Salı , 6 Aralık 2022

NBA Batı Konferansı 2011 Play Off Eşleşmeleri

Batı konferansı tahmin edildiği gibi eşleşmelere heyecanlı başladı. Benim için tek süpriz sonuç (doğuda ve batıdaki tek süpriz sonuç aynı zamanda) new orleans ın la lakers karşısında aldığı 109-102 lik galibiyet idi.

San antonio spurs, memphis grizzlies maçı büyük bir çekişmeye sahne oldu. manu ginobili nin yokluğunda memphis grizzlies san antonio spurs u 101-98 yenerek hem ilk play off galibiyetini aldı, hem de rakibine ciddi bir mesaj verdi. memphis in altıncılığa yükselebilmeyi risk görmesi, yedincilik durumunda la lakers a rakip olmak istememesi nedeniyle son maçlarını kaybederek lider san antonio spurs u gözüne kestirmesinin hikmeti açığa çıkıyor. randolph ve marc gasol ile pota altını domine eden memphis maçı da zor da olsa kazanmayı bildi. her ne kadar seriyi kazanmaları anlamına gelmiyorsa da memphis in turu atlaması kimseyi şaşırtmamalı.

New orleans hornets ilk maçta hiç kimsenin beklemediği bir şekilde los angeles lakers ı staples center da 109-102 yenerek ilk maçların asıl süprizni gerçekleştirdi. şüphesiz bunda en büyük pay chris paul e ait (33 sayı 14 asist). sezon boyunca lakers a kolay geçilen new orleans üstelik en önemli ikinci oyuncusu david west in yokluğunda böylesi anlamlı bir galibiyet alarak, süpürüleceğini düşünenleri utandırdı. işin aslı ben de; süpürülmelerini de ihtimal dahilinde görmekle beraber, hiç problem oluşturmadan eleneceklerini düşünüyordum ki gelecek ne gösterir artık bilinmez. ama saha avantajını aldılar. (gerçi lakers için saha avantajı bir detay ama) özellikle pau gasol ün verimsizliği lakers için (eğer devam ederse) ciddi bir handikap olacak.

Batı da elenmesi en muhtemel seribaşı olarak tanımlanan dallas mavericks ise portland trail blazers ı 89-81 yenerken batı nın en kolay maçını oynadı. özellikle nba tarihinin asist liderlerinden jason kidd in kariyerinin son günlerinde ulaştığı skor (24 sayı) maçın sonucunu belirleyen temel faktördü. dallas ilk maç süprizlerine fırsat vermeden kendi evindeki maçı kazanmayı bildi.

Batının her sonuca açık çekişmeli eşleşmelerinden oklahoma city thunder – denver nuggets serisinin ilk maçını 107-103 ile okc kazandı. sayı kralı kevin durant özellikle ikinci yarıdaki performansı ile 41 sayıya ulaşarak play off ilk maçlarının en etkileyici performanslarından birini ortaya koydu. sadece durant ve westbrook a dayalı oyun anlayışı ilerde okc için sorun olacaktır özellikle tam bir takım oyunu oynayan denver karşısında.

Hakkında Fatih Şengül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir