, üretir ve pazarlar. Ürün grupları arasında efsanevi Think marka ticari PC’ler ve Idea marka tüketici PC’lerinin yanı sıra sunucular, iş istasyonları ve tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar içeren bir mobil internet cihazları ailesi bulunmaktadır. Lenovo, Japonya’daki Yamato laboratuvarı, Çin’de Pekin, Şanghay ve Shenzhen ve ABD’de Raleigh ve NC’de bulunan başlıca araştırma merkezleriyle küresel deneyimden faydalanmaktadır.
Daha fazla bilgi için www.lenovo.com.tr  
 

ÜRÜNE GENEL BAKIŞ Lenovo’nun Dizüstü bilgisayarları, şirketin dünya genelindeki satışlarında en büyük paya sahip olmaya devam ederek Lenovo’nun toplam satış gelirlerinin %54’ünü oluşturdu. Birinci mali çeyrek dönemde dünya genelinde Lenovo’nun dizüstü PC satışlarının tamamı yılda %23 oranında artış göstererek toplamda 4,3 milyar ABD dolarına ulaştı. Şirketin dünya genelindeki dizüstü bilgisayar sevkiyatı yılda %27 oranında artarak %15,4 kadar yüksek bir dizüstü bilgisayar pazar payı elde etmesine yardımcı oldu. Sektörde dizüstü bilgisayar sevkiyatları yıllık olarak sabitti. Birinci mali çeyrek dönemde Lenovo, ilk ultrabook’ları U310 ve U410’un dünya genelinde kullanma sunulduğunu duyurdu. Lenovo’nun yeni ultrabook’ları, geleneksel dizüstü bilgisayarların en iyi özelliklerini (işleme performansı, büyük depolama kapasitesi ve zengin ses), şık estetik ve hızlı önyükleme, anında sürdürme ve tüm günlük pil ömrü gibi arzu edilen tablet özellikleriyle birleştiriyor.

Lenovo’nun, birinci mali çeyrek dönemde dünya genelindeki Masaüstü PC satışlarının tamamı yılda %26 oranında artış göstererek toplamda 2,5 milyar ABD dolarına ulaştı; başka bir deyişle, Lenovo’nun toplam satış gelirinin %32’sini oluşturdu. Dünya genelinde genel sektör %4 oranında düşüş kaydederken, birinci çeyrek dönemde şirketin dünya genelindeki masaüstü PC sevkiyatı yılda %21 arttı ve %14,4 kadar yüksek bir pazar payı elde etti. Birinci çeyrek dönemde Lenovo, sektörün ilk bir litrelik masaüstü bilgisayarı olan, yalnızca bir golf topu genişliğindeki (34,5mm) yeni ThinkCentre M92p “ince” masaüstü PC’sini duyurdu. ThinkCentre M92p, inovatif düzeyde ince form faktörü ile bir yandan birinci sınıf üretkenliğini korurken, diğer yandan pratik olarak her yere sığabiliyor. Alanın kısıtlı olduğu fiziksel ortamlarda müşteriler “ince” masaüstü bilgisayarların yeteneklerine özellikle ilgi gösteriyorlar.

Lenovo’nun Mobile Internet Digital Home (MIDH) grubu, ilk tam yıllık işletimini tamamladıktan sonra birinci mali çeyrek dönem boyunca satışlarının yılda %173 oranında artarak 587 milyon ABD dolarına ulaştığını bildirdi; bu, şirketin toplam satış gelirinin %7’sini oluşturuyor. Lenovo’nun akıllı telefon sevkiyatı yılda 44 kat artarak, şirketin %11,2 oranı ile ilk çift haneli akıllı telefon pazar payını elde etmesine yardımcı oldu. Lenovo’nun akıllı telefon kazançları, Çin’de %9,8 gibi yüksek bir pazar payıyla üç aylık dönemi tamamlamak için Genel olarak bakıldığında Lenovo şu anda Çin’deki ikinci en büyük cep telefonu satıcısıdır.
Birinci maliçeyrek dönemde Lenovo, dört adet SRS surround ses hoparlör gibi özelliklerle eğlence için tasarlanmış en son tableti IdeaTab S2109’u duyurdu. Şirket ayrıca Android 4.0 işletim sistemini kabul etmek için dünyanın Google sertifikalı TV’si olan 55 inç K91 Smart TV’yi ilk akıllı TV’si olarak Çin’de duyurdu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir