Perşembe , 2 Şubat 2023

Mobbing Hakkında Özet Bilgi

Mobbing nedir kısaca açıklamaya çalışacağım. Mobbing kavramı günümüzde yeni gelişen bir olgudur. Aslında yıllardır maruz kalınan ancak ses çıkarılmayan ve çeşitli sebeplerle bastırılmış davranışların tümünü kapsar.

Mobbing, psikolojik bir tacizdir ve herkes potansiyel bir mobbing kurbanı olabilir. Bu kavramın gelişmesinin elbette ki tarihsel bir gelişimi vardır.

En başından almak gerekirse Klasik Yönetim Düşüncesinden başlayan, insanı adeta bir makine gibi gören anlayıştan Neoklasik Yönetim Düşüncesi ve oradan Modern Yönetime doğru uzanan bir gelişme içerisinde örgüt içinde insanın merkeze alınması anlayışına kadar dayanmaktadır.

İnsanın psikolojik ve sosyal bir varlık olarak örgüt içinde yer alması, insana değer verilmesi örgüt içinde mobbing gibi psikolojik olguların literatürde yerini almasını sağlamıştır.

İnsanın motive kaynaklarının sadece yüksek ücrete bağlı olmadığı anlaşıldığından bu yana örgütler adeta birer aile ve çalışanlarda bunun bir üyesi olarak düşünülmüştür.

Örgüt kültürü denilen ve işçileri örgüte bağlayan “Sosyal Yapıştırıcı” sayesinde insanlar örgüt içinde barış ve mutluluk içinde yaşamaları istenmiştir. Bu sayede örgütlerde hedeflediği maksimum verim kavramına bir adım daha yakınlaşmış olur.

Mobbing denilen çirkin olgu ise bu huzuru ve barış ortamını tehlikeye atan örgüt içi çirkin bir olgudur. Mobbing konusunu örgütler son derece ciddi bir konu olarak nitelendirmelidirler.

Örgütler, yaşayan bir organizmaya benzetildiğinde mobbing bu organizmanın en zayıf noktasından, baş gösteren bir kanserdir ve bu kansere karşı önceden önlem almak gerekmektedir. Aynı zamanda örgüt içinde yaşanan olayların farkında olmak gerekmektedir.

Yıldırma eylemlerinin belirtileri oluştuğu takdirde ise ertelemeden sorunun yöneticiler tarafından derhal çözümlenmesi gerekmektir. Buradaki en önemli rol elbette ki yöneticilere düşmektedir.

Geleceğin yöneticileri olan bizler de mobbing ve bunun gibi örgütün sürekliliğini tehlikeye atan her kavram hakkında bilgili ve ne yapacağını bilir vaziyette hazırlıklı olmalıyız.

Hakkında Buket Arı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir