Pazar , 29 Mayıs 2022

Markanız için blog oluştururken bilmeniz gereken 3 şey

Filmler, kitaplar ve hatta gündelik yaşantımızda herkesin ağzından duyabileceğimiz bir şeyden bahsedelim; “Devir teknoloji devri!” peki gerçekten de öyle mi? Aslında doğru kullanmayı bildiğiniz taktirde teknoloji gerçekten de muhteşem sonuçları doğurabiliyor. Yine de birçok ağızdan duyduğumuz bu klişeye bir klişe daha ekleyebilmek mümkün olabilir. Çünkü aslında devir sadece teknoloji devri değil. Yani şunu da pek ala diyebiliriz; “Devir Sosyal Medya ve Ticaret devri!” O zaman sosyal medya üzerinde yapılacak her doğru hareketin ve atılan her doğru adımın markaya veya işletmeye tekrardan büyük bir artı puan olarak geri dönüş sağlayacağı da bir gerçektir.  Sosyal medya dediğimizde ilk olarak aklımıza sosyal ağlar ve platformlar geliyor olsa da bunların yanı sıra en önemli bir diğer silahın bloglar olduğunu unutmamak gerekir. Bloglar sosyal medya düzeninin her zaman için en kuvvetli askerleri olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Markanızın veya işletmenizi harika bir bloğunun olması ve bu bloğun sürekli olarak faal halde olması size arama trafiğinden tamamen organik ziyaretçiler, yani deyim yerindeyse eğer “potansiyel müşteriler” gönderecektir.

Sosyal medyanızı yönetin!

Fakat çoğu zaman normal bir blog oluşturmaktan daha ziyade bir marka için blog oluşturmak oldukça zorlu bir maraton koşusuna benzer. Özellikle daha önce hiç küçük çapta koşulara katılmadıysanız bu maratonda işiniz çok daha zor demektir. Yine de bu imkansız demek anlamına gelmiyor. Başlarken neleri bilmeniz gerekiyor? Ne hakkında yazacaksınız? Ne sıklıkla yazmalısınız? Ya uğraşmanıza rağmen hiçbir şey olmazsa?

Bu sorular şüphesiz markası için blog oluşturmak isteyen herkesin aklında nüfuz ediyor. Aslında işin özü şu ki doğru ve kaliteli bir marka bloğu oluşturmak hem zaman alacak hem de büyük bir uğraş gerektirecektir. Fakat bunların ikisinden de bolca harcamanız durumunda bloğunuzun markanıza katacağı değer şüphesiz çok daha yüksek olacaktır. O halde hadi şu üç temel ipucu ile başlayalım;

1.Gerçekten Kullanışlı Bir Blog Oluşturun

Gerçekten kullanışlı bir blog meydana getirmek istiyorsanız eğer yapacağınız ilk iş ironiyi kabul etmeniz gerektiğidir. Blogunuz ileride çok güçlü bir pazarlama silahına dönüşecek olsa dahi ilk olarak hedefiniz gerçekten de insanlar için kullanışlı ve faydalı bir blog oluşturmaktan geçiyor. Bu büyük bir ironidir fakat başarılı bir marka bloğu için ayrıca da şarttır. Elbette bu blog ilerleyen zamanlarda sizin için oldukça etkili bir pazarlama aracı olacaktır fakat ilk önce insanların faydasını gütmeli ve buna yönelik içerikler hazırlamalısınız. Bu içeriklerin elbette ilgi çekici olması şart fakat ilgi çekici olmasının yanı sıra ayrıca bir süreliğine hem pazarlamadan uzak olması hem de bilgilendirici olması şart. Tabii, yalnızca bunları söyleyip geçersek sanırım nasıl içerikler oluşturmanız gerektiği konusunda hala yeterince fikre sahip olamayabilirsiniz. İlk olarak içeriklerinizi oluştururken kendinize şunu sorun, siz bu bloga bir ziyaretçi olarak gelseydiniz ne tür içerikler gerçekten ilginizi çekebilirdi? Şimdi dilerseniz birkaç örnek verelim.

Cep telefonu teknik servisi hakkında bir blog oluşturulduğunu düşünelim. Bu bloğun bize sunabileceği gerçekten kaliteli içerikler çok daha uygun cihazları nasıl satın alabileceğimiz, cihazları alırken nelere dikkat etmemiz, hangi cihazları neden tercih etmemiz gibi kaliteli içerikler olabilir. Ayrıca cep telefonu tamiri konusunda da bazı DIY  içeriklerini görmek kullanıcıların hoşuna gerçekten de gidebilir.

Bu biraz gözünüze kolay göründüyse şimdi de bir kuaför için aynı örneği düşünelim. Bu blog saç bakımı, farklı saç şekilleri oluşturmak için ipuçları ve popüler saç modelleri hakkında kullanıcılara bilgi sunabilir. Gerçekten de aslında düşündüğünüzde kendi görmek istediğiniz içerikler çoğu zaman okuyucuların yani potansiyel müşterilerinizin de görmek isteyeceği içerikler olacaktır. Gerçekten kaliteli ve uzmanından yazılan detaylı, bilgilendirici yazılar aslında çoğu zaman SEO için de en önemli etkendir. Bunları unutmayın ve bloğunuzu oluştururken daima bu önemli noktaları aklınızda bulundurun.

2. Sosyal medyayı hedeflemek

Yeni kurulmuş olan bir markanın bloğuna göre en zor işlerden birisi de aktif bir kitle oluşturabilmektir. Kitle oluşturabildiğimiz zaman zaten bu bloğumuzdan diğer kullanıcılar da haberdar olacak bu da sosyal paylaşımları, yorumları ve etkileşimleri meydana getirecektir. Bunların hepsi birbirini besleyecek ve bu şekilde bloğunuz ile sosyal medya hesaplarınız canlanacaktır.  Peki, ama nasıl?

Aslında bunu yapabilmenizin birçok farklı yolu var. En önemlisi ise sizin alanınız ile gerçekten ilgili olabilecek olan kullanıcıları bulabilmeniz ve bu kullanıcılar üzerine odaklanarak çalışmalara başlamanızdır. Örneğin Twitter’da her önünüze geleni takip etmek yerine yalnızca gerçekten sizin alanınızla ilgili olan kişileri takip etmek daha akıllıca bir yöntem olacak ve daha iyi sonuçları doğuracaktır.  Tabii her iş alanı için daha farklı sosyal mecralar çok daha aktif olarak kullanılabilir. Örneğin yukarıda vermiş olduğumuz Telefon servisi firması Facebook’u aktif olarak kullanırken başarı elde edebilir.

Kuaför için verdiğimiz örneğin ise en iyi alanı şüphesiz başta Pinterest olacaktır. Yani, anlayacağınız sadece tek bir sosyal mecra üzerine odaklanmak size bir şey katmayacaktır. Alanınızdan insanların en çok hangi sosyal platformlar üzerinde vakit geçirdiğini düşünün, gözlemleyin ve ardından o alanda çalışmalar meydana getirmeye başlayın. Başarının sakın ilk paylaşımlarınızdan hemen sonra geleceğini düşünmeyin. Uzunca bir zaman harcayacak ve hatta çok kaliteli paylaşımlar yapacak olsanız bile vakte ihtiyacınız olacaktır.

3. Kendinize Zaman Tanıyın

Birçok insanın blogculuk işinde başarısız olmasının en önemli nedeni kısa zaman içerisinde başarıyı avuçlarında bulacak olmasını düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Oysa bir bloğu çok kısa bir zaman içerisinde başarıya ulaştırabilen neredeyse hiç kimse yoktur. Çok yüksek başarıyı kısa sürede elde eden kaç farklı blog gördünüz? Etrafınızdaki blogların hepsine gerçekten de göz attığınızda bu blogların büyük bir kısmının en azından iki veya daha uzun senedir hizmette olduğunu görebilirsiniz. Bu blogların başarısının altında öyle çok büyük pazarlama dehaları yatmıyor. Sadece hepsi bloğu için zaman ve çaba harcıyor. Blogunuz için yalnızca çaba harcamış olmanız sizin bloğunuzun istediği yere gelmesine yardımcı olmayabilir. Aynı zamanda yalnızca zamanınızı vermeniz de bloğunuzun iyi bir yere gelmesine yardımcı olmayabilir. O halde hem zamanı hem de çabalamayı bloğunuz üzerinde kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor.

İlk olarak blogculuk işine girişen herkes yazma tekniklerini bilmez, yayınlama tekniklerini bilmez ve hatta pazarlama tekniklerini bile bilmez. Bunların hepsi uzunca bir süre sonra edinilir. Yani bir bloğun gerçek manada başarıya ulaşması için gerekli olan en büyük anahtar hiç şüphesi zamandır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir