Pazartesi , 27 Haziran 2022

Naberler.com’u Editörüne Sorduk?

Sosyal Medya siteleri hızlı yükselirken ve etkisi günden güne artarken, haber platformları da sosyal medya kullanıcılarına user friendly(kullanıcı dostu) siteler sunmaya devam ediyor,
sosyal medya ile tam entegre bir haber sitesi olan naberler.com buna en güzel örnek,
sitenin işleyişini editörüne sorduk;

Naberler.com henüz beta aşamasında olan bir site ve “Yazın herkes okusun” sloganıyla, “Gündem yaratma platformu” olarak çalışıyor.
Sitenin amacı, kullanıcıların gündemdeki olaylarla ilgili yorumlarının haber altlarında kaybolmasını önlemek ve ön plana çıkararak okunurluklarını artırmak.

İşleyişi şöyle özetleyebiliriz:

O gün Türkiye’nin gündeminde olan, üzerinde en çok tartışılacak haberler üzerinden gidiliyor.
Her sabah, bu haberlerden 3-4 tanesi sitenin “manşet” olarak adlandırılan bölümüne taşınıyor ve kullanıcılar bu haberlerle ilgili görüşlerini, yorumlarını yazarak gündemi şekillendiriyorlar.

Naberler.com’u ilk kez ziyaret eden bir kullanıcı için herhangi bir konuda yorum, görüş, yazı yazmak çok kolay çünkü Naberler.com’da standart üyelik prosedürleri yok.
Kullanıcının tek yapması gereken, yazmak istediği konuyu seçmek, yazısını yazmak ve ilgili alana e.posta adresini girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklamak.
Sonrasında, kullanıcı e.posta adresine gönderilen etkinleştirme bağlantısına tıklayarak üyeliğini etkin hale getirebiliyor.
Böylece daha sonraki ziyaretlerinde Naberler.com’a e.posta adresiyle giriş yaparak, kolayca yazı/yorum yazabiliyor.
Ana sayfadaki yeni yazı kutucuğunda 500 karakter sınırlaması bulunuyor. Eğer kullanıcı daha uzun bir yazı yazmak istersek “Daha uzun yazmak istiyorum” bağlantısına tıklayarak, karakter sınırlaması olmaksızın yazabiliyor.

Kullanıcılar tarafından yazılan yazılar editöryal denetime tabii. Gönderilen tüm yazılar Naberler.com editörleri tarafından değerlendiriliyor ve uygun bulunanlar başta manşet olmak üzere sitenin farklı bölümlerinde kullanılıyor. Sitede sadece gündemle ilgili konular değil, gündem dışı ya da kullanıcıların gündemi olarak adlandırabileceğimiz yazılara da yer veriliyor.

Naberler.com’da kullanıcıların birbirleriyle sürekli etkileşimde olmalarını ve sosyalleşmelerini sağlayacak çeşitli özellikler de var.
Örneğin “Takip et” özelliği sayesinde kullanıcılar birbirlerini takip listelerine ekleyebiliyor. Bu sayede bir kullanıcı, takip ettiği diğer kullanıcıların yeni yazılarından anında haberdar oluyor ve kendisine özel ana sayfasında tüm bu yazıları görebiliyor.

Naberler.com Facebook ve Twitter ile de tam entegre olarak çalışıyor. Kullanıcılar yazılarını Naberler.com’a gönderirken anında Facebook ve Twitter’da da paylaşabiliyorlar.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir