Perşembe , 8 Aralık 2022

Beğen Sayısı Arttıkça Mankenin Soyunduğu Facebook Sayfası Tartışma Konusu Oldu

Amsterdam merkezli kadın giyim markası Stüssy’nin ‘like’ toplamak için geliştirdiği “striptiz yaptırmak için beğen” kampanyası başarılı bir reklam fikri mi yoksa büyük bir hata mı?

Konu Facebook kampanyalarının viral olmasını sağlamak için kullanıcıları ‘beğen’ ve ‘paylaş’ butonlarına bastırmaya gelince markalar hiç olmadıkları kadar yaratıcı olabiliyor. Özellikle Amsterdam’lı giyim markası Stüssy bulduğu fikirle amacına ulaşmakta hiç zorlanmadı diyebiliriz.

Markanın kampanyası “Strip for Likes” sloganıyla yürütülüyor. Stüssy Facebook takipçilerinden kampanya fotoğraflarını beğenmesini istiyor karşılığında da görseldeki modelin beğeni aldıkça kıyafetlerini çıkartacağını vadediyor.

Ancak Facebook’un çıplaklığa karşı net bir biçimde belirtmiş olduğu bir politikası var. Bu durumda firmanın “daha az kıyafet görmek için beğen” kampanyasının çok ileri gidebileceğini düşünmüyoruz.

Özellikle Facebook’un kullanım şartları arasındaki şu madde markanın kampanyasını baltalar şekilde: “Facebook’un ‘beğen’ butonu gibi fonksiyon ya da özelliklerini promosyon için bir oylama  mekanizması olarak kullanmamalısınız.”

Marka ise blogu üzerinden kampanyanın bir pazarlama aracı olarak ne kadar etkili olduğundan bahsediyor:

“Fikirle ilgili akıllıca olan kısım bir kere striptiz yapacak olan modeli beğendiğinizde daha sonra tekrar sayfayı ziyaret edip kıyafetlerini kontrol edecek olmanız. Dolayısıyla da bir çok Stüssy kıyafetini gözden geçirmiş olacaksınız.”

Fakat markanın gözden kaçırdığı kısım kadın giyim markası olan Stüssy’nin yaptığı kampanyanın tamamen erkek ziyaretçilerin ilgisini çekmesi. Bu durum markanın kadınlardan oluşan müşteri kitlesini yabancılaştırabilir.

Sonuç olarak böyle bir kampanya belli bir noktaya kadar ilgi çekici olmakla birlikte, markanın Facebook sayfasını farklı beklentilerde olan erkek kullanıcılarla doldurmaktan başka bir işe yaramayabilir.teknogaste

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir