Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Microsoft CEO’su emekli oluyor

Microsoft firması dün CEO Steve Ballmer’ın önümüzde 1 yıl içinde emekli olacağını duyurdu. Steve Ballmer, görevini devrettikten sonra emekliye ayrılacak. Bu süre zarfında Ballmer, CEO görevlerini sürdürecek.

Microsoft’ta çalışmaya 1980 yılında başlayan Ballmer, şirketin otuzuncu çalışanı olarak neredeyse tüm ürünlerin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Steve Ballmer, “Bu tip bir değişim için mükemmel zaman yoktur. Ama şimdi doğru zaman. Bir ürün ve hizmet şirketine dönüşmenin tam ortasında emekli olmak istiyordum. Bu yeni yönde daha uzun hizmet verecek bir CEO’ya ihtiyacımız var” dedi.

Ballmer’ın yerine gelecek isim için bir komite kurulacak olsa da, seçimde Microsoft kurucusu Bill Gates söz sahibi olacak. Bazı teknoloji siteleri Ballmer’ın görevi bırakmasında büyük zarara yol açtığı belirtilen Windows RT tabletlerin rol oynadığı iddiasını ortaya attı. Ayrıca Ballmer döneminde kişisel bilgisayar için Windows 8 işletim sistemi beklenen başarıyı sağlayamadı.

Microsoft Yönetim Kurulu ise değişim sürecini yönetmek için özel bir komite oluşturdu. Komite başkanlığına Microsoft Yönetim Kurulu Bağımsız Lideri John Thompson getirildi. Komitede ayrıca Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates, Denetim Komitesi Başkanı Chuck Noski, Tazminat Komitesi Başkanı Steve Luzco da bulunuyor. Bu özel komite, tanınmış bir iş bulma firması olan Heidrick & Struggles International Inc. ile çalışıyor ve şirket CEO’luğu için hem yerli hem de yabancı adayları düşünüyor.

Komite başkanı Thompson yaptığı açıklamada, “Kurul şuan da tamamıyla kendini Microsoft’un geçirmekte olduğu değişime adamış durumda. Şirketimiz başarılı bir hizmet ve teknolojik aygıt şirketi olmaya çalışıyor. Bu değişim devam ederken biz de Liderlik Takımı’mızla birlikte şirketin rotasını yeniden çizmeye ve rekabetin çok olduğu bu endüstride şirketi en iyi şekilde yönetmeye yardım edecek yeni bir CEO bulmaya odaklanmış durumdayız” dedi.
Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates ise konuyla ilgili olarak, “Komitenin bir üyesi olarak, şirketimize nitelikli bir CEO bulmak için diğer komite üyeleriyle yakın iletişimde olacağım. Yeni CEO’muzu bulana kadar Steve burada olacağı için ise çok şanslıyız” dedi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir