Perşembe , 7 Temmuz 2022

Nedir Bu Neuro Marketing ?

Sürekli yeni pazarlama stratejilerinin geliştiği, yeni mottoların oluşturulduğu reklam sektöründe, trendlerin peşinden gidenlerin karşısına mutlaka Neuro Marketing kavramı çıkacaktır.

Peki nedir bu Neuro Marketing?

Neuro Marketing herkesin ilk etapta kolayca anlaması açısından tanımlandığında, duygusal pazarlama olarak adlandırılabilir. Fakat işin kendisi ve uygulaması bu kadar basit değildir. FMRI ( functional magnetic resonance imaging ) adı verilen manyetik bir cihaz ile insanların ürünler karşısında verdikleri tepkilerin MR bulguları açısından değerlendirilmesidir.

Neuro Marketing, Türkiye’de bilinen ve kullanılan bir kavram olmayı henüz başaramamış olsa da bu teknikler ve uygulamalar özellikle Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok ülkede yaygın şekilde kullanımda. Neuro Marketing, pazarlama ve reklam yatırımlarının geri dönüşlerinin ölçülebilirliği ve mevcut verimi arttırabilmek adına çok önemli bir teknik olarak her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Geçmişte yapılan “focus grup” anketleri artık yatırımcıları ve reklam stratejisi belirleyen ajansları tatmin etmiyor. Dolayısı ile yeni trend olarak, Neuro Marketing üzerine yoğunlaşanlar bu durumun geri dönüşlerini memnuniyetle almaya devam ediyorlar.

Tıp dünyası hastalıklar ve bunların tedavileri üzerine çalışmalarını yürütürken, pazarlama ve reklam dünyası bu araştırmaların sonuçlarından mümkün olduğunca yararlanmaya devam edecektir. Bizi satın alma davranışına iten beynimizin fiziki yapısı anlamak ve ona uygun çağrışımlarla seslenmek, gelecekte reklamcılığın ulaşacağı en temel nokta olacaktır.

Neuro Marketing’in yatırımcıların ve kuruluşların geleceğinde var olacağı kesin gibi. Bu trendi yakalayanlar insanların satın alma davranışlarına etkide bulunarak yükseleceklerdir. Geleceği gören kuruluşların, bu alana bütçeler ayırması ve bu konuda çalışmalar yürütmesi kaçınılmaz durumdadır.

 

Hakkında Aytimur Tansel Ezgi

Reklam Yazarı & Sosyal Medya Marka Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir