Pazar , 4 Aralık 2022

Leyla İle Mecnun Dizisi Sosyal Medyanın Güç Gösterisidir

Leyla ile Mecnun dizisi 2.sezonu ile bu akşam başlıyor. Henüz 1. Sezonun ilk bölümlerinde sosyal medyada adından söz ettirmeye başlayan dizi.
1.sezon sonu geldiğinde Türkiye’nin en popüler dizileri arasına girmiş finali ile milyonları ekran başına toplamayı başarmıştır.

Dizi tam anlamıyla sosyal medyada patlamıştır. Sosyal Medya ve özellikle sözlüklerde patlaması ile birlikte senaryoda sosyal medyadan beslenmeye başlamıştır.
Sözlüklerde hit olmuş bakınızlar, en çok izlenen videolar, sosyal medyanın efsaneleri gibi kavramları yerinde kullanmayı bilmiş sosyal medya dilini çözmüştür.

2.sezonu başlayacak dizi şu anda TRT’nin en gözde dizisi olarak yine sosyal medyanın omuzlarında yükselmektedir. Kendisi de bir sözlük yazarı olan senarist Burak Aksak sözlüklere selam çakmaya “internetime dokunma” gibi sloganları dizi senaryosuna giydirerek çevresindeki sempatiyi arttırmaktadır.

Youtube’de Mecnun karakterinin seslendirdiği Ferdi Tayfur’un şarkısı dizide “tıklanma rekoru kırdı senin video” dediği kadar oldu bile. Şarkının diziden kesilen klip’i farklı isimlerle yaklaşık 300.000’den fazla dinlenme sayısına ulaşmış.

an itibariyle ekşi sözük’te hakkında 3000 küsür tanım girilmiş.
dizilere soğukluğu ile bilinen ihl sözlük’te ezel hakkında 400 küsür tanım girilirken leyla ile mecnun hakkında 500’den fazla tanım girlmiş.

facebook’ta ise durum daha karmaşık onlarca sayfada onbinlerce hayran leyla ile mecnun sayfasını takip ediyor.

twitter’da yayınlandığı zamanlarda twitter en çok konuşulanlara giren dizi,
sosyal medyanın etkisi ile dev bütçeli, dev reklamlarla duyurulan dizileri geçmeyi başarıyor.

Leyla ile mecnun dizisi ekibi ve sosyal medyayı güçlü kılan duyarlı izleyicileri tebrik ederiz.

Hakkında Turgay Candan

İletişim Öğrencisi / Kurgu-Montaj İşçisi / Şeyhinin Talebesi

4 comments

 1. öf yetti artık ya parayla mı tuttular sizi! valla dizinin başarısını kıskananlar adam tutmuş resmen başka açıklaması olamaz. diziyle ne alakası var olayın ağzından çıkanla kulağının tuttuğu..DAMACANA!

 2. Böyle rezil olayların savunulduğu ve gerçekleştiği ülkede; dizilerde de bu yaşanan tarz cinsel ayrımcılığın yapılması doğaldır. Şiddetin cinsiyeti olmaz ama şiddete maruz kalan kadın ise maalesef ülkemizde kesinlikle altında bir şey aranır. Kadındır sonuç da kesin şiddeti hak etmiştir! Ushan Çakır haklı veya haksız fakat yaptığı bu rezillik (üzücü, hata gibi ifadeler şiddeti sıradan gösterir) dizinin tüm emeğini alıp götürmüştür. Ezgi Asaroğlu ile sorunun varsa bunu söyler ve diziden ayrılırdın. Bu hareketiyle tamamen haksız olduğunu ispatlamış ve oyunculuk kariyerini sona erdirmiştir!

  Yapımcı şirket tarafından gösterilen bahane ise tamamen komedidir. Magazinsel bir amacı olsa bugüne kadar başrol diye geçinen malum oyuncular gibi kameralardan kaçmaz aksine malzeme olurdu. Sen hem arkasındayız diyeceksin hem de işine son vereceksin. Arkasındayım diyerek olunmuyor ne yazık ki. Psikolojik açıdan ne durumda olduğunu anlamaktır en başta arkasında durmak. Yarın bir gün mahkeme olduğunda doğal olarak basında çıkacak haberler de mi ‘magazinsel’ diye nitelendirilecekti acaba? Yoksa Ezgi Asaroğlu dava açarak bir suç mu işlemiştir? “Olayın diziye zarar vermesini istemedikleri için davamı geri çekmemi istediler. Kabul etseydim, işime devam edecektim. Yani oyuncu kimliğimin devam edebilmesi için kadınlık kimliğimden vazgeçmem istendi.” demiş verdiği röportajda Ezgi Asaroğlu, yine doğruları söylemiş. Tabi hiç sesini çıkarmasa ve işine baksa bunlar başına gelmezdi değil mi?. Seyirciye ne versek yer mantığı artık yemiyor efendim. Bu hareketlere ancak 2 günlük hafızalarla yaşayanlar biat eder! Sadece yapılması gerekeni yapmayarak bile Ushan Çakır’a ve Beste Bereket’e ortak oldunuz – tebrikler!

  Neymiş absürt diziymiş, önemli olan senaryo ve karakterlermiş, zaten Ezgi Asaroğlu’nun oyunculuğu da şöyleymişmiş (iyi gün dostları sizi!) Konuyu bu kadar çarpıtmanızın ne anlamı var. Senaryo ne kadar besliyorsa hikayeyi bir o kadar da oyuncular besliyor. Leyla’yı bugüne kadar Ezgi Asaroğlu dışında başka birisi canlandırsaydı bile yine aynı şeyleri söyleyecektim. Leyla o Leyla! Kendinize gelin ve sakin kafayla bir düşünün. Biz öyle sevdik, benimsedik. Zihinlere Leyla ile Mecnun öyle kazındı. Bu olaydan önce başka bir Leyla için kıyamet kopacak deselerdi kaçınız inanırdınız? Yoksa bu meczup ne diyor mu derdiniz? Bu dizinin dinamikleriyle oynarsanız orjinalliği bozulur. Gerçekçiliğin zedelenmesi ile o büyü yok olup gider. Giderek tatsızlaşır yavan bir hal alır. Bir bakmışsın ki domino etkisi ile yerle bir olmuş! Yani her şeye absürt diyerek açıklayamazsınız. Kısacası daha bu dizide aşktan bahsedilemez!

  Kimse zorla dizi izlemiyor. Ama benim gibi düşünenler çoğunlukta ve bizim için dizi 29. bölümde final yaptı. LM’nin kendine özel kitlesi var. Diğer diziler gibi reklam aralarında zaplanan bir dizi değil. Onu iple çekenler mevcut. Demek istediğim kalan sağlar bizim mantığı ile bu dizi ilerlemez. Büyük kayba uğrayacağı aşikar. Malesef bu saatten sonra bir şey değişmeyecek. Yazık oldu çok yazık.

  Ayrıca Ahmet Mümtaz Taylan çok şaşırttı beni. Olayın başında verdiği tepki ile son mesajı ancak bu kadar çelişirdi. Arada yılda yok, 3 gün var… 3 gün! sadece 72 saat! Yoksa yanlış mı tanıdık ve sevdik seni Baboş? Kimse sana otur ağla yada tepki göster diziden ayrıl demiyor ki. Böyle agresif çıkışlarda bulunuyorsun. Sende mi demek istiyorum da sanırım sen hep o sermayede hep o taraftaymışsın be hafız!

  Aahh….işin özeti diziyi yapım şirketi ile Ushan Çakır&Beste Bereket ikilisi elele bitirmiştir. Ne için? ‘Polemiklerden uzak durmak ve magazinsel olmamak için.’ (Kaldı ki sonrasında Ahmet Mümtaz Taylan çıkıp çıkıp konuştu, daha da magazinel hale getirdi bence de.) Madem böyle,o zaman en baştan arkasındayım gibi büyük laflar edip atıp tutmayacaksın. Ne halleri varsa görsünler deyip işin içinden çıkacaksın! Şiddet miymiş, cinayet miymiş? banane deyip saçma sapan konularla meşgul olmayıp gelen paraya bakacaksın! Yani olduğun gibi olacaksın!

  Son olarak, Mecnun’u da başka birine aşık etme gibi bir amacınız varsa Burak Bey, vazgeçin derim. Olayı Lost’a bağlayın ama bunu yapmayın. En azından tatlı bir rüyaydı deyip önümüze bakarız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir