Pazar , 25 Eylül 2022

liseli öğrenci servislerin mobil takibi için yazılım geliştirdi

FMV Erenköy Işık Fen Lisesi öğrencisi Berke Difyeli, “Hem Trafikte Hem Cepte” adını verdiği projeyle öğrenci servislerinin mobil ortamda takip edilmesini sağlayacak bilgisayar yazılımı üretti. Yazılımı geliştiren genç mucit, bilimin günlük hayatımızı kolaylaştıran yanına dikkat çekerek, “ailelerin, çocukların okula gidiş gelişlerinde ve okul sonrası etkinliklerde güvenle ulaşması gereken yere ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmesini ve o anki lokasyonu bilmelerini sağlayan bir program ürettim” dedi.

Hem velilere hem de okul yönetimlerine güvenlik amaçlı olarak öğrencilerin seyahatlerinin takip edilmesinde yardımcı olacak proje, Java ve Android İşletim Sistemi, cep telefonu, harita işaretleme gibi teknoloji ve teknikleri kullanıyor. Özellikle hem bilgisayarlarda, hem de cep telefonlarında kullanılan Java dilini seçtiğini ifade eden Difyeli, projenin Milli Eğitim’e bağlı 17 milyon öğrenci için kullanılabileceğini söylüyor. Projenin bir prototip olmadığının altını çizen FMV Erenköy Işık Fen Lisesi öğrencisi Dimyeli, gerçek anlamda hemen hayata geçecek bir proje ürettiğini vurguluyor.

‘Hem Cepte Hem Trafikte’ projesi TÜBİTAK tarafından düzenlenen Liselerarası Proje Yarışması’nda bilgisayar alanında üçüncülük ödülü alarak dereceye girdi.

FMV Işık Okulları

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları 126 yıllık köklü geçmişiyle, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İlke ve İnkılapları’na tanıklık etmiş ve 17 Aralık 1934 tarihinde kuruluşunun 49.yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ile “Işık“ adını almıştır. FMV Işık Okulları; Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Şile kampüslerinde; anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri, fen lisesi ve üniversitesi ile devam ettirdiği eğitim-öğretim sürecinde, aynı zamanda yüce Önder Atatürk’ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebi’yle bütünleşen bir öğretim kurumu olmanın da haklı onur ve gururunu taşımaktadır. “Önce iyi insan yetiştirmek” gayesiyle hareket eden Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, günümüzün en gelişmiş eğitim ve öğretim sistemlerini uygulamakta ve insan haklarına saygılı, laik ve demokrat, bilimsel düşünen, sosyal yaşamlarında etkin nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir