Salı , 5 Temmuz 2022

MTTB’den Pedagojik Formasyon’un Kaldırılması ile İlgili Açıklama

Bilindiği gibi 05 Nisan 2012 tarihinde YÖK’ün aldığı bir kararla pedagojik formasyon ile Fen-Edebiyat mezunlarının öğretmenlik yapma hakları ellerinden alınmıştı. Buna gerekçe olarak öğretmen atamalarındaki yığılma gerekçe gösterilmişti. Onbinlerce Fen Edebiyat fakültesi mezununu mağdur eden bu açıklama ile ilgili, Milli Türk Talebe birliği Genel Başkan Yardımcısı Yasin Sadıkoğlu basına bir açıklama yaptı açıklama şöyle;

Yasin Sadıkoğlu

PEDAGOJİK FORMASYON’UN KALDIRILMASI YENİ MAĞDURLAR YARATMASIN! 

05 Nisan 2012 tarihinde YÖK’ün aldığı bir kararla pedagojik formasyon ile Fen-Edebiyat mezunlarının öğretmenlik yapma hakları ellerinden alınmıştır. Bilindiği üzere uzun zamandır aslında bilim adamı yetiştirmek üzere açılmış olan Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri, lisans eğitiminden sonra aldıkları Pedagojik Formasyon ile Mili Eğitim Bakanlığı kadrosuna öğretmen olarak atanabiliyorlardı ancak YÖK öğretmen atamalarında ki mevcut yığılmayı sebep gösterip 5 Nisan da aldığı kararla bu şansı durdurdu.  Esasen bir mağduriyeti önlemek için alınmış bu karar aksine yeni mağdurlar doğurmuş ve bunu önlemek için gerekli tedbirler alınmamıştır.

MTTB, Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının sıkıntılarının giderilmesi için gerekli tedbirleri almak adına başta YÖK olmak üzere yetkili tüm mercileri bu hususu aklıselim bir şekilde yeniden görüşmeye davet etmektedir. Fen edebiyat fakültesi dekanlıkları ve hocalarıyla istişare edilerek bu konunun yeniden görüşülmesi ve bu dönemki mezunların mağduriyetinin giderilmesi, gelecek yıl yeni eğitim yılında üniversite tercihlerinin de bu şartlar altında yapılması daha faydalı olacaktır.  Ve söylenmelidir ki talebe birliği olan MTTB, bir sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda üzerine düşeni yaparak, Genel merkezi ve ülke çapındaki kırkı aşkın teşkilatı ile mağduriyetlerin giderilmesi için tüm teşkilatlar nezdinde bu kararı protesto edecek ve gerekirse adli makamlara bu hükmün yürürlüğünün durdurulması için başvuracaktır.

MTTB öğretmen atamalarındaki yaşanan sıkıntıları çok yakından takip etmekte ve varolan yığılmayı görmektedir. Ancak bunların çözümü öğretmen olma hayaliyle üniversitelerin Fen Edebiyat fakültelerini tercih etmiş olan mezun durumundaki ve mezun olmak üzere olan binlerce Fen-Edebiyat öğrencisini mağdur etmek değildir.  Bizler Pedagojik Formasyonun şu şartlar altında kaldırılması gerektiği inancındayız:

–           Mevcut Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin mağdur edilmemesi için hâlihazırda halen bu fakültelerde okuyan öğrencilere bu hakkın tanınmasının devam ettirilmesi,

2012 yerleştirmelerinden sonra pedagojik formasyonun kaldırılması ve yeni gelecek öğrencilerin yeni değişiklikleri kabul ederek tercihlerde bulunması.

–            Fen-Edebiyat Fakültesi madem bilim adamı yetiştiriyor bilim yuvası olan üniversitelerde Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu öğrencilerine yüksek lisans ve doktora gibi akademik kariyerde öncelik tanınması.

     Yukarıdaki şartlar gerçekleştiğinde öğretmen atamalarının önündeki yığılmaların önünü alabilmek için pedagojik formasyon eğitiminin kaldırılması ise desteklenmektedir.

Ayrıca öğretmen atamalarındaki yığılmaların önüne geçilmesi için eğitim fakültesi kontenjanlarının sınırlandırılması ve eğitim fakültesinin ikinci öğretimlerinin kapatılması kararının ise biz MTTB olarak yanındayız. Tüm bunlarla birlikte amacımız konunun taraflarıyla kimsenin varolan haklarına dokunulmadan sorunun sağlıklı bir şekilde çözülmesidir. Zira zaten pedagojik formasyon ile dahi atanmakta güçlük çeken yüz binlerce Fen-Edebiyat fakültesi mezununun ne yapacağı merak konusudur. İstihdamın arttırılması ve yasalarla yeni iş alanlarının tanımının yapılması beklenirken süreci daha da sıkıntılı hale getirmek bir sürü gencin geleceğini riske atmaktır.

MTTB daha önce de yaptığı gibi bu mevzuda sorunun çözülmesi için gereken bütün gayretleri gösterecek ve yeni mağduriyetlerin önüne geçecektir. Bunun içinse bu konuda taraf olan herkesi destek olamaya davet etmektedir.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir