Pazartesi , 27 Haziran 2022

MAGAZİN VE SANAT DÜNYASI HAZİRAN’DA GEZİ PARKI İLE ANILDI

MAGAZİN VE SANAT DÜNYASI HAZİRAN’DA GEZİ PARKI İLE ANILDI

 Magazin ve sanat dünyasının, Haziran ayında medyada en fazla konuşulan medyatik isimleri belli oldu. Medya Takip Merkezi (MTM)’nin hazırladığı rapora göre, sanat ve ünlüler camiası bu ay Gezi Parkı olayları ile ilgili gündeme gelirken, Başbakan Erdoğan ile görüşen heyette yer alan Necati Şaşmaz ile Hülya Avşar ve diziden ayrılan Meryem Uzerli, en çok konuşulanlar arasında ilk sıraları paylaştılar.

 Medya Takip Merkezi’nin araştırmasına göre, magazin dünyasının medyada en fazla yer alan ünlüsü Necati Şaşmaz oldu. Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Başbakan Erdoğan ile görüşen heyette yer alan Şaşmaz, bu görüşme sonrasında basına verdiği demeçle medyada geniş şekilde yer buldu. Yaptığı basın açıklamasıyla eleştirilere konu olan oyuncu, bir önceki aya oranla yüzde 95 artışla, toplam 4 bin 891 haber ve yazı ile gündeme geldi.

 Başbakan Erdoğan ile Gezi Parkı olayları hakkında görüşen ünlülerden bir diğeri olan Hülya Avşar, ay boyunca medyanın en fazla söz ettiği ikinci ünlü isim oldu. Mayıs ayına göre haberlerini yüzde 71 oranında arttıran Avşar, Başbakan ile yaptığı görüşmeyle gündemde sıklıkla yer aldı. Hülya Avşar, ay boyunca medyaya 3 bin 741 haber ve yazı ile yansıdı.

 MTM’nin aynı araştırmasına göre, Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Hürrem Sultan rolü ile ünlenen Meryem Uzerli, Haziran ayında en çok konuşulan diğer medyatik isim oldu. Tükenmişlik sendromuna girmesi gerekçesiyle tedavi için Almanya’ya giden Uzerli’nin diziden tamamen ayrılması, medyaya konu olan haberlerinin başında yer aldı. Bir önceki aya oranla haberlerde yüzde 4 daha fazla konuşulan yıldız oyuncu, 3 bin 564 haber ve yazıda yer buldu.

 Haziran ayında medyada en çok ses getiren dördüncü ünlü Halit Ergenç oldu. Muhteşem Yüzyıl’daki Sultan Süleyman rolü ile beğeni toplayan oyuncu, Gezi Parkı eylemcilerine destek vermesi ve olaylarla ilgili Başbakan Erdoğan ile görüşen heyette yer almasıyla medyada adından söz ettirdi. Mayıs ayına göre haberlerini yüzde 242 arttıran oyuncu, toplam 3 bin 282 habere konu edildi.

 Ay boyunca medyanın en sık konuştuğu ünlülerden bir diğeri ise İbrahim Tatlıses idi. Şanlıurfa Belediyesi tarafından açılan İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi ile medyada geniş yer bulan sanatçı, müzeye mumdan heykelinin yerleştirilmesi ile de haberlere konu oldu. Haziran ayında 2 bin 796 haber ve yazıda yer bulan Tatlıses, bir önceki aya göre medyada yüzde 59 daha fazla konuşuldu.

Ay boyunca medyada öne çıkan diğer ünlüler ise aşağıdaki gibi sıralandı: 

 AYIN EN MEDYATİK ÜNLÜLERİ

No

Ünlü isim

Haber adedi

Artış oranı (%)

1

Necati Şaşmaz

4.891

95

2

Hülya Avşar

3.741

71

3

Meryem Uzerli

3.564

4

4

Halit Ergenç

3.282

242

5

İbrahim Tatlıses

2.796

59

6

Levent Kırca

2.612

571

7

Mehmet Ali Alabora

2.468

860

8

Ajda Pekkan

2.161

10

9

Kıvanç  Tatlıtuğ

2.026

4

10

Acun Ilıcalı

1.869

-42

 Veriler, MTM Medya Takip Merkezi tarafından, Haziran 2013’de 3 bini aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet medyasında yapılan haber takibi sonuçlarına göre derlenmiştir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir