Pazartesi , 6 Şubat 2023

Mail Yazmadan İki Kere Oku

Mail yazmak günlük yaşamın rutine haline gelen işlerden biri oldu. İtirazı olan varsa başka bir yazıyı okusun. Özellikle kurumsal iletişimde kullanılan mail ile hergün milyarlaca mail atıldığını söylesek yanlış olmaz. Mail yazma kurallarını klavyeme almak hiç aklımda yokken mail kutuma düşenlerden sonra böyle bir ihtiyacın devam ettiğini hissettim. Ne kadar blog yazarsak o kadar azalacağını düşünüyorum.

1- Mail yazmak ve yollamak çok kolay ve basit bir iş olarak gözükse de bir mail disiplininiz olmalı. İş işten geçmeden ve tepki almadan bu disiplinleri bilmeniz iletişim imajınz açısından son derece önemlidir. Kurumsal amaçlı kullanılan tüm mail içerikleri şirket imajını yansıtır. Kısaca mail yazmak = iletişim. Kurumsal iletişim = imaj.

2- İletişimin en güçlüsü yüz yüze kurulanıdır. İnsanlarla göz teması kurarak, dokunarak yaptığınız iletişimin yerini hiç bir şey almaz. Yüz yüze kuramayacaklarınız için telefonu tercih edin, mail yazmak ise üçüncü seçeneğiniz olsun. Mail yazmak metinlerden ibarettir. İmla yoksunu bir mailse tamamen yanlış anlaşılmaya sebep olabilir.

3- Mail attıktan sonra geri alma şansınızın olmadığını unutmayın. Gönder tuşuna bastığınız zaman eğer internetiniz gitmediyse mail gitmiş demektir. Yanlış kişiye gönderilen mailler umulmadık sonuçlara neden olabilir. Mail yollanmadan önce tekrar tekrar okunmalıdır.

4- CC (Toplu Gönderim) ve BCC (Toplu ve Gizli Gönderim) mail yollamanın en önemli kurallarını oluştururlar. Gizlilik adına mail attığınız kişilerin sayısı birden fazlaysa ve birbirleri ile alakaları yoksa mutlaka BCC kullanın. Mail adreslerini herkese açık paylaşmayınız.

5- Şirket kültürüne önem verenlerdenseniz ve ilişkilerin sululaşmasını istemiyorsanız mail atarken tüm departmanları cc eklemeyin. Herkesin gündemi haline getirdiğiniz olaylar ilişkileri olumsuz etkileyebilir.

6- Sosyal medya ile gelişen “bağlantıda kal” akımına ayak uydurun! Günlük mail kullanan biri iseniz geri dönüş yapma süreniz bir günü geçmesin. SMS gibi kullanabilirsiniz. Geri dönüş alıp geri dönüş yapmaya özen gösterin.

7- Mobil mesajlaşmada olduğu gibi herhangi bir amaçlı yazılan mail içerisinde özellikle büyük harf kullanmak bağırarak konuşmakla aynı kapıya çıkar. Kapıyı araladıktan sonra sinirli bir toplulukla karşılaşabilirsiniz.

8- Mail yollamak üzeresiniz ama son bir kez kendinizi karşı tarafın yerine koyup postayı okuyun. Karşı tarafa hitap ederken kimliğinizi açıkça belirtin. Ahmet, Mehmet yazmak yeterli değildir. İmza kullanın, hitap ederken kim olduğunuzu karşı taraf bilmeli. İsimler, loglar ve Title’lar önemlidir.

9- En sinir olunan mail türlerinden biri ekli gönderilen, içeriği boş maillerdir. Karşı taraf eki görene kadar hakkınızda iyi şeyler söylemez. Ek hangi amaçla gitmiş, içeriğinde ne var, en azından bunları belirtebilirsiniz.

Mail yazmayı öğrenelim, öğrendiklerimizi paylaşalım.

Hakkında Erdem Meriç

İstanbul Üniversitesi iktisat öğrencisi. Genç girişimci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir