https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Neden Yaratıcı Reklamcılık?

Özellikle ülkemizde yaratıcı reklamcılığın payı o kadar düşük ki, etrafınıza istediğiniz kadar bakın her şey tamamen klişelerden ve düşük maliyet için kurtarılmış olan ürünlerden ibaret. Nitekim yıllarca böyle görmüş geçirmiş olan reklam sektörü çok da fazla gelişmiyor ve klişeleri ile yaşamaya devam ediyor.

İşte bu klişe düzeninin içerisinden sıyrılıp, bir marka veya ürünü öne çıkartmak istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit, sadece “Yaratıcı bir reklam fikri” hepsi bu. Eğer ülkemizde çok fazla yaratıcı reklam olsaydı bu konuda gerçekten de zorlanabileceğinizi söyleyebilirdim fakat ülkemiz yayın kanallarının büyük bir kısmı zaten yaratıcılıktan yoksun ve sadece “reklam olması için yapılan reklamlar”dan oluşuyor.

Sosyal medya ile birlikte kimin üretici, tüketici hatta reklamcı olduğu söylemek zorlaştı. Eş zamanlı gelişen şartların dinamik yapısını herkes değiştirebiliyor. Değişen medya düzeni ile birlikte paylaşılan bilginin kanalları ve türü de çeşitleniyor. Bilginin farklı modellerde kullanımı reklamcıların farklı reklam modelleri geliştirmesine olanak tanırken, reklamcılığın yapısını da değiştiriyor.

Tüketiciler son zamanlarda “Hadi Be!” demek için klişe haline gelen reklamları önemsemiyor. Mikro bloglar, dev sosyal ağlar varken kimse burada üretilen farklı içeriklerin üzerine çıkmadıkça ilgi çekemiyor. Klasik yöntemlerin öldüğünü söylemeiyoruz. Verimlilik ilkesini baz alanlar için yaratıcı reklamın neden önemsenmesi gerektiğini tartışıyoruz.

Böyle bir ortam içerisinde meydana gelecek olan çarpıcı reklamlar da haliyle yıllarca konuşulacak reklamlar oluyor. Örneğin, Cem Yılmaz’ın yaratıcı reklam fikirlerine bir bakın ve reklamların üstesinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hepsinin hala daha insanlara izlerken nasıl büyük bir zevk verdiğine bakın. Bir de gayet basit şekilde hazırlanmış süt reklamlarına bakın işte aradaki o yaratıcı fark bu. Reklam yapmak için reklam yapmayın. Hedef kitlenizin algısını on ikiden vuran reklam modellerine yönelin.

Markanızın sahip olduğu ürün ve hizmetlere medyada hak ettiği değeri verin!

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir