https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

Marka Patenti mi? Tescili mi?

Son dönemde marka ne demek? Tescil itibarı artırır mı? Tescilin faydaları nedir? Markamın tescilini yapmazsam ilerde ne gibi sıkıntıla karşılaşılabilirim? Büyük markaları kim koruyor? gibi sorular üzerinde çok fazla durmaya başladım.

Sebebi ne peki? Neden duruyorsun bu konular üzerinde diye bir soru gelebilir.

Evet ben bir marka,patent uzmanı değilim. Ama bu yazıyı okuyan herkes gibi benimde fikirlerim var, girişimlerim var. Bunların koruması için neler yapabilirim araştırmasına girmekle beraber son dönemde hepimizin de dikkatini çektiğini düşündüğüm fikri hak ihlalleri yaygınlaştı. Bu zararlı yayılımın en önemli sebebi bence internet. insanlar internet ortamında artık her bilgiyi paylaşmaya başladı. Belki iki kişi arasında sohbet sırasında geçen bir fikir ilerde çok önemli bir markaya, hizmete dönüşebilir.

Marka Patenti? (Doğrusu  Marka Tescili)

Evet en önemli sıkıntılardan birisi ise bu konunun yanlış bilinmesi. Marka patenti diye bir şey yoktur. Patent endüstriyel buluşlarınız için alınır ve patentinizi onaylanabilmesi için en önemli şart seri üretime geçirilebilecek potansiyelde olup olmamasıdır. Yani patent’i basit bir dille ifade etmek gerekirse Endüstriyel Buluşlar içindir. Patent sadece sıfırdan buluş yapmakla alınmaz mesela mevcut bir ürünü geliştirerek o ürüne yeni bir sıfat katabilirseniz o ürünün en gelişmiş halinin patentini alabilirsiniz. Mesela oto lastiğinden örnek verecek olursak oto lastiği var zaten ve siz oto lastiklere kış hava şartlarında karda kaymayacak şekilde yeni ve kimsede olmayan bir özellik kattınız diyelim. Bu buluşunuza patent alabilirsiniz.

Marka tescili ise herhangi bir ürününüz adını markalaştırabilirsiniz. Bunun için tek gereklilik başka bir markanın taklidi yada benzeri değilse.

Marka Patenti Yoktur, Markanızı Tescil Edebilirsiniz.

Patent konusunda araştırmalar yapmaktaydım, çağımızda yaygın olduğu gibi internetten araştırmalarımı yapmaktayım. Ve Google’a “marka patenti” yazarak sonuca gitmeye çalıştım  ve gittiğim patent web sitelerinde marka patenti ile ilgili bir içerik olmadığını farkettim.  Destek patent bu konuda bana en doğru bilgiyi sundu. Ve markanın patentinin olmayacağını markanın ancak tescilinin yapılabildiğini web sitelerinden öğrendim.

Ben öğrendim ama maalesef bugün google’da patent ile ilgili yapılan aramaların büyük yüzdesi ” marka patenti” kelimesine ait.  İnsanların bu konuda pek de bilgilendirilmemelerinin yanında patent firmaları da bu yanlış bilgi üzerinden ziyaretçi kapma eğilimindeler. Çopu patent web sitesinin anahtar kelimelerinde , site başlığında “marka patenti” kelimesi geçiyor. Ama sitede en azından bu bilginin yanlış olduğuna dair en ufak bir bilgi yok.

Son dönemde hayatımızda daha da çok önemi artan marka tescili ve buluş patentleri hakkında elimden geldiğince öğrendiğim sağlıklı bilgileri paylaşmaya devam edeceğim.

*alıntı; sucukluyumurta

Hakkında Dijital Dünya Habercisi

Sosyal ağlar, web, andorid, kültür, sanat, edebiyat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir